آموزش وردپرس

تحلیل عملکرد و رفتار بازدیدکنندگان سایت

یکی از موضوعات مورد مطالعه ی بسیار با اهمیت در حوضه کسب و کارهای اینترنتی آنلاین و تجارت الکترونیک، تحقیق و مطالعه در مورد نوع رفتار کاربران در سایت و تحلیل عملکرد و رفتار بازدیدکنندگان سایت است که وبمستر 98 قصد دارد در این آموزش وردپرس به بررسی یکی از آنالیز های کاربردی در این زمینه بپردازد.

تحقیقات زیادی برای نحوه رفتار بازدیدکنندگان سایت با محتویات داخل آن صورت گرفته است که یکی از این تحقیقات به بررسی نقاطی می پردازد که چشم کاربران توجه بیشتری به آنها می کند. کاربران پس از ورود به سایت، خیلی سریع و در عرض چند ثانیه صفحات اینترنتی را بررسی می کنند که این بررسی با آنچه که معمولا برای مطالعه کتاب یا مجله استفاده می کند تفاوت زیادی دارد.

بررسی رفتار بازدیدکنندگان سایت

در یک بررسی علمی، مسیر نگاه ۲۳۲ نفر از کاربران سایت آزمایش شد که در مجموع هزاران صفحه اینترنتی را مشاهده کردند. در این آزمایش نوع عملکرد و رفتار بازدیدکنندگان از هزاران صفحه و سایت بررسی شد.

عملکرد بازدیدکنندگان و کاربران سایت در مواجهه با صفحات مختلف به عنوان بازدیدکننده سایت، شکل و فرمت مشابهی داشته و تقریبا شبیه به حرف F بوده است. به طور خلاصه و دقیق می توان آنالیز و رفتار کاربران اینترنت را هنگام ورود به صفحات اینترنتی و سایت ها به صورت زیر بیان کرد:

  • نگاه بازدیدکنندگان سایت در ابتدا حرکتی افقی داشته و بخش بالایی صفحه را به صورت کامل پوشش می دهد.
  • پس از آن با یک حرکت عمودی که معمولا در سمت چپ مانیتور است نگاه خود را پایین آورده تا به حرکت افقی دوم برسیم.
  • در ادامه نگاه افراد دوباره با حرکتی عمودی به سمت پایین اطلاعات صفحه را بررسی می کند، حرکت چشم در این مرحله کندتر بوده و دقت بیشتری به محتویات می شود.

[quote bgcolor=’#eec700′ color=’#ffffff’ bcolor=’#ffffff’]

باید این نکته را در نظر داشت که برای کاربران ایرانی این شکل می تواند کمی تغییر کرده و به دلیل راستچین بودن زبان فارسی، نگاه و حرکت چشم کاربران اینترنت بیشتر به سمت راست صفحات اینترنتی خواهد بود. البته این موضوع برای کاربرانی صادق است که کمتر از سایت های خارجی بازدید کرده اند.

[/quote]

تصاویر حرارتی ارائه شده در ادامه این آموزش وردپرس برای سه سایت مختلف با رنگ های قرمز، زرد و آبی مشخص شده اند. بخش های قرمز بیشترین توجه کاربران و بازدیدکنندگان را به خود جلب می کنند و قسمت های زرد رنگ در رتبه دوم هستند. بخش های آبی کمتر از بقیه به وسیله ی کاربران و بازدیدکنندگان سایت دیده یا خوانده شده اند و بخش های خاکستری هرگز مورد توجه واقع نشده اند.

تحلیل عملکرد و رفتار بازدیدکنندگان سایت

تحلیل عملکرد و رفتار بازدیدکنندگان سایت

معرفی تصاویر:

  • تصویر اول از راست یکی از نتایج جستجوی گوگل را نمایش می دهد.
  • تصویر میانی یک صفحه معرفی محصول در فروشگاه اینترنتی را نشان می دهد.
  • تصویر سمت چپ صفحه درباره ما از یک سایت شرکتی در اینترنت است.

تحلیل تصاویر:

با اینکه تفاوت هایی در هر سه تصویر وجود دارد ولی می توان در هر سه شکل F را مشاهده کرد.

در تصویر دوم که مربوط به صفحه معرفی محصول در فروشگاه اینترنتی است، شکل F کمی تغییر کرده و باکس بالا در سمت راست صفحه که مربوط به قیمت و افزودن به سبد خرید است توجه زیادی از کاربران را به خود جلب کرده است.

بازدیدکنندگان و کاربران اینترنت در تصویر اول که مربوط به نتایج موتور جستجو گوگل  است، توجه ویژه ای به بخش بالایی نتایج جستجو داشته و کمتر به بخش پایینی آن دقت می کنند.

اهمیت بررسی رفتار کاربران در صفحات اینترنتی

تحلیل عملکرد و رفتار بازدیدکنندگان سایت

تحلیل عملکرد و رفتار بازدیدکنندگان سایت

بررسی و تحلیل عملکرد و رفتار بازدیدکنندگان سایت، به مورد توجه قرار دادن آنچه که از نظر خودمان اهمیت بیشتری دارد برای کاربران و بازدیدکنندگان سایت و صفحات اینترنتی کمک ویژه ای می کنند. با وبمستر 98 همراه باشید تا با توجه به این دیدگاه نکاتی را در این زمینه به شما عرضه داریم.

عوامل موثر در جلب توجه کاربران و بازدیدکنندگان سایت

در این بخش چند مورد از جمله نکاتی که باعث می شوند قسمت های موردنظر ما در سایت مورد توجه کاربران قرار گیرد خواهیم پرداخت:

  • بازدیدکننده سایت نوشته ها و مطالب را بصورت کامل و دقیق مطالعه نمی کند، خواندن کلمه به کلمه و با دقت در اینترنت جایگاهی ندارد مگر آنکه فرد نیاز ویژه ای به موضوع نوشته داشته باشد.
  • موضوع پر اهمیتی که در جلب توجه کاربران صفحات اینترنتی وجود دارد این است که در دو پاراگراف اول متن باید مهمترین نکات قرار دهیم و تا می توانیم جذابیت لازم را برای تشویق فرد به مطالعه و بررسی کامل محتوا ایجاد کنیم. به طور معمول افراد کمتری هستند که از همان ابتدا تمام محتوا را به طور کامل مطالعه کنند.
  • استفاده از عناوین و تیتر ها برای بخش های مختلف متن و محتوا، ارائه اطلاعات با شماره گذاری، لیست و پاراگراف بندی متن می تواند به انتقال سریعتر مفاهیم کمک کند. زیرا کاربران اینترنت و بازدیدکنندگان سایت هنگام مطالعه هر خط از متن تنها دو کلمه اول را خوانده و به کلمه سوم به بعد توجه کمتری می کند.

بنابراین با توجه به نکات ذکر شده در خصوص نحوه عملکرد و رفتار بازدیدکنندگان سایت در صفحات اینترنتی، شما نیز باید آنچه که از نظر خودتان اهمیت و تاثیر بیشتری بر موفقیت تجارت شما خواهد داشت را به شکل دیگری و در مکان مناسبی از سایت قرار دهید یعنی درست همان جایی که بازدیدکنندگان سایت به آن نگاه می کند و به آن توجه می کنند تا حداکثر بازدهی را از هر کاربر و بازدیدکننده سایت به همراه داشته باشد.

ممنون از همراهی شما با این بخش از آموزش وردپرسدر صورت هر گونه سوال لطفا سوال خود را در قسمت نظرات مطرح بفرمایید. همچنین اگر قصد خرید قالب وردپرس برای سایت خود از یک منبع معتبر را دارید می توانید به دسته بندی قالب وردپرس در سایت وبمستر98 مراجعه بکنید.

موفق و پاینده باشید…

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *