آموزش وردپرس

اضافه کردن فهرست به قالب وردپرس

اضافه کردن فهرست به قالب وردپرس

فهرست ها یکی از مهم ترین امکانات سایت ها هستند که برای نمایش تعدادی از مطالب مهم سایت مورد استفاده قرار می گیرند. برخی از کاربران عزیز و طراحان سایت به روش استاتیک اضافه کردن فهرست به قالب وردپرس روی آورده اند یعنی امکان افزودن یا حذف منوی جدید از قسمت نمایش > فهرست ها، در پیشخوان وجود نخواهد داشت. ما برای فعال سازی این قابلیت باید منوهای استاتیک به دینامیک تبدیل شوند که این کار می تواند به کمک چند خط کد ساده انجام شود. برای فراگیری آنها تا انتهای این مقاله آموزش وردپرس همراه وبمستر 98 باشید.

تبدیل منوهای استاتیک به دینامیک

داینامیک کردن منو ها در قالب وردپرس یکی از موارد پرطرفدار هست و کاربران با اضافه کردن قابلیت پشتیبانی از فهرست در قالب وردپرس به صورت دینامیک توانایی کنترل منو های خود را از بخش مدیریت پیدا می کنند و یک منو رو حذف، اضافه یا ویرایش می کنند.

با انجام این کار فهرست ها در بخش نمایش > فهرست ها ظاهر می شود و امکان ساخت فهرست های جدید در قالب ورپرس فراهم می شود.

مراحل اضافه کردن قابلیت فهرست در وردپرس

برای افزودن فهرست به قالب وردپرس خود ابتدا باید فایل Functions.php قالب وردپرس سایت را باز کنید و اگر چنین فایلی ندارید باید با همین نام آن را بسازید و کد زیر را در ابتدا یا انتهای فایل functions.php قرار دهید و سپس و تغییرات لازم را اعمال کنید.

[quote bgcolor=’#eec700′ color=’#ffffff’ bcolor=’#ffffff’]

کاربران عزیز وبمستر 98 توجه داشته باشند که اگر در قالب وردپرس خود فایل functions.php را داشته باشید مشکلی ندارید ولی اگر وجود نداشته و شما خود این فایل را ساخته باشید و باید کد های مورد نظر را بین دو کد زیر قرار دهید.

[php]
<?php
?>
[/php]

با کد اضافه کردن فهرست در قالب وردپرس (افزودن قابلیت پشتیبانی از فهرست ها) در بخش فهرست های سایت نامی که در بین کد بالا برای فهرست انتخاب کردید دیده می شود.

[/quote]

function register_my_menu() {
  register_nav_menu('header-menu',__( 'منوی اصلی' ));
}
add_action( 'init', 'register_my_menu' );

در قسمت “header-menu” می توانید نام لاتین منوی مورد نظر خود را وارد کنید. این قسمت برای نمایش منو لازم خواهد شد و می توانید در قسمت “منوی اصلی” نیز نامی را که در قسمت فهرست ها نمایش داده خواهد شد را وارد کنید. به این صورت شما فهرستی ایجاد می کنید با نامی که در کد بالا نوشته اید.

اگر می خواهید 2 یا تعداد بیشتری منو داشته باشید، برای افزایش تعداد منو ها می توانید سطر دوم را کپی کرده و در زیر آن قرار دهید. با این تفاوت که باید توجه داشته باشید که نام لاتین دو فهرست باید متفاوت باشد. به طور مثال شبیه زیر:

function register_my_menu() {
  register_nav_menu('header-menu',__( 'منوی اصلی' ));
  register_nav_menu('footer-menu',__( 'منوی فوتر' ));
}
add_action( 'init', 'register_my_menu' );

در کد بالا دو فهرست برای قالب وردپرس تعریف کردیم. به این ترتیب اگر در قسمت فهرست ها، منوی جدید ایجاد کنید و برگه و دسته بندی ها را به صورت فهرست به ترتیب دلخواه بچینید، در پایان زیر منوها باید نام دو فهرستی که ایجاد کردیم وجود داشته باشد. هر گزینه از هر فهرست با تیک زدن در مکان مناسب خودش نمایش داده می شود.

نمایش فهرست ها در قالب وردپرس

تا این قسمت از آموزش وردپرس با موضوع اضافه کردن فهرست به قالب وردپرس یک فهرست به پوسته وردپرس اضافه کردیم حال مثلا اگر بخواهیم فهرست ساخته شده در قسمت هدر سایت نمایش داده شود باید کد زیر را در قسمت دلخواهی از فایل header.php قرار دهیم تا فهرست ایجاد شده در آنجا نمایش داده شود.

<?php wp_nav_menu( array( 'theme_location' => 'header-menu' ) ); ?>

نکته: باز هم در این کد به جای “header-menu” نام لاتین منوی موردنظر خود را قرار دهید.

امیدواریم این آموزش وردپرس و استفاده از قابلیت پشتیبانی از فهرست ها کمک کرده باشد. ممنون از همراهی شما با این بخش از آموزش وردپرسدر صورت هر گونه سوال لطفا سوال خود را در قسمت نظرات مطرح بفرمایید. همچنین اگر قصد خرید قالب وردپرس برای سایت خود از یک منبع معتبر را دارید می توانید به دسته بندی قالب وردپرس در سایت وبمستر98 مراجعه بکنید.

پاینده و پیروز باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *