آموزش وردپرس, مقالات وردپرس

بهینه سازی ویدئو و اصول آن

بهینه سازی ویدئو در سایت

دوستان عزیز امروز همراه ما باشید با بهینه سازی ویدئو. در این بخش از آموزش وردپرس می خواهیم به تکنیک ها و اصولی برای بهینه سازی ویدئو در سایت بپردازیم. همان طور که تلاش می کنیم تا محتوای وب سایت خود برای موتورهای جستجو به شکل بهینه باشد، برای این که ویدئوهای سایت نیز بهترین عملکرد را برای موتورهای جستجو داشته باشند نیاز است یک سری اصول و نکات را در زمینه بدانیم. آمار نشان داده که ویدئوها پرطرفدارترین نوع محتوای در هر وب سایتی هستند و کاربران اغلب که گاهی اوقات یک مقاله را نصفه رها می کنند ویدئوهای موجود در سایت را تا انتها دنبال می کنند. در ادامه همراه ما باشید با تکنیک ها و اصول بهینه سازی ویدئو.

بهینه سازی ویدئو

یکی از راهکارهای بسیار مهم که می تواند موجب جذب کاربران و افزایش میزان بازدید سایت گردد ایجاد محتوای آنلاین خصوصا ویدئوها هستند. از آنجایی که بر خلاف محتوا و مطالب سایت که موتورهای جستجو می توانند آنها را پیدا کنند و ایندکس نمایند، نمی توانند محتوای ویدئوهای موجود در سایت را Crawl و ایندکس کنند و به همین خاطر نمی توانند موضوع یک ویدئو را مشخص کنند. حالا اینجاست که با این روند بهینه سازی ویدئوها برای موتورهای جستجو اهمیت پیدا می کند و نیاز است که ویدئوها را به بهترین شکل ممکن برای موتورهای جستجو بهینه سازی نماییم.

 

بهینه سازی ویدئو

بهینه سازی ویدئو

 

اصولی برای بهینه سازی ویدئو در سایت

تولید محتوای با کیفیت ویدئو

اگر محتوای ویدئوهای منتشر شده در سایت با کیفیت و مناسب باشد می تواند در نزد موتورهای جستجوگر رتبه بهتری کسب کند. از طرفی ویدئوها باید با کلید واژه هایی که توسط کاربران جستجو می شود مرتبط باشد و بداند کاربر چه چیزی را سرچ می کند و آن ویدئو برای کاربر مناسب و مفید باشد تا بتواند نظر موتورهای جستجو را به خود جلب نماید.

توجه!!!

اگر  ویدئو دارای محتوای بی کیفیتی باشد کاربر به محض مواجه با آن سایت را ترک می کند و به این صورت نرخ دفع کاربر افزایش می یابد و آن سایت نمی تواند جایگاه خوبی در نتایج موتورهای جستجوگر پیدا کند.

توانایی جلب توجه کاربر

یک ویدئو خوب باید بتواند در یکی دو ثانیه اول توجه کاربر خود را جلب نماید، چرا که اگر ویدئو نتواند در همان اول کار کاربر را جذب کند و او را مشتاق به دیدن تا انتها کند، کاربر به راحتی بدون تماشای کامل ویدئو وب سایت را ترک می کند. اگر تعداد کاربرانی که با مراجعه به وب سایت ویدئو را نصفه رها کنند و سایت را ترک کنند افزایش یابد به مراتب اثرات مضرری برای سایت به بار می آید و گوگل با دیدن این وضعیت رتبه سایت را در نتایج جستجو کاهش می دهد و این یعنی افت شدید سئوی سایت.

 

جلب توجه کاربر یا یک ویدئو مناسب

جلب توجه کاربر یا یک ویدئو مناسب

 

استفاده از ویدئوهای آموزشی

استفاده از ویدئوهای آموزشی مناسب بسیار پرطرفدار و مخاطب پسند می باشد. همان طور که در بالا اشاره کردیم هر چه یک ویدئو با کیفیت تر باشد تاثیر بهتری روی کاربر دارد و باعث تعامل بین طرفین می گردد که این امر نرخ دفع کاربر را کاهش می دهد و میزان اشتراک گذاری ویدئو نیز افزایش می یابد. اگر موضوع و عنوانی که برای ویدئو انتخاب می شود جذاب باشد قدرت تاثیرگذاری آن روی کاربر بیشتر می شود و بهتر است برای ایجاد تعامل بهتر با کاربران از ویدئوهای آموزشی مناسب استفاده شود.

عنوان ویدئو حداقل 5 کلمه باشد

عنوان یک ویدئو باید حداقل 5 کلمه باشد که در این صورت می توانید کلید واژه های اصلی خود را در آن بگنجانید. در واقع استفاده از کلیدواژه ها در عنوان ویدئو می تواند در امر بهینه سازی ویدئوها برای موتورهای جستجو مفید و پر اهمیت باشد.

توضیحات ویدئو نباید از 250 کلمه بیشتر باشد

اگر می خواهید ویدئوهای خود را در سایر سایت ها و شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید نباید از 250 کلمه بیشتر باشد و کلیدواژه های اصلی را 3 تا 4 بار در بر بگیرد. اگر تعداد کلید واژه ها تون کم باشد و متن توضیحات تان طولانی ممکن است تعداد این کلیدواژه ها که محدود است در بین آن متن طولانی گم شود، پس بهتر است کلیدواژه ها را در بین 25 کلمه اول توضیحات خود به کار ببرید تا آنها مشخص شوند و تاکید بیشتری روی آنها شود.

قرار دادن ویدئوهای طولانی تر در YouTube

طبق نظر برخی از متخصصان در زمینه سئو قرار دادن ویدئوهای طولانی تر در YouTube موجب بهبود سئو و دستیابی به رتبه بهتر در نزد موتورهای جستجوگر می شود، همان طور که متن های طولانی تر نسبت به متن های کوتاه تر در رتبه بندی های موتورهای جستجوگر جایگاه بهتری دارند.

 

قرار دادن و بهینه سازی ویدئوها در YouTube

قرار دادن و بهینه سازی ویدئوها در YouTube

 

افزودن زیرنویس به ویدئوهای منتشر شده در شبکه های اجتماعی

افزودن زیرنویس به ویدئوهای منتشر شده در شبکه های اجتماعی موجب بهبود سئو می شود. به این دلیل که این ویدئوها در صفحه feed برای کاربران بدون صدا نشان داده می شود و با قرار دادن زیرنویس برای آنها می توانید توجه آنها جلب نمایید.

اضافه نمودن متادیتا به نقشه سایت ویدئوها

شما با قرار دادن نقشه سایت برای ویدئوهای خود می توانید بعد از هر بار انتشار ویدئوی جدید برای آن متادیتا نیز ایجاد کنید که این کار موجب می شود توانایی گوگل برای قرار دادن ویدئوی شما در نتایج جستجوها افزایش یابد.

نکته!!!

نقشه سایت شامل کدهای html که به عنوان ویدئوها اشاره می کند، توضیحات و سایر تگ ها می باشد.

اضافه نمودن  Call to action به انتهای ویدئوها

یکی از نکات و اصول مهمی که باید در انتشار ویدئوهای آنلاین استفاده کنید اضافه نمودن (CAT(Call to action می باشد. در واقع CAT ها برای متقاعد کردن و تقویت و افزایش انگیزه کاربران برای انجام کاری است که مد نظر شما می باشد. به طور مثال اگر می خواهید کاربر پس از مشاهده ویدئو به سایتی که محصولاتی را شما معرفی کرده اید مراجعه نماید یا آنها را تشویق به رفتن به وب سایت برای دیدن یا خرید محصولات کنید باید از CAT ها استفاده نمایید.

تکنیک های محل انتشار ویدئو که برای سئو سودمند می باشد:

 

تکنیک های برای محل انتشار ویدئوها

تکنیک های برای محل انتشار ویدئوها

 

انتشار ویدئوها هم در وب سایت و هم در شبکه های اجتماعی

با توجه به آمارها میزان محبوبیت YouTube بسیار بالاست و در جایگاه دوم بین وب سایت ها قرار دارد. به خاطر ترافیک بالایی که این وب سایت دارد بهتر است ویدئوهای خود را هم در YouTube و هم در وب سایت خود منتشر نمایید. در واقع شما با قرار دادن ویدئو در YouTube می توانید در بخش توضیحات آن لینک وب سایت خود را قرار دهید تا کاربران به سایت تان مراجعه کنند و از این طریق تعداد بازدیدکنندگان بیشتری برای سایت خود فراهم کنید.

نکته!!!

وقتی تعداد بازدیدکنندگان از یک ویدئو زیاد باشد، گوگل آن را به عنوان دلیلی بر با کیفیت بودن ویدئو قلمداد می کند و موجب بهبود رتبه آن ویدئو در نتایج جستجوی موتورهای جستجوگر می شود.

انتشار تیزر ویدئو در سایر وب سایت ها

شما می توانید یک ویدئو کامل بسازید و یک تیزر تبلیغاتی از ویدئو خود را در سایر وب سایت ها و شبکه های اجتماعی منتشر نمایید. در تیزر تبلیغاتی ویدئو در قسمت توضیحات می توانید بازدیدکنندگان خود را دعوت به دیدن ویدئو کامل در وب سایت تان کنید.

انتشار تعدادی از ویدئوها در سایت خودتان و تعدادی در YouTube

اگر شما تعدادی از ویدئوها را در سایت خودتان و بقیه را در دیگر سایت ها نظیر YouTube منتشر نمایید اعتبار دامنه بسیاری به دست می آورید. برای وب سایت هایی که در زمینه های پر رقابت فعالیت می کنند و کسب اعتبار برایشان اهمیت دارد استفاده از این راهکار الزامی می باشد.

خب دوستان با کمک اصول و نکاتی که در بالا بررسی شد می توانید بهینه سازی ویدئو در سایت خود را به بهترین شکل ممکن برای موتورهای جستجوگر انجام دهید و ویدئوهای سایت تان رتبه بهتری در نتایج جستجوها به دست آورند.

امیدوارم از مطالب امروز راضی بوده باشید.

ممنون از همراهی شما با این بخش از آموزش وردپرس. در صورت هر گونه سوال لطفا سوال خود را در قسمت نظرات مطرح بفرمایید. همچنین اگر قصد خرید قالب وردپرس برای سایت خود از یک منبع معتبر را دارید میتوانید به دسته بندی قالب وردپرس در سایت وبمستر98 مراجعه بکنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *