وبلاگ

نرخ تبدیل کاربر به مشتری و فاکتورهای آن

نرخ تبدیل کاربر به مشتری و فاکتورهای آن

اگر به دنبال آغاز یک کسب و کار مربوط به خوزه اینترنت هستید، وبمستر 98 به شما توصیه می کند این مقاله ی آموزش وردپرس را درباره ی نرخ تبدیل کاربر به مشتری ، مطالعه کنید. همانطور که می توانید از عنوان آن دریبابید، این نرخ، در واقع درصد تبدیل مخاطبان بالقوه را به مشتریان بالفعل بیان می کند. و این بدین معنیست که شما از روی این نرخ می توانید دریابید که چندتن از کاربران شما، از شما خرید کرده اند.

باید اذعان کرد، این نرخ حتی در مابین بیزنس های بازاری نیز، وجود دارد. فرض کنید که شما بیزنسی در منطقه ی مرداویج اصفهان دارید، مانند فروشندگی لباس، هر روز اشخاص زیادی وارد فروشگاه شما شده، و از شما درباره ی ارزش هر لباس می پرسند، و از فروشگاه بیرون می روند، و اصل ماجرا این است که تمام این مشتری ها از شما خرید نخواهند داشت. اگر افرادی که از پشت ویترین به درون فروشگاه نظاره می کنند، را فراموش کنیم. این اتفاق در سایت ها هم نیز رخ می دهد.

فاکتورهای موثر بر نرخ تبدیل کاربر به مشتری conversion rate

 

 • عنوان و موضوعات سایت
 • قیمت خدمات ارائه شده در سایت شما
 • هزینه هایی که کاربران می پردازند
 • میزان اعتبار، شهرت و قدمت سایت
 • طراحی سایت
 • آسانی در استفاده از سایت
 • عنوان دامنه سایت ( میزان تاثیرگذاری آن کمتر است)
 • نوع خدمات و کالاهای موجود در سایت
 • فاصله ی محل زندگی مشتری و محل سرور سایت
 • رتبه بندی سایت در موتور جستجو
 • تبلیغ کردن در دیگر سایت ها

 

در ادامه مقاله، این موارد را به صورت خلاصه و دقیق این فاکتورها می پردازند، و در این قسمت به چگونگی بالا بردن میزان نرخ مشتری می پردازیم :

عنوان و موضوعات سایت

عنوان سایت و موضوع مربوط به آن اهمیت فراوانی دارد، فرض کنید که محتوای سایت درباره ی فروش وسایل برقی باشد این امکان وجود دارد که بسایری از مخاطبان سایت، دانشجو هایی باشد که برای موضوع درسی خود، متنی را تهیه کنند،  و در واقع مشتری سایت شما نیستند. بعضی مواقع مخاطب تنها، می خواهد در مورد محصول اطلاعات کسب کند و با آن ها آشنا شود، برای مثال می خواهد انواع هشدارهای ایمنی منازل را ببیند. یا گاهی مخاطب از محتوای سایت شما برای یادگیری مطلبی استفاده می کند،  مثلا طراحی سایت یا برای ایده گیری برای زیباسازی منزل. این مخاطبان هیچگاه تبدیل به مشتریان شما نمی شوند، و پولی برای خدمات ارائه داده شده توسط شما نمی دهند.

برای نمونه، اگر سایت شما درباره ی یک محصول جدید مانند گوشی های جدید یک برند باشند، و شما در تلویزیون تبلیغ بشوید، بسیاری از مخاطبان با سرچ کردن شما در گوگل یا هر جستجوگر دیگر، به سایت شما وارد شده تا با این محصول جدید آشنا شوند، و هیچ تصمیمی برای خرید ندارند. حتی بعضی از آن ها ممکن است درگیر موضوع دیگری شده، و از سایت شما خارج شود.حتی گاهی افراد تنها جهت سرگرمی وارد سایت شده و به بالا و پایین کردن صفحات شما بپردازند، و این اتفاقات کاملاٌ نرمال است و شما بعنوان صاحب سایت نباید نگران باشید و اصراری به اینکه هر مخاطب را تبدیل به یک مشتری بکنید، نداشته باشید.

در کشور ما، بین مردم مخصوصاً در سنین بالای 40 سال، اعتماد کردن به کسب و کارهای اینترنتی آسان نیست. می توان اذعان داشت که شناخت و آگاهی کم مردم از کسب و کارهای آن لاین باعث می شود که اعتماد کمتری به آن ها داشته و در نتیجه، کمتر به سمت خرید از این کسب و کارها بروند، که این باعث کاهش نرخ تبدیل کاربر به مشتری می شود.

[quote bgcolor=’#eec700′ color=’#ffffff’ bcolor=’#ffffff’]

براساس گزارشاتی که وبمستر 98 از چندین سایت مختلف با محتوای متفاوت کسب کرده است، دربافته شهرهای پرجمعیتی مانند، تهران، مشهد، شیراز، اصفهان، تبریز، قزوین، قم، اهواز و یزد از جمله شهرهایی هستند که مردم بیشتر به خریدهای آنلاین اشتیاق نشان می دهند و متاسفانه شهرهای جنوب غربی و شرقی کمتر به آن ها اعتماد می کنند. و همینطور اگر مقوله مکان سایت ها را کنار بگذاریم، کسب و کارهای اینترنتی که از موضوعات IT دور هستند، بخصوص صنعتی ها، از فرهنگ خرید آنلاین بیشتر فاصله دارند.

[/quote]

قیمت خدمات ارائه شده در سایت شما

قیمتی که شما برای محصولات خود در نظر گرفته اید، در چه محدوده ای هست،  کمتز ار ده هزار، کمتر از صدهزار، یا میلیونی؟ مسلماً هر چقدر این قیمت ها بالاتر رود، مردم ما کمتر تصمیم به خرید می گیرند، چون در مبالغ بالاتر باید مبلغ بیشتری از پول خود را به خطر از دست دادن بگذارند. این موضوع تنها در دنیای مجازی نیست، بلکه افراد در دنیای واقعی هم برای خرید های میلیونی وسواس بیشتری خرج می کنند. پس شما برای اینکه بتوانید کاربر را به مشتری تبدیل کنید، باید زمان بیشتری در این حوزه صرف کرده تا بتوانید اعتماد کسب کرده و برای خود اعتبار بخرید.

میزان اعتبار، شهرت و قدمت سایت

هرچقدر زمان بیشتری از شروع فعالیت سایت گذشته باشد، و این سایت توانسته باشد محبوبیتی میان کاربران کسب کرده و اعتماد آن ها را جلب کند؛ نرخ تبدیل کاربر به مشتری برای آن سریعتر بالا می رود. چون مخاطب از اینکه از یک سایت مشهور خرید می کند، که حاظر نیست جلوه خود را با کلاهبرداری خراب کند، مطمئن خواهد شد. مسلماً حتی شما هم از سایتی که تازه در موتورهای جستجو شناخته شده است و شما با اسم و رسم آن آشنا نیستید، خرید نمی کنید ( بخصوص برای خرید هایی با قیمت های نجومی).

طراحی سایت

معلوم است که طراحی سایت نامناسب،  باعث دلزدگی مخاطب و یا گیچی او می شود. حتی اگر شما در رتبه بندی گوگل مقام بالایی را کسب کرده باشید و حتی مشهور باشید، اگر طراحی سایت مناسبی نداشته باشید،  مخاطب خیلی سریع از سایت خارج می شوند و یا حداقل از سایت شما خرید نمی کند، پس بدانید که ظاهر و طراحی سایت نقش مهمی در ایجاد حس خوب در مخاطب داشته تا او را یک قدم به خرید نزدیک کند.

آسانی در استفاده از سایت

کامل بودن سایت از اهمیت فراوانی برخوردار است،  مثلا حتماً باید تماس با ما، و روش های مختلف دسترسی کاربر به شما در سایت مشخص شده باشد. اگر فکر می کنید که با یک فرم، بدون گذاشتن شماره تلفن و آدرس حقیقی خود می توانید مخاطب را مجاب کنید از شما خرید کند، این تفکر اشتباه خواهد بود. اینکه خود را در خفا نگه دارید باعث می شود مخاطب به شما اعتماد نکرده و او نیز در خفا به سایت شما سرزده و از آن خارج شود. اینکه مخاطب بتواند با شما ارتباط زنده برقرار کند، تماس بگیرد، با شما صحبت کند و حتی شما را ببیند، می تواند نشان دهد که شما در این بازار اعتبار دارید و پشت محصولات خود ایستاده اید، و اعتماد او به شما بالا می رود.

آسانی در استفاده از سایت شما نیز از دیگر نکات مهم است،  مخاطب باید بتواند به راحتی از شما خرید را انجام دهد. اینکه بخواهید برای خدماتی با هزینه های کم، در سایت شما ثبت نام کند، غیرمنطقی خواهد بود. اینکه در هر مرحله از او می خواهید در نظر سنجی شرکت کند، یا هر دفعه یک پنجره ی pop Up را بر روی صفحه ی او باز می کنید، یا اطلاعات بی موردی از او می خواهید، یا قوانینی با محدیودیت های فراوانی را برای او مطرح کرده اید، یا حتی اگر سایت شما نیاز به جاوااسکریپت برای بالا آمدن داشته باشد، وجود تبلیغات اضافی در هر بخش سایت، و یا بدتر از همه کپی کردن محتوای سایت از یک سایت معتبر، این ها همه باعث می شود مخاطب خسته شده و از سایت شما خارج شود.

عنوان دامنه سایت

خیلی موضوع ساده ایست، وقتی یک صاحب کسب و کار برای خرید دامنه خود هزینه معقول نمی کند، آن هم حتی دامنه های ارزان قیمت ir ، مسلماً نمی توان به آن اعتماد کرد، یا اگر دامنه یک نمونه مقلد از یک دامنه ی سایتی معتبر است، یا اصلا با موضوع فعالیت شما بسیار متفاوت است. این موارد شما را از هدف خود دور خواهد کرد.

نوع خدمات و کالاهای موجود در سایت

مسلماً نوع خدمات ارائه شده تاثیر زیادی در میزان تبدیل کاربر به مشتری دارد، محصولاتی که مخاطب بادی آن ها را از نزدیک لمس کند، کمتر به سمت خرید از شما می روند. مخاطبان ترجیح می دهند که از طریق سایت شما اطلاعات کسب کرده و بعد از یک فروشگاه محلی خرید کنند. بهترین راه برای شما این است که از مدل های 3D استفاده کنید و یا به هر روشی، به آن ها کمک کرده تا بیشتر محصول را بفهمند. اینکار، به شما کمک می کند تا آنها را ترغیب کنید که حداقل به فروشگاه شما مراجعه کند، به جای این که به فروشگاه دیگری بروند.

رتبه بندی سایت در موتور جستجو

اگر شما در صفحه اول موتورهای جستجو در انتهای صفحه قرار دارید، انتظار داشته باشید که نرخ تبدیل برای شما کاهش بیابد. مخاطب قبل از اینکه به سایت شما برسد تصمیمات خود را گرفته است و سایت های دیگر را بررسی کرده است. پس زمانی که با سایت شما موجه می شود، این امکان وجود دارد که تنها برای مقایسه یک نگاهی به آن بیاندازد و یا حتی از سایت شما بگذرد، با این حال نباید انتظار داشته باشید از شما خریدی انجام دهد، پس تمام تلاش خود را بکنید تا مقام بالاتری در جستجوها قرار بگیرید.

عبارات هدف بلند، نرخ تبدیل کاربر به مشتری بیشتری دارند، چون این مخاطبان، با سرچ کردن این عبارت بلند و طولانی، نشان می دهد که مخاطب به صورت خاص برای محصول هدف گذاری کرده است، و قصد داشته از سایتی مانند شما خرید کند. پس اینکه این مخاطب تبدیل به یک مشتری بالفعل برای شما بشود، بالاتر خواهد بود. برای نمونه مخاطب عبارت ” خرید رنگ موی loeral طلایی” را جستجو کرده باشد، آغاز این عبارت با ” خرید” نشان دهنده ی هدفگذاری مخاطب بر روی خرید است. اگر سایت شما مختص محصولات زیبایی است و کاربر رنگ موی Loreal را سرچ کرده، پس شانس خرید ا سایت شما بالا می رود ولی اگر مخاطب تنها عبارت رنگ مو را سرچ کرده باشد، مشخص نیست هدف او چیست، می خرد یا نه؟ و معلوم نیست که چه برندی مد نظر او است و آیا اصلا شما آن را در سایت خود دارید یا نه و این باعث کاهش نرخ تبدیل کاربر به مشتری می شود.

فاصله ی محل زندگی مشتری و محل سرور سایت

ساده است اگر شما سایت فروشی در شهر اصفهان هستید، نباید انتظار داشته باشید کاربری از بوشهر از شما خرید داشته باشد. مخصوصاً اگر برای خرید نیاز به صحبت کردن و ارتباط فیزیکی داشته با شما داشته باشند.

تبلیغ کردن در دیگر سایت ها

اگر در یک یاست معروف و که ترافیک بالایی دارد، بنری را جهت تبلیغات قرار داشته باشدو اگر هر روز 1000 نفر بر بنر تبلیغاتی شما کلیک کرده و لی از آن هزار نفر هیچ کدام تبدیل به مشتری بالفعل نمی شود. هرچند ویژگی های دیگری نیز در این موضوع مرتبط است. حال فرض کنید که شما یک سایتی با محصولاتی جامع است مانند خرید لباس و همه ی فاکتورها را نیز رعایت کرده باشد. بدین ترتیب درصد تبدیل کاربر به مشتری، ممکن است یک یا یک هزارم شود یا حتی به یک میلیون هم می رسد. این بدین معنی است که در بهترین شرایط، از هر صد کلیک بر بنر شما، تنها یک نفر از شما خرید کند، ( آن هم در مواردی که سایتی که تبلیغ شما را قرار داده،  تا حدودی به موضوع کاری شما ربط داشته باشد) و در بدترین شرایط ممکن است که از هر یک میلیون هم، تنها یک خرید وجود داشته باشد. با این حال همه ی این موارد، به محل تبلیغ شما در سایت میزبان، و حتی موضوعی که آن سایت پوشش می دهد، نیز مربوط می شوند. تنها زمانی که موضوعات یکسان باشد این امکان وجود دارد که درصد تبدیل بالا رود، ولی بسیار این اتفاق نادر است چون این بدین معنی است که سایت رقیب شما را تبلیغ کند.

تحلیل آماری نرخ تبدیل بازدیدکننده به مشتری در سایت های مختلف:

(این تحلیل ها براساس این است که شما به صورت هدفگذاری شده، در موتورهای جستجو، ظاهر شوید و این یعنی مخاطب شما یا موضوعی مرتبط شما را در بالای صفحات نتایج جستجو یافته است.)

قبل از هرچیز لازم است بدانید که،  آمار ذکر شده در این قسمت از آموزش وردپرس، به طور رسمی نیستند و تنها به تجربه شما باز می گردد. در واقع آمار به دست آمده به صورت میانگین بررسی شده اند. پس نرخ تبدیل بازدیدکنندگان سایت به مشتری به ویژگی های مختلفی بستگی دارد که می تواند بر تمامی آمار به دست آمده تاثیر بگذارد، این نرخ به معمولا، برای سایت هایی که محصولات و خدماتی با ارزش کم را پوشش نمی دهند، معمولاً یک هزارم است که عدد کمی نیست.

در ادامه، کلمه ی ابتدا به زمانی گفته می شود که سایت تازه تاسیس است و در در واقع اخیراً توجه کاربر را به خود جلب کرده است. کلمه ی حداکثر، نشان دهنده بالاترین میزان نرخ تبدیل است که یک مدت زمان از آن گذشته و اعتبار لازم را کسب کرده است.

سایت هایی که خدماتی کم هزینه را ارائه می دهند، در ابتدا 40 درصد و تا به حداکثر 70 درصد.(سایت های فروش شارژ و کارت اعتباری، …)

سایت هایی با خدماتی جامع و پربازدید مانند فروش موبایل، در  ابتدا 0.01 درصد و حداکثر 1 درصد.

سایت هایی با خدماتی معمولی که البته محبوبیت خاصی ندارند و نیاز به آموزش و حواشی دیگر دارند، مانند طراحی داخلی، IT در ابتدا 0% و حداکثر 5%

سایت های خدماتی و بدون کالای مشخص برای فروش مثل طراحی سایت، در ابتدا بین 2تا 10 درصد و حداکثر 5 درصد.

سایت های مربوط به نیازمندی ها، در ابتدا کمتر از 0.01 و حداکثر یک درصد

یک سری سایت هایی که اصلا در فضای آنلاین قابل ارائه دادن خدمات نیستند، آن ها نرخ مشتری صفر دارند (خرید قطعات یدکی پراید)

با تشکر از شما که ما را در این مقاله آموزش وردپرس دنبال کردید، همچنین اگر قصد خرید قالب وردپرس برای سایت خود از یک منبع معتبر را دارید می توانید به دسته بندی قالب وردپرس در سایت وبمستر 98 مراجعه بکنید!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *