آموزش وردپرس, مقالات وردپرس

عوامل موثر بر رتبه بندی سایت (بخش اول)

عوامل موثر بر بهبود رتبه سایت

دوستان گرامی وبمستر98 امروز با ما باشید با پستی فوق العاده مهم و کاربردی. عوامل موثر بر رتبه بندی سایت موضوع این بخش از آموزش وردپرس می باشد. در واقع امروز می خواهیم عوامل و نکاتی را بررسی نماییم که در بهبود رتبه سایت در نتایج موتورهای جستجوگر موثر می باشند و هم چنین به بررسی میزان تاثیر آنها بپردازیم، یعنی بدانیم هر عامل تاثیر مثبت یا منفی روی رتبه سایت دارد. به عبارتی دیگر می توانیم به کمک مقاله امروز بدانیم که کدام عامل بیشترین تاثیر را روی رتبه سایت دارد و کدام کمترین تاثیر را. بنابراین به خاطر اهمیت این موضوع تصمیم گرفتیم به بررسی عوامل موثر بر رتبه سایت که هم شامل عوامل مثبت سئو و هم عوامل منفی سئو می شود بپردازیم. در مقاله امروز به بررسی بخش اول این عوامل می پردازیم و در مقالات بعدی با بخش دوم همراه ما باشید.

عوامل موثر بر رتبه بندی سایت

همان طور که می دانید با رعایت تکنیک ها و نکات سئو می توانید وب سایت خود را در نتایج جستجو موتورهای جستجوگر قرار دهید و رتبه سایت را بهبود ببخشید. عواملی که در ادامه بررسی شده اند در واقع مهمترین عوامل موثر بر رتبه بندی سایت می باشد و به ترتیب اهمیت آنها قرار داده شده اند.

 

عوامل موثر بر رتبه بندی سایت

عوامل موثر بر رتبه بندی سایت

 

کلیدواژه ها

 • استفاده از کلیدواژه ها در URL (تاثیر مثبت)

استفاده از کلیدواژه ها در آدرس ها می تواند باعث بهبود رتبه سایت در نتایج جستجوها شود.

 • تراکم کلیدواژه در متن اصلی (مثبت)

تراکم کلیدواژه ها در متن اصلی نیز یکی از عوامل تاثیر گذار روی رتبه سایت می باشد. این تراکم برای کلیدواژه های اصلی 3 تا 7 درصد و برای کلیدواژه های فرعی 1 تا 2 درصد در متن می توان قرار داد. اگر تراکم کلیدواژه ها در متن از به مرز 10 درصد و فراتر از آن برود، از دید گوگل مشکوک می باشد و ممکن است برای انباشته کردن کلیدواژه ها شما را جریمه نماید.

 • استفاده از کلیدواژه ها در تگ عنوان (مثبت)

یکی از تاثیرگذارترین مکان ها برای قرار دادن کلیدواژه ها تگ عنوان می باشد. در واقع تگ عنوان عبارتی است که در نتایج جستجو نقش عنوان صفحه را بازی می کند و برای کاربر نمایش داده می شود.

 

استفاده از کلیدواژه ها در بهبود رتبه سایت

استفاده از کلیدواژه ها در بهبود رتبه سایت

 

 • استفاده از کلیدواژه ها در انکرتکست ها (مثبت)

کلیدواژه ها باید تا حد امکان درون متن انکر تکست ها (عبارت هایی که با رنگ آبی درون متن اصلی نمایش داده می شوند و به یک مطلب دیگر ارجاع می دهند ) قرار بگیرند. خصوصا برای انکر تکست هایی که به مقالات داخل سایت  ارجاع می دهند، زیرا اگر کلیدواژه ها در انکر تکست های لینک هایی که از دیگر وب سایت ها دریافت می کنید قرار بگیرند به صورت اشتراکی یک امتیاز مثبت برای آن سایت و سایت شما در نظر گرفته می شوند. پس برای اینکه تمام امتیاز مثبت از آن سایت خودتان شود بهتر است شما در انکر تکست های لینک های داخلی از کلیدواژه ها استفاده نمایید.

 • استفاده از کلیدواژه ها در تگ alt تصاویر (مثبت)

همان طور که می دانید اسپایدرهای موتورهای جستجوگر نمی توانند تصاویر و متن های موجود در تصاویر را مشاهده کنند بنابراین شما با کمک تگ alt می توانید به این اسپایدرها بفهمانید که تصاویر در مورد چه موضوعی هستند و شما می توانید با قرار دادن کلیدواژه ها در تگ alt رتبه سایت خود و هم چنین رتبه تصویر خود را بهبود ببخشید.

 • استفاده از کلیدواژه های نامرتبط (منفی)

وقتی می خواهید متنی را بهینه سازی نمایید و تعداد زیادی کلیدواژه در آن قرار می دهید اگر کلیدواژه های نامرتبط زیادی در ان قرار دهید ممکن است کلیدواژه های اصلی در بین آنها گم شود و به نظر نیاید و از این طریق سایت شما نتواند برای کلیدواژه های اصلی رتبه بندی شود.

 • انباشته کردن کلیدواژه ها (منفی)

همان طور که در بالا نیز اشاره شد انباشته کردن کلیدواژه ها یا Keyword stuffing فرایندی است که شما بیش از حد مجاز کلیدواژه در متن قرار می دهید و این کار خوانایی مقاله و متن شما را کاهش می دهد. در صورت استفاده 10 درصدی یا بیشتر از کلیدواژه ها در متن موتورهای جستجوگر شما را جریمه می کنند.

لینک ها

 

استفاده از لینک ها برای بهبود رتبه بندی سایت

استفاده از لینک ها برای بهبود رتبه بندی سایت

 

 • انکر تکست های لینک های دریافتی (مثبت)

یکی از مهمترین عوامل در رتبه بندی وب سایت ها استفاده از کلیدواژه ها در انکر تکست ها می باشد. استفاده از کلیدواژه ها در انکر تکست ها برای رتبه بندی شما ارزشمند می باشد، اما دقت داشته باشید که از انکر تکست های تکراری استفاده نکنید چون در این صورت گوگل شما را جریمه خواهد کرد.

 • دریافت لینک از دیگر وب سایت های مشابه (مثبت)

این نکته را بدانید، وب سایت هایی که به سایت شما لینک می دهند باید از نظر زمینه کاری و محتوا و مطالب درون سایت با سایت شما مرتبط باشند. شما می توانید از چنین وب سایت های مشابه و دارای اعتبار لینک دریافت نمایید.

 • آمار لینک های برگشتی (مثبت)

هر چه تعداد لینک بیشتری از وب سایت های دیگر دریافت نمایید بهتر است و اعتبار بیشتری برای سایت تان به همراه خواهد داشت. اما این را بدانید که دریافت لینک از سایت های معتبر دارای ارزش بیشتری خواهد بود. اگر شما یک لینک از سایتی معتبر دریافت نمایید از نظر ارزش برابر با یک جین لینک از سایتی با اعتبار کمتر می باشد.

 

بهبود رتبه سایت با دریافت لینک از سایت های معتبر

بهبود رتبه سایت با دریافت لینک از سایت های معتبر

 

 • کلمات به کار رفته در نزدیکی انکر تکست ها (مثبت)

عبارات و کلماتی که در نزدیکی انکر تکست ها به کار می روند (قبل و بعد از انکر تکست ها) از نظر موتورهای جستجوگر بسیار حائز اهمیت می باشد به این دلیل که این موتورها برای بررسی اعتبار و جعلی نبودن لینک ها به بررسی عبارات و کلمات اطراف انکر تکست ها با کلمات انکر تکست ها می پردازند.

 • دریافت لینک از دایرکتوری (مثبت)

دریافت لینک از دایرکتورهای معتبر برای اعتبار و رتبه سایت شما ارزشمند می باشد و بر عکس اگر از دایرکتورهای نامعتبر لینکی دریافت نمایید نه تنها اعتباری برای سایت تان کسب نمی کند بلکه می تواند نتیجه و تاثیر منفی به همراه داشته باشد.

 • تعداد زیاد لینک های ارسالی (منفی)

همان طور که می دانید گوگل صفحاتی که در آنها لینک های ارسالی به دیگر صفحات یا دیگر سایت ها زیاد باشد دوست ندارد. بهینه این است که در هر صفحه تعداد لینک ها کمتر از 10 باشد. بنابراین تعداد زیاد لینک ارسالی نه تنها امتیازی مثبت برای شما ندارد بلکه تاثیر منفی دارد.

 • لینک دهی تو در تو (منفی)

لینک دهی تو در تو یا همان کراس لینکینگ پروسه لینک دهی در چندین وب سایت است که با یکدیگر نوعی معاوضه لینک انجام می دهند که از سوی گوگل دارای جریمه بسیار زیادی می باشد و تاثیری بسیار منفی روی رتبه بندی سایت بر جای می گذارد.

 • لینک های ناپیدا (منفی)

وقتی شما یک لینک ناپیدا یا تک پیکسلی ایجاد می نمایید کاربران سایت تان نمی توانند آنها را ببینند و هیچ گونه کلیکی روی آنها نمی کنند. از طرفی موتورهای جستجوگر می دانند چنین لینک هایی با قصد فریب برای بهبود رتبه سایت در نتایج جستجو می باشد و سایت مورد نظر را جریمه می کنند.

خب دوستان در بخش اول از پست آموزشی امروز به بررسی تعدادی از عوامل موثر بر رتبه بندی سایت پرداختیم. در بخش دوم در مقالات بعدی نیز به بررسی سایر عوامل می پردازیم. امیدوارم مطالب امروز برایتان مفید بوده باشد.

ممنون از همراهی شما با این بخش از آموزش وردپرس. در صورت هر گونه سوال لطفا سوال خود را در قسمت نظرات مطرح بفرمایید. همچنین اگر قصد خرید قالب وردپرس برای سایت خود از یک منبع معتبر را دارید میتوانید به دسته بندی قالب وردپرس در سایت وبمستر98 مراجعه بکنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *