آموزش وردپرس

جلوگیری از دزدی تصاویر سایت وردپرسی

جلوگیری از دزدی تصاویر سایت وردپرسی

گاهی اوقات کاربران که تصاویر خود را به زحمت می سازند و در سایت با قالب وردپرس خود قرار می دهند، دوست ندارند رقیبان آنها از کپی این تصاویر در سایت های خود استفاده کنند و برای آن ها هیچ چیز بدتر از این نیست که سایت رقیبی تصاویر یا پهنای باند آنها را سرقت کند ولی متاسفانه امروزه دزدی تصاویر سایت وردپرسی (اصطلاحا سرقت hotlinking) در دنیای اینترنت طبیعی و شایع است و تیم آموزشی وبمستر 98 قصد دارد در این آموزش وردپرس روش های ساده ای برای جلوگیری از دزدی تصاویر سایت وردپرسی به همراهان همیشگی خود معرفی کند.

[quote bgcolor=’#eec700′ color=’#ffffff’ bcolor=’#ffffff’]

تصاویری که شما در قالب وردپرس سایت خود استفاده می کنید حکم دارایی هایی شما را دارند پس باید از به سرقت رفتن و دزدی آنها جلوگیری کنید. در قسمت از آموزش وردپرس قصد داریم ابتدا شما را با مفهوم hotlinking آشنا کنیم و سپس به ارائه راه هایی برای جلوگیری از سرقت تصاویر سایت بپردازیم.

[/quote]

آشنایی با مفهوم hotlinking در دزدی تصاویر سایت وردپرسی

مفهوم hotlinking در دزدی تصاویر سایت وردپرسی مفهوم بسیار ساده ای است که با یک مثال شما را با آن آشنا خواهیم کرد.
به طور مثال شما یک تصویر در صفحات اینترنتی پیدا می کنید و از آدرس آن تصویر در سایت وردپرسی خود استفاده می کنید. درست است که این تصویر در سایت شما نمایش داده نخواهد شد ولی در واقعیت با وجود این که در سایت شماست در حال استفاده از سرویس دیگری است. این موضوع همان مفهوم hotlinking است که در واقع پهنای باند از یک منبع دیگر به سرقت رفته است.
این مفهوم دقیقا متناظر با این مثال است که در حین حرکت بنزین اتومبیل شما تمام شود و از یک ماشین پارک شده در خیابان برای تهیه ی بنزین مورد نیاز خود استفاده کنیم!

تاثیر سرقت تصاویر وردپرس

با توجه به مفهوم hotlinking در دزدی تصاویر سایت وردپرسی بهتر است برای جلوگیری از سرقت پهنای باند در قالب وردپرس به موارد زیر توجه کنید:

لینک های دزدی شده برای صاحب سایت منبع هزینه بر است:

کاربری که در سایت خود از تصویر یا لینکی در سایت شما استفاده می کند شاید متوجه سرقت بزرگ خود نباشد اما این دزدی هزینه ی سنگینی را بر دوش شما میگذارد.

استفاده غیرقانونی از hot linking:

استفاده از تصویر یا لینکی که بر روی یک سایت دیگر است در اغلب موارد غیر قانونی است. زیرا بسیاری از تصاویر که در دنیای اینترنت دیده می شود، دارای لایسنس هستند و عکس هایی هستند که دارای لوگوی سازنده و به عبارتی دارای واترمارک هستند. این تصاویر تحت هیچ شرایطی امکان استفاده از آن ها وجود ندارد مگر این که خریداری شوند.
اگر از هر کدام از تصاویر گفته شده در سایت یا وبلاگ با قالب وردپرس خود استفاده کنید، قوانین را شکسته اید و به لایسنس آن توجه نکرده اید!

راه های جلوگیری از دزدی تصاویر سایت

غیرفعال کردن راست کلیک

همان طور که می دانید برای ذخیره ی تصاویر، باید شخص امکان راست کلیک کردن بر روی عکس را داشته باشد تا بتواند گزینهsave image as را انتخاب کند. شما با غیر فعال کردن راست کلیک سایت خود، می توانید به راحتی و تا حدودی از دزدی تصاویر وردپرسی جلوگیری کنید. برای غیر فعال کردن راست کلیک سایت کافی است افزونه امنیت فراگیر وردپرس را نصب و فعال کنید.

واتر مارک کردن تصاویر

بهتر است اسم، آدرس یا تصویری از سایت خود را بر روی تمامی تصاویر خود وارتر مارک کنید. با واتر مارک کردن تصاویر سایت، شما به طور رسمی اعلام می کنید که این تصاویر توسط سایت شما در دنیای اینترنت منتشر شده و کپی کردن آن ها برای دیگران پیامدهایی به همراه دارد.

غیر فعال کردن hotlinking تصاویر سایت

یکی دیگر از روش های دزدی عکس های یک سایت با قالب وردپرس، کپی کردن آدرس تصاویر در اینترنت و نمایش مستقیم آن در سایت های دیگر است. شما نباید اجازه دهید هر سایتی بتواند فایل ها و آدرس تصاویر شما را در خود نمایش دهد. پس فایل htaccess در پوشه public_html هاست سایت خود را پیدا کنید و قطعه کد زیر را به آن اضافه کنید:

#disable hotlinking of images with forbidden or custom image option
RewriteEngine on
RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^$
RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^http(s)?://(www\.)?mihanwp.com [NC]
RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^http(s)?://(www\.)?google.com [NC]
RewriteRule \.(jpg|jpeg|png|gif)$ – [NC,F,L]

در کد بالا به جای webmaster98.com آدرس سایت خود را جایگزین کنید و google.com را تغییر ندهید تا گوگل بتواند تصاویر شما را در google images نمایش دهد.

قرار دادن متن کپی رایت در سایت شما

راه دیگر جلوگیری از دزدی تصاویر سایت، قرار دادن متن کپی رایت در فوتر یا هر کجای سایت است. با قرار دادن متن کپی رایت در هر جای سایت به شکلی کاملا محترمانه از کسی که قصد استفاده بدون اجازه از تصاویر سایت شما دارد، درخواست می کنید که این کار را انجام ندهد در غیراینصورت مراجع قانونی با آن ها برخورد خواهند کرد. البته معمولا این روش خیلی نتیجه بخش نیست و کسی که قصد کپی برداری از تصاویر سایت شما را داشته باشد به هر حال کار خود را انجام خواهد داد. باید سعی کنیم این فرهنگ را پیاده سازی کنیم.

امیدواریم این آموزش وردپرس برای جلوگیری از دزدی تصاویر سایت به شما کمک کرده باشد. ممنون از همراهی شما با این بخش از آموزش وردپرسدر صورت هر گونه سوال لطفا سوال خود را در قسمت نظرات مطرح بفرمایید. همچنین اگر قصد خرید قالب وردپرس برای سایت خود از یک منبع معتبر را دارید می توانید به دسته بندی قالب وردپرس در سایت وبمستر98 مراجعه بکنید.

پاینده و پیروز باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *