آموزش سئو - آموزش انجام سئو سایت

آموزش تشخیص صحیح رقابت کلمات کلیدی

تشخیص صحیح رقابت کلمات کلیدی

تیم آموزشی وبمستر 98 قصد دارد در این آموزش وردپرس، به آموزش تشخیص صحیح رقابت کلمات کلیدی بپردازد. اما قبل از تشخیص رقابت کلمات کلیدی باید، شاخص هایی را برای خودمان در نظر بگیریم که معمولا همه در انتخاب این شاخص ها اشتباه می کنند. اگر شاخص ها به درستی انتخاب شوند، فقط استفاده از کمی زمان، حوصله و ابزار منجر به تشخیص صحیح رقابت کلمات کلیدی مد نظر و رسیدن به نتیجه مطلوب می شود.

موضوع جالبی که از بسیاری از کاربران وبمستر 98 می شنویم این است که هر کس فکر می کند، موضوع سایت خود در گوگل خیلی پررقابت است. در حالی که معمولا چنین نیست. گاهی نیز گفته می شود که یک سایت کوچک یکی دو صفحه ای و تنها با یک کلمه کلیدی راحت برای سئو و بهینه سازی برای موتور جستجوی گوگل داریم، غافل از اینکه همان یک کلمه کلیدی از هزاران کلمه کلیدی دیگر پر رقابت تر است.

اکثر اوقات هم هم مشاهده می کنیم که کاربران می گویند از بین چند میلیون نتیجه، الان در صفحه اول نتایج سرچ گوگل هستیم، پس کار خیلی سختی بوده است. در این آموزش وردپرس به طور مفصل به همه روش های تشخیص صحیح رقابت کلمات کلیدی و اشتباهات رایج در رابطه با آن خواهیم پرداخت.

شاخص های اصلی تشخیص رقابت کلمه کلیدی

میانگین تعداد جستجوی کلمه کلیدی در ماه و میانگین آن در سال با استفاده از google keyword planner

قبل از هر چیز با استفاده از ابزار Google Keyword Planner میزان جستجوی کلمه کلیدی مورد نظر را در ماه بررسی کنید. هر چقدر این عدد بزرگ تر باشد، رقابت کلمه کلیدی بیشتر خواهد بود زیرا بدون شک رقبای بیشتر و قدیمی تری هم دارد.

قدرت رقبای فعلی که اکنون در صفحه اول گوگل و در کل در صفحات اولیه گوگل هستند

قدرت رقبا بر اساس عمر تاسیس آنها(پیشکسوت بودن) و یا با توجه به محتوا، On Page Seo و Backlink بک لینک های آنها مشخص می شود.

  • تعداد رقیب های قدیمی را بررسی کنید زیرا همیشه سایت های قدیمی استعداد بیشتری برای رسیدن به صدر نتایج جستجوی گوگل دارند و نمی توان به راحتی با رقبای پیشکسوت قوی را به رقابت کرد.
  • میزان محتوای کلی و با کیفیت سایت های رقیب فعلی را بررسی کنید.
  • بررسی کنید سایت های رقیب فعلی، تا چه اندازه اصول پایه سئو و on page را رعایت کرده اند؟ آیا در بین آنها رقیب هایی را می بینید که on page ضعیفی داشته باشند؟
  • بک لینک های سایت های پیشکسوت را نیز باید بررسی کرد و از آنجا که این مورد اهمیت ویژه ای دارد، تیم آموزشی وبمستر 98 به عنوان یک شاخص جداگانه به آنها می پردازد.

طبیعتا، با توجه به این موارد است که جدیت تشخیص صحیح رقابت کلمات کلیدی و اینکه شما چقدر تلاش برای برتری از رقبا از نظر on page seo و محتوا نیاز دارید، را متوجه می شوید.

تعداد و کیفیت بک لینک رقبا

شاید بتوان گفت مهمترین شاخص برای تشخیص میزان رقابت کلمه کلیدی، بررسی تعداد و کیفیت بک لینک های رقبا است. زیرا ممکن است با بررسی میانگین تعداد جستجوی کلمه کلیدی در ماه و میانگین آن در سال با استفاده از google keyword planner متوجه شوید، که در ماه کم جستجو می شود و یا سایت های رقیب پیشکسوت از نظر محتوا و on page seo آنچنان هم قوی نیستند اما در عوض ۲۰ رقیب با بک لینک های قدرتمند دارد. بدیهی است که در این حالت بقیه شاخص ها کم اهمیت می شود و بحث بک لینک اهمیت پیدا می کند. در این قسمت بحث پیچیده می شود و تشخیص بک لینک های قوی برای رقبا، خود بحث مفصل و پر حاشیه ای دارد.

امکان دارد که یک رقیب پنج هزار بک لینک داشته باشد اما همه بک لینک هایش بی کیفیت و مصنوعی باشد. پس باید با ابزار های بررسی قدرت بک لینک مثل Ahrefs.com و  opensiteexplorer و … که اکثر آنها محدود و پولی هستند، به بررسی میزان قدرت بک لینک رقبا بپردازید. اگر می خواهید به صورت رایگان بررسی کنید باید از چندین سایت بررسی بک لینک استفاده کنید.

[quote bgcolor=’#eec700′ color=’#ffffff’ bcolor=’#ffffff’]

توجه داشته باشید که بررسی تعداد و کیفیت بک لینک ها باید به ازای دامنه های یکتا باشد، نه صفحه ها. در حقیقت باید Reffering domain ها بررسی شوند، نه backlink ها. اگر لینک سایت رقیب، در همه صفحات یک سایت وجود دارد(sitewide link)، فقط به چشم یک بک لینک به آن باید نگاه کرد و قدرت بک لینک های سایت رقیب را نیز بررسی کرد.

در واقع شما، هم باید قدرت بک لینک های سایت های رقیب بررسی کنید و هم کیفیت و تعداد بک لینک های رقبا.(backlinks of backlink).

[/quote]

شاخص های کمکی

استفاده از google trends با آگاهی کامل از نسبی بودن آن یکی از شاخص های کمکی برای تشخیص صحیح رقابت کلمات کلیدی است که فقط و فقط برای بررسی میزان رشد یا افت کلمه کلیدی قابل استفاده است. اما نباید از google trends به طور مطلق برای تشخیص صحیح رقابت کلمات کلیدی استفاده کنیم و فقط باید به عنوان ابزاری کمکی از آن بهره برد تا از آینده و گذشته کلمه کلیدی مورد نظر به صورت نسبی (تاکید می کنم به صورت نسبی و نه مطلق)، اگاهی پیدا کنید.

میزان رقابت اعلام شده توسط google keyword planner و تبلیغات کلیکی

همانطور که در آموزش استفاده از google keyword planner گفته شد، میزان Competition کلمات کلیدی که گوگل اعلام می کند، بر اساس تعداد تبلیغات کلیکی adwords است. معمولا هرچه کلمات کلیدی که رقابت بیشتری داشته باشند، تعداد کسانی که از تبلیغات کلیکی گوگل استفاده می کنند، نیز بیشتر می شود ولی این موضوع در ایران به خاطر فیلتر بودن google keyword planner و تحریم از سمت گوگل، کمتر صدق می کند. همچنین ممکن است یک کلمه کلیدی واقعا از نظر سئو رقابت زیادی داشته باشد اما تعداد تبلیغات  adwords آن کم باشد. مثلا برای یک فروشگاه موبایل و یا کالاهای کوچک، استفاده از google adwords به صرفه نیست ولی ممکن است از نظر سئو بسیار قوی باشند. بنابراین مطلقا این شاخص را به عنوان فاکتور اصلی تشخیص صحیح رقابت کلمات کلیدی در نظر نگیرید و فقط آن را در گوشه ذهن خود داشته باشید.

شاخص های هوشمندانه

رقبای زنده و همیشه در صحنه

در این بخش شما دیگر قادر نخواهید بود که پشتکار رقبای فعلی خود را با استفاده از ابزارهای بررسی بک لینک یا ابزارهای گوگل، متوجه شوید.

شما زمانی که موفق شدید سایتی را در کلمه کلیدی مورد نظرش، به صفحه اول و نتایج اولیه جستجوی گوگل رساندید،  نباید تصور کنید که رقبا هم بیکار نشسته و شما راتماشا می کنند. در واقع زمانی که شما یک سایت را به صفحه اول می رسانید، به این معناست که سایت دیگری از صفحه اول نتایج جستجوی گوگل حذف شده است و سایر سایت ها نیز حدود یک رتبه، افت داشته اند. صاحبان این سایت ها نیز که رقبای شما هستند، بیکار به تماشای ظهور رقیب جدید نمی نشینند و عکس العمل نشان می دهند.

در این میان معمولا موضوعاتی که بیشتر با حوزه IT در ارتباط است، رقبای بیدار تری دارد. مخصوصا سایت هایی که در زمینه تجهیزات شبکه فعالیت می کنند، نسبت به سایت هایی که مثلا در زمینه فروش گل فعالیت می کنند، بیشتر به سئو و بهینه سازی سایت خود برای موتور جستجو اهمیت می دهند.

همچنین در این بین، یک رتبه هم برای صاحب بعضی سایت ها خیلی اهمیت دارد و به محض اینکه ببینند سایتشان یک رتبه افت داشته، بیشتر تلاش می کنند تا به جای قبلی خود بازگردند. اینجاست که شما باید بتوانید به صورت غیرمستقیم به یک شناخت نسبی از صاحب سایت(های) رقیب یا سئوکار آن، برسید که اکثر این شناخت ها، بعد از رسیدن سایت مورد نظر شما به صدر نتایج گوگل، به دست می آید.

رقبای قوی که خیز برداشته اند.

ممکن است یکی از رقبای شما، اکنون در صفحه ۵ گوگل باشد، اما رقیبی قدرت بیشتر دارد که به احتمال زیاد، به زودی حتی بالاتر از رقبای فعلی به صفحه اول گوگل می رسد. شما برای تشخیص میزان قدرت آن دسته از رقبا که به زودی حتی بالاتر از رقبای فعلی در نتایج جستجوی گوگل قرار می گیرند و حتی تعداد آنها را پیش بینی کنید باید وقت، انرژی و حوصله کافی به خرج دهید و البته باید در تشخیص قدرت رقبا از نظر سئو و بهینه سازی سایت برای موتور جستجو به شدت حرفه ای باشید و بر اساس فاکتورهای اشتباه، پیش بینی نکنید.

رقبای ضعیفی که همچنان دست و پا می زنند

قبل از هرکاری چه تعداد رقبایی که مدتهاست در حال دست و پا زدن برای رسیدن به صدر نتایج جستجوی گوگل هستند ولی به صفحه اول نمی رسند را بررسی کنید. تعداد این رقبا با میزان رقابت کلمه کلیدی ارتباط مستقیم دارد و هر چه رقابت یک کلمه کلیدی بیشتر باشد، تعداد آن ها بیشتر می شود. چون سئوکاران و صاحب سایت های رقیب تا قبل از اینکه دست و پا بزنند، تصور می کردند این کار راحت است اما پس از گذشت زمان و تلاش و هزینه متوجه شدند که آن طور ها هم که فکر می کردند راحت نبوده است.

بسیار از این رقبا، احتمالا قبلا سایت های دیگری را با موضوعات کم رقابت تر به صدر نتایج جستجوی گوگل رسانده اند و با خود تصور کردند که می توانند در این کلمه کلیدی هم موفق شوند. شما باید خود مواظب باشید که این گونه فکر نکنید و به سرنوشت آنها دچار نشوید.

موضوع و محدوده رقابت کلمه کلیدی

برای پیش بینی در مورد زمان رسیدن به صدر نتایج جستجوی گوگل، شما باید موضوع و محدوده رقابت کلمه کلیدی را بررسی کنید. به طور مثال دکوراسیون داخلی، موضوعی است که هم سایت های تفریحی و سرگرمی رقیب آن هستند. هم سایت های نیازمندی هم انجمن ها، هم شرکت های مرتبط و گاهی سایت های خبری. همچنین این کلمه بدون توجه به سایت هایی که برای آنها یک کلمه کلیدی است، دارای زیرمجموعه و حواشی زیادی است. مثلا لوازم و تجهیزات دکوراسیون خانه و اداره، روش های چیدمان منزل، تصاویر دکوراسیون زیبا و … . موضوعات زیر مجموعه خود رقیب هایی دارند که موجب می شود، وسعت میدان رقابت شما زیاد شود.

کلمات کلیدی تک کلمه ای

همیشه رساندن یک کلمه کلیدی تک کلمه ای به صدر نتایج جستجوی گوگل کار سختی نیست. موفقیت در کلمات کلیدی تک کلمه ای خاص، خیلی ساده است. برای مثال، کلمه الکتروفیوژن، تک کلمه ای است و خاص است، در سطح وب نیز خیلی کم به کار رفته است. اما در عوض، کلمه خرید یا دانلود خیلی دشوار است و تقریبا سئوی این کلمات غیرممکن است و اصلا نباید روی چنین کلماتی سرمایه گذاری شود. خرید یا دانلود چه چیزی؟ مثال ساده تر، به طور نمونه کلمه “طراحی”. طراحی چه چیزی؟ وب سایت؟ کاتالوگ؟ نما؟ الگوریتم؟ این کلمه نیز برای موفقیت در سئو به شدت دشوار است و سئوی چنین کلمه هایی کار احمقانه ای است. زیرا کسی که این کلمه را جستجو می کند معلوم نیست در جستجوی چه چیزی است و ممکن است ترافیک و میزان سرچ حاصل از این کلمه کلیدی که به سختی و با هزینه فراوان از طریق گوگل به دست آمده است، کاربردی برای ما نداشته باشد.

بهتر است کلمات کلیدی تک کلمه ای کلی را برای سئو و بهینه سازی در موتور جستجو فراموش کنید. علت آن مفصل است که با توجه به هدف تیم آموزشی وبمستر 98 از این آموزش وردپرس، در این بحث گنجانده نمی شود و ما در این اینجا فقط به موضوع تشخیص رقابت صحیح کلمات کلیدی می پردازیم. اما کلی بودن یا نبودن کلمه کلیدی را حتما باید در تشخیص رقابت و پیش بینی میزان سختی کار، لحاظ کنید.

شاخص های اشتباه و گمراه کننده

  • نگاه مطلق به آماری که ابزار google trends نشان می دهد. زیرا همان طور که می دانید آمار گوگل ترندز، یک آمار نسبی است. نباید مطلق به آن نگاه شود. بدیهی است که نگاه مطلق به چیزی که مطلق نیست، کل محاسبات شما را به هم میریزد!
  • تکیه به تعداد نتایج جستجوی گوگل. متاسفانه یکی از اشتباهات رایج حتی شرکت های فعال بزرگ در حوزه طراحی سایت، سئو و بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو، تکیه به تعداد نتایج گوگل برای تشخیص رقابت صحیح کلمات کلیدی است.

تعداد نتایج جستجوی گوگل هیچ ارتباطی به میزان رقابت کلمات کلیدی ندارد. مثلا بعضی کلمات با اینکه کلی هستند، خیلی زیاد در سطح اینترنت به کار رفته اند. در نتیجه به طور مثال ممکن است گوگل برای جستجوی کلمه درب بیش از ۲۰ میلیون نتیجه اعلام کند(About 20,000,000 results ). همچنین همیشه از صفحه های اول نتایج جستجوی گوگل که بگذرید و به صفحه ۱۱ برسید(نتایج صدم و بالاتر) دیگر خبری از سایت های رقیب نیست و مشاهده می کنید که سایت های خبری و حتی سایت های بی ربطی که به نحوی کلمه کلیدی شما در آنها نام برده شده است حضور دارند.

[quote bgcolor=’#eec700′ color=’#ffffff’ bcolor=’#ffffff’]

نکته مهم تر این هست که تعداد نتایج جستجوی گوگل در زمان های مختلف متفاوت است و همیشه یک عدد ثابت را نمایش نمی دهد و ممکن است این تعداد در طول هفته بارها تغییر کند، آن هم با تغییرات خیلی زیاد. مثلا یک روز چند میلیون است یک روز چند صد هزار.

نکته مهم دیگر این است، که تعداد صفحات جستجوی گوگل با تعداد نتایج آن همخوانی ندارد. مثلا وقتی گوگل برای یک عبارت، ۵۰۰ هزار نتیجه اعلام می کند، در واقع باید ۵۰ هزار صفحه برای جستجوی آن وجود داشته باشد. در حالی که وقتی شما صفحه ۲۰ و یا حداکثر صفحه ۱۰۰ را رد کنید، دیگر نتیجه ای وجود ندارد و صفحات گوگل به همین جا ختم می شود. یا در یک مثال واضح تر، کلمه “خرید شارژ ایرانسل” دارای حدود ۷۰۰ هزار نتیجه است(تعداد نتایج همیشه تغییر می کند) و کلمه کلیدی “لوله گاز” حدود یک میلیون و دویست هزار نتیجه دارد. اما با توجه به توضیحاتی که درباره تعداد نتایج گوگل داده شد و با تکیه بر عقل و منطق، مسخره است که تصور کنیم لوله گاز به خاطر عددی که گوگل نشان می دهد، دارای رقابت بیشتری است.

[/quote]

حوزه رقابت کلمات کلیدی سایت شما

زمانی که شما سئوی سایت مورد نظر خود را با کلمه کلیدی مخصوص آن شروع می کنید، خیلی زود به صفحه ۵ نتایج جستجوی گوگل خواهید رسید(عدد ۵ مثال است). مثال واضح تر این که اگر درب اتوماتیک، کلمه کلیدی سایت شما باشد، با کارهای ساده به صفحه ۱۰ گوگل خواهید رسید. زیرا سایت شما یک سایت تخصصی درب اتوماتیک است ولی صفحات ۱۰ به بعد گوگل، دیگر بی ربط هستند. مثلا ممکن است در بین نتایج جستجو در این صفحات، سایتی در مورد درب ماشین های تمام اتوماتیک مطلبی نوشته باشد. بنابراین چنین سایتی، رقیب شما نیست. فقط یکی از صفحات آن، با کلمه کلیدی شما، از نظر موضوع، نزدیکی دارد.

پس حوزه رقابت صحیح کلمات کلیدی سایت شما همان صفحاتی از نتایج جستجوی گوگل است که با موضوع شما مرتبط هستند، نه آن دسته از سایت هایی که صفحه ای از انها با سایت شما، به طور اتفاقی تناسب موضوعی پیدا کرده است.

امیدوارم از این آموزش وردپرس استفاده لازم را برده باشید. ممنون از همراهی شما با این بخش از آموزش وردپرسدر صورت هر گونه سوال لطفا سوال خود را در قسمت نظرات مطرح بفرمایید. همچنین اگر قصد خرید قالب وردپرس برای سایت خود از یک منبع معتبر را دارید می توانید به دسته بندی قالب وردپرس در سایت وبمستر 98 مراجعه بکنید.

پاینده و پیروز باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *