آموزش وردپرس

هشدار گوگل به سایت های ناسازگار با موبایل

اخطار گوگل به سایت های ناسازگار با موبایل

ممکن است شما نیز اطلاع داشته باشید که گوگل به سایت هایی که با موبایل سازگاری نداشته باشند هشدار می دهد تا سریعا این ناسازگاری را برطرف کنند و حتی رسما اعلام کرده است که این هشدار ها را عملی خواهد کرد زیرا سازگاری با موبایل، در نتایج جستجوی گوگل از طریق موبایل تاثیر گذار است. هشدار گوگل به سایت های ناسازگار با موبایل نیز که در این آموزش وردپرس از تیم آموزشی وبمستر 98 به آن پرداخته شده است به این علت است که اکنون نتایج جستجوی گوگل از طریق موبایل نسبت به نتایج سرچ گوگل در دسکتاپ، متفاوت مشاهده می شود.

اخطار گوگل در مورد ناسازگاری سایت ها با موبایل

اخطار گوگل در مورد ناسازگاری سایت ها با موبایل

تاثیر متفاوت بودن نتایج جستجوی گوگل از طریق موبایل نسبت به دسکتاپ در سایت هایی که درصد ورودی آنها از گوگل در موبایل بیشتر بود، سریعتر بوده و اما بعضی سایت های ایرانی دیگر نیز، هنوز کوچکترین افتی در میزان بازدید آن ها از طریق سرچ گوگل در موبایل نداشتند.

[quote bgcolor=’#eec700′ color=’#ffffff’ bcolor=’#ffffff’]

این نکته قابل ذکر است که علاوه بر اینکه سایر فاکتور های سئو، در بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو همچنان بر سرجای خود در باقی است، سازگاری با موبایل برای سایت ها نیز به فاکتور های مهم تاثیر گذار اضافه شده است ولی دلیل نمی شود که اگر سایتی با موبایل سازگار است، بالاتر از رقبای ناسازگار با موبایل قرار گیرد.

تأثیر سازگاری(یا عدم سازگاری) سایت با موبایل بر رتبه آن در نتایج جستجوی گوگل، فقط در جستجوی گوگل از طریق موبایل نمایان می شود نه در جستجوی گوگل از طریق desktop.

[/quote]

پیام هشدار گوگل به سایت های ناسازگار با موبایل

گوگل اخیرا در ابزار وب مستر تولز خود به کاربرانی که صاحب سایت های ناسازگار با موبایل هستند، با ارسال ایمیل هشدار می دهد و پیامی که به وب مستر اعلام می کند به شرح زیر است:

Fix mobile usability issues found on “دامنه شما”

To : webmaster of “دامنه شما”

Google systems have tested [تعداد یا بخش زیادی از صفحات شما] pages from your site and found that 100% (یا کمتر) of them have critical mobile usability errors. The errors on these [تعداد یا بخش زیادی از صفحات شما] pages severely affect how mobile users are able to experience your website. These pages will not be seen as mobile-friendly by Google Search, and will therefore be displayed and ranked appropriately for smartphone users.

پیام اخطار گوگل به فارسی

صاحب وب سایت “دامنه شما”!

گوگل، صفحات زیادی از سایت شما را بررسی کرده است که ۱۰۰ درصد (یا کمتر) از آنها مشکلات جدی برای استفاده کاربران موبایل دارد که به شدت در واکنش آنها نسبت به سایت شما، تاثیر گذار است. صفحاتی که مشاهده کردیم، با موبایل سازگاری نداشتند که نمایش و رتبه بندی سایت شما در نتایج جستجوی گوگل در نمای موبایل(نه دسکتاپ) به همان میزان(سازگاری با موبایل)، تحت تاثیر قرار می گیرد.

در ادامه مطابق تصویر زیر، گوگل لینک هایی را برای راهنمایی معرفی کرده است.

پیام اخطار گوگل به سایت های ناسازگار با موبایل به فارسی

پیام اخطار گوگل به سایت های ناسازگار با موبایل به فارسی

تاثیر هشدار گوگل به سایت های ناسازگار با موبایل فاقد نمای موبایل

بسیاری از سایت ها، به جای مجهز کردن نمای موبایل خود، App مناسبی برای اندروید و ios ارائه داده اند. در این قسمت از آموزش وردپرس این سوال پیش می آید که آیا این سایت ها هنوز هم نباید در نمای موبایل گوگل، رتبه مناسبی داشته باشند؟ و یا اینکه اگر سایتی واقعا app و نمای موبایل داشته باشد، لایق داشتن نتایج سرچ خوب در نمای موبایل نیست؟

در پاسخ به این سوالات باید بگوییم که بدون شک، سایت هایی که فاقد نمای موبایل هستند، لزوما لایق رتبه پایین در نتایج جستجوی گوگل نیستند. مثلا فرض کنید بخواهیم Google Analytics را با گوشی بررسی کنیم. ممکن است اصلا نتوان با گوشی، با آن کار کرد یا اگر هم امکان آن باشد اذیت می شویم.

گوگل علاوه بر اینکه قادر به تشخیص داشتنapp موبایل برای یک سایت نیست برای ابزار های زیادی که در سطح وب وجود دارند نیز ممکن است واقعا، نیازی به نمای موبایل برای آنها نداشته باشد.

اما به هر حال طبق معمول گوگل، قصد دارد دنیای نت را همزمان با خود به روز کند زیرا به نفع آن است که کاربرانی که در گوگل جستجو می کنند، بیشترسایت های سازگار با موبایل را مشاهده کنند تا در نهایت بیشتر از پیش از گوگل خوششان بیاید. خود ما نیز یکی از همین کاربران هستیم!

سوالات متداول در رابطه با هشدار گوگل به سایت های ناسازگار با موبایل

آیا هشدار گوگل به سایت های ناسازگار با موبایل آنها را از نتایج جستجو حذف می کند؟

پاسخ این سوال خیر است اما فقط ممکن است کمی افت آن هم نه به زودی در نتایج جستجوی گوگل با گوشی ها داشته باشید. این هشدار گوگل، قصد دارد شما را بیدار کند و به شما فرصت می دهد که به فکر باشید پس حتی فکر نکنید که ماه بعدی، در نتایج جستجوی گول در موبایل افت خواهید کرد. اگر هم افت کنید، علت آن این اخطار و این تصمیم های گوگل نیست!

[quote bgcolor=’#eec700′ color=’#ffffff’ bcolor=’#ffffff’]

گزارش هایی از کاربران و  وبمستران ایرانی دریافت کردیم حاکی از افت شدید زودهنگام سایت های آنها در نتایج سرچ گوگل در موبایل بوده است. نتیجه بررسی که گروه آموزشی وبمستر 98 انجام داد، این بود که سایت های ناسازگار با موبایلی که درصد ورودی بالایی از نمای موبایل دارند، زودتر تحت تاثیر هشدار گوگل قرار گرفته اند. همچنین بعضی سایت های ایرانی دیگر نیز، هنوز کوچکترین افتی نداشته اند.

[/quote]

اگر گوگل به سایتی که نمای موبایل ندارد پیام هشدار نداده باشد، آیا باید به فکر نمای موبایل باشد؟

بله. وبمستر چنین سایتی باید به فکر باشد و هشدار گوگل به یک سایت را، هشدار به همه سایت های مشابه تلقی کند.

اگر افت سایتی در نتایج سرچ گوگل به علت نداشتن نمای موبایل باشد، آیا با اصلاح ساختار و فعال کردن نمای موبایل، به جایگاه قبلی باز می گردد؟

گوگل، رتبه و ارزش هر سایت و صفحه از دنیای نت در نتایج جستجوی خود را به خوبی می داند. بنابراین اگر سایتی به دلیل ناسازگاری با نمای موبایل، در نتایج سرچ گوگل با گوشی، افت رتبه داشته باشد، این رتبه در نتایج سرچ گوگل برای همیشه در نمای موبایل از بین نمی رود.

راه حل

برای حل مشکل افت سایت در نتایج سرچ گوگل به علت نداشتن نمای موبایل، قبل از هر چیز به بخش Mobile Usability وبمستر تولز خود مراجعه کرده و وضعیت سازگاری سایت خود با موبایل را به طور دقیق بررسی کنید که چه صفحاتی از سایت، با موبایل سازگاری ندارد.

[quote bgcolor=’#eec700′ color=’#ffffff’ bcolor=’#ffffff’]

اگر سیستم مدیریت سایت شما، با قالب وردپرس و جوملا و دروپال است، با افزونه های موجود خیلی راحت قادر خواهید بود که در کمتر از یک ساعت، سایت خود را با موبایل سازگار کنید.

افزونه wp-touch یکی از افزونه های معروف قالب وردپرس برای همین منظور است.

اگر سیستم مدیریت محتوای عمومی برای سایت خود ندارید و سایت شما به طور اختصاصی با php یا asp.net طراحی شده است، با پرداخت مبلغی، از طراح سایت خود بخواهید تا نمای موبایل سایتتان را فعال کند. حتی اگر app موبایل هم داشته باشید، داشتن نمای موبایل خالی از لطف نیست. زیرا بسیاری از کاربران، نیازی نمی بینند که برای هر سایت که در نتایج جستجو ظاهر شده است، یک app روی گوشی خود نصب کنند، پس بهتر است برای سایت خود نمای موبایل فعال کرده باشید.

[/quote]

یک سایت بدون app موبایل اما با نمای موبایل، می تواند سایت کاملی باشد، اما صرفا داشتن app بدون داشتن نمای موبایل، برای کاربران جدید که از نتایج گوگل و به خصوص با اینترنت همراه ۲G و ۳G و ۴G ا وارد سایت می شوند، جالب به نظر نمی رسد. شما باید برای دانلود هر کیلوبایت توسط کاربران، احترام قائل باشید!

خوشبختانه، امروزه ایران به کمک فناوری و اینترنت، دیگر، با دیگر کشور ها از نظر فناوری و IT (حداقل در این زمینه مثل فراگیر شدن استفاده از اینترنت با موبایل) فاصله زیادی ندارد و استفاده از موبایل در ایران نیز همزمان با دنیا، بسیار فراگیر شده است. به همین دلیل گوگل تصمیم گرفته است که وبمستران را به داشتن نمای موبایل، برای به روز بودن و تغییر کردن گام به گام، با تغییر نیاز و شکل زندگی (البته به سمت بهتر شدن) تشویق کند.

امیدوارم از این آموزش وردپرس استفاده لازم را برده باشید. ممنون از همراهی شما با این بخش از آموزش وردپرسدر صورت هر گونه سوال لطفا سوال خود را در قسمت نظرات مطرح بفرمایید. همچنین اگر قصد خرید قالب وردپرس برای سایت خود از یک منبع معتبر را دارید می توانید به دسته بندی قالب وردپرس در سایت وبمستر 98 مراجعه بکنید.

پاینده و پیروز باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *