طراحی وب, وبلاگ

طراحی وب سایت برای معلولین

طراحی سایت برای معلولین

طراحی وب سایت باید برای همه اقشار باشد و طراحان وب باید همه سعی خود را بکنند تا بتوانند محصولی که ارائه میکنند برای همه کاربران قابل استفاده باشد و در حین زمان طراحی همه مشکلات و مسائل و اصول را رعایت بکنند همانند اصول طراحی سایت برای معلولین که بسیار مهم میباشد و امروز در این مقاله نکات و توضیحات مهمی را در این باره برای شما در آموزش طراحی وب سایت آماده کرده ایم.

ما اگر یک سایت با بازدید و محتوای بسیار خوب داشته باشیم اما اگر نتوانیم برای همه اقشار جامعه خدمت رسانی کرده باشیم کار ما ناقص بوده و باید به فکر رفع مشکلات خودمان باشیم بخاطر همین امروز در این پست از آموزش وردپرس شما را با یکسری از مواردی که در طراحی وب سایت برای معلولین باید رعایت کرد آشنا میکنیم. در طراحی سایت برای معلولین باید تجربه کاربری و رابط کاریری ویژه ای برای سایت خود قرار دهیم که متاسفانه کمتر سایتی را مشاهده میکنیم که این موارد را رعایت کرده باشند همچنین با توجه به اینکه آینده به هدف تعبیه کردن مسائل برای همه افراد میباشد باید در این راه پیش قدم بود تا بتوانیم خدمتی جدید به مردم کرده باشیم.

[animate animation=’shake’ duration=’2′ delay=’1′ iteration=’2′] آیا میدانستید که در آمریکا اگر وبسایت یک شرکت برای معلولی دسترسی به وجود نیاورد تحت پیگرد قانونی قرار میگیرند؟ [/animate]

با توجه به اینکه امروزه تعداد کاربران موبایل از کاربران کامپیوتر بسیار بیشتر شده است، در بسیاری از برنامه های موبایلی بسیار سعی شده است تا رابط کاربری مناسبی برای افراد معلول پیاده سازی بکنند هر چند که این نرم افزار ها هم بسیار کم هستند اما برای شروع کار باز هم خوب هست و اکثر معلولین از طریق گوشی های موبایل به اینترنت وصل میشوند بخاطر همین در بخش طراحی واکنشگرا باید همه سعی خود را بکنید تا نتیجه کار مطابق با نیاز معلولین باشد یا اگر قصد خرید قالب وردپرس را دارید در انتخاب قالب خود این معیار های را رعایت بکنید

یکی از بزرگترین مشکلاتی که طراح های سایت در زمان طراحی وب سایت دارند، این هست که دقیقا سایت برای کدام دسته از معلولین پیاده سازی شود؟ چون بر اساس معلولیت کاربران، طراحی وب سایت نیز تغییر میکند شاید یک شخصی مشکل  بینایی داشته باشد و قادر به خواندن واضح توضیحات و متن ها نباشد و یا شخصی دیگر معولیت در استخوانبندی داشته باشد و قادر به حرکت صحیح دست و یا اسکرول و… داشته باشد و سایر معلولیت ها که تعیین کننده اصول در طراحی وب سایت میباشد. با توجه به این مشکل باید یک اصول و استاندارد سازی در بین کاربران معلول و طراحان قرار بگیرد. مثلا اینکه خود معلولین در گوشی های موبایلی که دارند،سایز فونت ها را مشخص بکنند که به چه اندازه باشد، و رنگبندی ها رو تنظم بکنید.

[animate animation=’bounceInLeft’ duration=’3′ delay=’1′ iteration=’2′] پیش به سوی خدمت به معلولین[/animate]

در پایین چند مورد از نکاتی که باید در طراحی وب سایت برای معلولین رعایت شود را قرار داده ایم اما این موارد فقط بخضی جزئی از نکاتی میباشد که باید رعایت شوند.

[accordions handle=’pm’]

[accordion title=’دسترسی پذیری’]

یکی از مشکلات بزرگی که در طراحی وب سایت برای معلولین رعایت نمیشود همین دسترسی پزیری میباشد ، خیلی از معلولین قدرت تکان دادن سایت و اسکرول کردن یا تایپ کردن چه در فرم ها و چه آدرس سایت و چه در تایپ پسورد های پیچیده و ترکیبی در مراحل ثبت نام سایت ها رو ندارند بخاطر همین به عنوان یک طراح وب سایت باید به مکان عناصر از جهت اسکرول، و راحتی کیبورد و جستجو را بصورت کامل تعبیه و بهینه برای معلولین انجام بدهد.

چند وقت پیش یک فریم ورک جدید رو مشاهده کردم که مخصوصا برای معلولین برای وبگردی بود، SmartScroll اسم این فریم ورک میباشد که بر روی گوشی های هوشمند کار میکند و بصورت خودکار با حرکت چشم بازدیدکنندگان اسکرول خودکار را انجام میدهد همچنین برخی از شرکت های طراحی موبایل مانند سامسونگ همچنین قابلیتی رو دارند پیاده سازی میکنند درگوشی S5 همچنین قابلیتی وجود دارد.

[/accordion]

[accordion title=’مسیر یابی آسان’]

باید کاربران سایت شما بدانند که دقیقا در کجا هستند و چون خیلی از کاربرانی که معلولیت دارند از یکسری فناوری کمکی برای لمس و حرکت روی سایت به بالا و پایین و چپ و راست استفاده میکنند بخاطره مین باید همه عملکرد های سایت از طریق صفحه کلید در دسترس باشد.

[/accordion]

[accordion title=’معلولین از موبایل استفاده میکنند یا کامپیوتر؟’]

اکثر اشخاصی که معلولیت دارند بدلیل بزرگ بودن کامپیوتر و لپ تاپ بخاطر همین امکان استفاده آسان از آن ها را ندارند و معمولا از موبایل و تبلت ها برای وبگردی استفاده میکنند بخاطر همین شما باید همه سعی خودتون رو بکنید که سایتتون واکنشگرا باشد و از قوانینی که در طراحی واکنشگرا برای معلولین میباشد پیروی بکند.

[/accordion]

[accordion title=’مکان عناصر’]

برای اینکع معلولین هر چه سریعتر به محتوا و چیزی که دنبال ان هستند برسند باید محتوای اصلی سایتتون رو در دسترس قرار بدید و جوری نباشه که برای این معلولین،‌اول هدر سایت بعد  سایدبار های سایت نمایش داده بشه و بعد از کلی اسکرول کردن، محتوای صفحه شما نمایش داده بشه، یا سایتی پیچ در پیچ داشته باشید که پیدا کردن محتوا و منوهای ناوبری و… پیچیده باشه.

[/accordion]

[accordion title=’رنگبندی و اندازه فونت مناسب’]

با توجه به اینکه معلولیت ها بسیار زیاد هستند و خیلی ها معلولیت بینایی دارند و خیلی ها معلولیت جسمی بخاطر همین باید یکسری قانوان و فرهنگسازی ها در این امور انجام بشه که این قوانین هم بر روی معلولین اجرا شود و هم بر روی طرحان وبسایت، مثلا معلولین در موبایل خودشان رنگ بندی و اندازه فونت مناسب خودشون رو برای مرورگرشون اعمال بکنند. اما اگر در شرایطی این تغییرات از طرف معلولین انجام نشده بود باید طراح وب سایت خودش رنگبندی هایی قابل خوانا را استفاده بکند.بصورت دیفالت وقتی شما یک قالب وردپرس تهیه میکنید تنظیماتی برای این تغییرات وجود دارد که میتوانید از طریق پنل تنظیمات قالب وردپرس سایت خودتون این تنظیمات را اعمال بکنید.

[/accordion]

[accordion title=’شرح تصاویر’]

در وبسات به گونه ای طراحی باید انجام شود که همه تصاویر خاصیه alt را نمایش دهند تا در صورتی که معلول قابلیت دیدن تصویر را ندارد و یا از یک برنامه خاص استفاده میکند که این برنامه خاصیت alt تصاویر را میخواند شما بتوانید مفهوم آن تصویر را به بازدیدکننده خود برسانید. یا اگر در سایتتون یک فایل صوتی و یا فیلم رو گزاشتید در صورتی که یک فرد کم شنوا یا ناشنوا در سایت شما میباشد بتواند با مطالعه خاصیت alt متوجه تصویر شود – برای فیلم ها نیز میتوانید از زیر نویس استفاده بکنید

[/accordion]

[accordion title=’استفاده از پادکست’]

بدلیل سختی مطالعه کردن مطالب و گاهی هم تنظیم کردن رنگبندی و فونت ها برا یمعلولین بخاطر همین اگر کاربر مشکل شنوایی نداشته باشد شما میتوانید از پادکست ها استفاده بکنید تا دیگر نیازی به خواندن پست ها نباشد .

[/accordion]

[accordion title=’طراحی همراه با تست’]

بعد از اینکه طراحی وب سایت شما تمام شد و یا شما قالب وردپرس خودتون رو طراحی کردید باید از چند کاربر معلول که هر کدام دارای معلولیتی متفاوت میباشند بخواهید تا سایت شما را بررسی بکنند و همه موارد و مزیت ها و معیاب سایت را به شما بگویند تا اگر مشکلی داشته باشید میتوانید با توجه به بازخورد های این کاربران این مشکلات را رفع بکنید

[/accordion]

 

[/accordions]

 

 

[quote bgcolor=’#ffffff’ color=’#6d2211′ arrow=’yes’]همه انسان ها حق دارند که بهشون خدمت رسانی بشه [/quote]

ممنون از همراهی شما دوستان در این مقاله آموزش وردپرس . اگر سوال یا مشکلی داشتید در بخش نظرات میتوانید مطرح بکنید تا راهنمایی بکنید.

نوشته های مشابه

4 دیدگاه در “طراحی وب سایت برای معلولین

 1. زهرا خان اف گفت:

  با عرض سلام
  خیلی عذر میخواهم میخواستم بدانم برای ما معلولین رایگان سایت طراحی می کنید؟
  ممنونم

  1. سلام دوست عزیز
   این مقاله فقط یک مقاله آموزشی بود تا اشخاصی که کار طراحی سایت انجام میدهند این موارد رو در نظر داشته باشند
   متاسفانه معلولین در ایران اصلا حمایت خوبی ندارند، از شهرداری و شهر سازی و محیط واقعی و دنیای واقعی گرفته تا دنیای مجازی ، خیلی کار برای انجام دادن دارند که باید روشون کار بشه.
   در حال حاظر کار طراحی انجام نمیدهیم. اما اگر سوالی در مورد طراحی و… دارید بنده در خدمتتون هستم

  2. نرگس گفت:

   سلام
   سایت را برا چه موردی می خواید؟

   1. این ایمیلشون هست از طریق این ایمیل باهاشون در ارتباط باشید. شاید بشه کمکی کرد
    zahra.khanof@gmail.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *