آموزش وردپرس, مقالات وردپرس, وبلاگ

فایل functions.php کجاست؟ همه چیز درباره این فایل در قالب وردپرس سایت

پاسخ سوال فایل functions.php کجاست؟ بسیار ساده میباشد، این فایل در پوشه قالب وردپرس سایت شما قرار دارد. با استفاده از این فایل طراحان یا توسعه دهندگان میتوانند توابع خودشان را به سایت اضافه بکنند. روش کار کردن فایل functions.php مثل یک افزونه میباشد و همان کد ها و توابع و هوک و قلاب هایی که در یک افزونه استفاده میکنیم در این فایل نیز قابل اجرا هستند. اگر کمی با کدنویسی وردپرس آشنایی داشته باشید میتوانید با این فایل یک قالب وردپرس حرفه ای درست بکنید با امکاناتی بسیار زیاد طراحی بکنید. بعضی از قالب های ساده این فایل را هم ندارند اما اگر این فایل را داشته باشید میتوانید قدرت بیشتری در سایت خود داشته باشید.

فایل functions.php کجاست؟

این فایل در پوشه قالب وردپرس فعال در سایت شما میباشد. فرض بکنید از قالب جنه  استفاده میکنید و اسم پوشه این قالب jannah میباشد. برای پیدا کردن فایل functions.php این قالب شما باید اول وارد فایل منجر File Manger هاستتان شوید و بعد از اینکه به پوشه public_html رفتید وارد پوشه wp-content شوید، سپس پوشه themes را باز بکنید ، بعد از اینکه به این پوشه آمدید میتوانید همه قالب هایی که تا الان در سایت خود نصب کرده اید را مشاهده بکنید همانند شکل زیر :

فایل functions.php

فایل functions.php

علاوه بر سوال فایل functions.php کجاست؟ برای خیلی از کاربران سوالات و مشکلات دیگری در کار کردن با این فایل وجود دارد که باید این موارد را قبل از ویرایش کردن این فایل در نظر داشته باشید.مثلا اینکه قبل از شروع اعمال کردن تغییرات حتما از این فایل بکاپ بگیرید، چون در صورتی که کوچکترین اشتباهی در کدها داشته باشید، ممکن است که سایت شما لود نشود.

نحوه ساخت فایل functions.php در قالب وردپرس

در صورتی که در پوشه قالب وردپرس سایت شما این فایل وجود ندارد، شما میتوانید خودتان این فایل را درست بکنید و کد های مورد نیاز خودتان را در آن قرار دهید. برای درست کردن این فایل شما میتوانید به پوشه قالب وردپرس فعال در سایت خود مراجعه بکنید – برای اینکار با استفاده از file manger هاست خود به پوشه : public_html -> wp-content -> themes بروید. در مسیری که الان قرار دارید میتوانید قالب فعال در سایت خود را مشاهده بکنید. مثلا اگر شما از قالب جنه استفاده میکنید وارد پوشه jannah شوید.

اکنون شما باید در 2 مرحله فایل فانکشن وردپرس را بسازید:

1- بر روی +File کلیک بکنید تا بتوانید یک فایل جدید درست بکنید

2- در پنجره جدیدی که برای شما باز میشود اسم را functions.php بنویسید و Create New File را انتخاب بکنید تا فایل برای شما درست شود. دقیقا همانند شکل زیر:

ساخت فایل functions.php

ساخت فایل functions.php

بعد از ساختن فایل functions.php در وردپرس و اعمال تغییرات و کدهای خود در این فایل میتوانید شروع به اضافه کردن هوک ها و نوشتن توابع خود بکنید.

همچنین در نظر داشته باشید که در صورتی که از نسخه فرزند قالب وردپرس استفاده میکنید شما باید حتما این فایل را درست بکنید. در نسخه فرزند قالب وردپرس شما میتوانید تابع های بیشتری را در نسخه پیلد قرار دهید و اجرا بکنید بدون اینکه نسخه والد قالب تغییری بکند.

برخی از تغییرات و کد هایی که در این فایل میتوانید قرار دهید:

  • اضافه کردن منو به قالب وردپرس سایت (بصورت پیش فرض قالب ها از منو پشتیبانی نمیکنندو باید از این فایل اضافه شوند)
  • اضافه کردن پشتیبانی از عکس شاخص
  • افزودن ساختار نوشته ها و پست فرمت ها
  • افزایش حجم آپلود در وردپرس
  • و…

اکثر موارد بالا بصورت پیشفرض زمانی که شما بخواهید از یک قالب حرفه ای استفاده بکنید وجود دارد . اما ممکن است که شما خودتان طراح قالب وردپرس باشید و قصد اضافه کردن قالبیت تصویر شاخص به سایت را داشته باشید که برای اینکار باید از فایل functions.php استفاده بکنید.

با تشکر از همراهی شما با مقاله فایل functions.php کجاست؟ همه چیز درباره این فایل در قالب وردپرس سایت در صورتی که در کار کردن با این فایل در وردپرس یا اضافه کردن قابلیت های جدید به سایت با این فایل سوال یا مشکلی دارید در بخش نظرات مطرح بکنید تا راهنمایی شوید.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *