آموزش سئو - آموزش انجام سئو سایت

اشتباهات رایج درباره گوگل وبمستر تولز

در این مقاله از آموزش وردپرس در سری مطالب آموزشی وبمستر 98 قصد داریم به مواردی اشاره کنیم که ممکن است از دید اکثر افراد، ساده و بدیهی به نظر برسد اما اشتباهات رایجی در این موارد وجود داشته باشد که چون بارها دیده ایم، چنین تصورات اشتباهی درباره Google Webmaster Tools وجود دارد، ضروری دانستیم که مطلبی با همین موضوع داشته باشیم.

اشتباهات رایجی که درباره گوگل وبمستر تولز وجود دارد لزوما error های وبمستر تولز نیستند. بعضی از آنها، باور های اشتباه وبمستران درباره ماهیت وبمستر تولز است.

وسواس Mark as fixed

گزینه های mark as fixed که در بخش خطاهای وبمستر تولز شما وجود دارد، خطاهای ۴۰۴، خطاهای سرور و … فقط به معنی پاک سازی لیست است. بعضی از وبمستران تصور می کنند، با این گزینه، خطاهای ۴۰۴ سایت آنها درست می شود‍ و گاهی اوقات وقتی واقعا این خطا را خودشان رفع می کنند، اقدام به Mark as fixed چند هزار ارور خود می کنند زیرا تصور می کنند اگر این ارور ها در وبمستر تولزشان باقی بماند، رتبه سایت از دست می رود یا نمی تواند رتبه خوبی کسب کند!

Mark as fixed همان طور که از نام آن پیداست یعنی نشانه گذاری به عنوان حل شده و نمی تواند خطاهای سایت شما را در هاست و در کد های آن حل کند. در واقع با Mark as fixed کردن ارورهای سایت به وبمستر تولز می گوییم. ممنون متوجه شدم که این ارور ها برای سایت من وجود دارد، حالا لیست را خالی کن. اما با خالی کردن لیست ارور های سایت شما در وبمستر تولز، مشکل سایت حل نخواهد شد.

بنابراین بهتر است هر زمان که خطاها را حل کردید، آنها را از لیست حذف کنید تا وبمستر تولز شما خلوت شود. زیرا اگر همچنان سایت شما ارور داشته باشد، حتی بعد از Mark as fixed کردن هم این ارور ها مجددا ظاهر می شوند. اما اگر ارور ها رفع شده باشند، چه این خطاها، در وبمستر تولز شما باقی بماند چه نماند، آسیبی به سایت شما نمی رسد!

ترس از وجود Error

اگر درباره سئو و بهینه سازی برای موتورهای جستجو، کمتر اگاهی داشته باشید، وقتی وبمستر تولز سایتی را نگاه می کنید که پر از خطا و ارور است، سریعا این موضوع به ذهنتان می آید که این سایت مشکل دارد. اما همانطور که در قسمت قبل در این آموزش وردپرس اشاره کردیم، ممکن است کسی ارور های قبلی آن را پاک نکرده باشد ولی همه خطاهای سایتش برطرف شده است. بنابراین دلیلی ندارد فقط با دیدن ارور(حتی چندین هزار ارور)، تصور کنید که سایت مشکل دارد.

بسیاری از وبمستران به محض اینکه یک warning در وبمستر تولز سایت خود می بینند، سریعا استرس می گیرند و تصور می کنند که به زودی رتبه آن ها از بین می رود و از نتایج گوگل حذف می شوند.

در بسیار از مواقع، حتی ارور نداشتن برای سایت ها طبیعی به نظر نمی رسد زیرا در سایت هایی که صفحات زیادی دارند، ممکن است بر اثر حذف صفحات اضافی، یا گاهی اوقات تغییر url ها(با ریدایرکت کردن) به شکلی که سایر صفحات را تحت تاثیر قرار ندهد، دچار ارور ۴۰۴ یا خطای سرور شوند. در این گونه مواقع داشتن ارور 404 طبیعی است چون به هر حال یک صفحه از سایت حذف شده و یا اینکه آدرس یک صفحه از سایت تغییر کرده به شکلی که سرور نمی تواند، Request را پردازش کند و باید از سمت سرور خطای ۴۰۴ بدهد. حتی اگر برای چند صفحه از سایت هم این اتفاق بیفتد، قرار نیست کل دامنه سایت شما، از نتایج گوگل حذف شود یا افت رتبه در نتایج سرچ گوگل پیدا کند.

در واقع وبمستر تولز، به شما کمک می کند تا متوجه ایراد ها و اشکالات سایت خود شوید. برخی از ایراد ها نیز همان طور که توضیح دادیم اگر حل نشوند، هیچ مشکلی به وجود نمی آید!

Warning در نقشه سایت

در بسیاری از مواقع بخش نقشه سایت در گوگل وبمستر تولز سایت هایی که صفحات زیادی دارند، پیام های اخطاری می دهد که به یک یا چند url موجود در نقشه سایت اشاره می کند.

پیام های اخطار نشانه عدم دسترسی گوگل به آن url ها به هر دلیلی است و در واقع گوگل به شما اطلاع می دهد که به چه صفحه ای از سایت شما و به چه دلیلی دسترسی ندارد. در این صورت نیازی به نگرانی نیست زیرا گوگل تنها به همان صفحه در url شما دسترسی ندارد که حتی ممکن است این صفحه اصلا برای شما مهم نباشد در نتیجه هیچ تاثیری هم روی سایر صفحات موجود در نقشه سایت شما ندارد.

(خطاهای مربوط به نقشه سایت)

خطاهای مربوط به نقشه سایت

خطاهای مربوط به نقشه سایت

ممکن است وقتی خطاهای نقشه سایت خود را مشاهده می کنید، با خطاهایی شبیه زیر مواجه شوید:

(عدم دسترسی به نقشه سایت به خاطر robots.txt)

عدم دسترسی به نقشه سایت به خاطر robots.txt

خطای URl blocked by robots.txt

وقتی در بخش نقشه سایت گوگل وبمستر تولز، با خطایی با عنوان URl blocked by robots.txt مواجه می شوید، واضح است که علت آن این است، که شما از یک طرف برای گوگل نقشه سایت تعریف کرده اید تا گوگل به صفحات سایت شما سر بزند و از طرفی دیگر، در فایل robots.txt یک یا چند url در نقشه سایت شما وجود دارد که بسته شده اند تا ربات ها به آنها دسترسی نداشته باشند.

راه حل

شما می توانید خیلی راحت، فایل robots.txt در سایت خود را بررسی کرده و این مشکل را حل کنید تا درآینده نیز برای سایر صفحات، مشکلی مشابه آن به وجود نیاید. اگر هم url مهمی وجود ندارد و فکر می کنید که در آینده نیز چنین مشکلی برای سایر صفحات به وجود نمی آورد، نیازی نیست آن را حل کنید.

ارور نقشه سایت در وبمستر تولز

ارور نقشه سایت در وبمستر تولز

خطای some urls in the sitemap have a high response time

در سایت هایی که صفحات زیادی دارند، طبیعی است که به وفور با خطایی مشابه خطای some urls in the sitemap have a high response time یا هر گونه اروری روبرو شوید که نشان دهنده عدم دسترسی ربات های گوگل به url موجود در نقشه سایت شما باشد.

راه حل

در این جور مواقع اگر تعداد این خطاها نسبت به کل صفحات شما کم است بدون هیچ نگرانی وضعیت https statuse code تعدادی از صفحات را از طریق ابزار هایی مثل https://httpstatus.io/  بررسی کنید و اطمینان حاصل کنید که وضعیت آن ۲۰۰ OK است و چک کنید که در url کاراکتر های غیر استاندارد وجود نداشته باشد(url غیر استاندارد نباشد). سپس اگر مشکل را پیدا کردید، که هیچ! اگر نه باید منتظر بمانیدتا مجددا برای همان url (با توجه به تاریخ Detected) یا url های دیگر ارور مشابه ظاهر شود. اگر چنین اتفاقی نیفتاد، کلا چنین موضوعی را فراموش کنید و دیگر نگران نباشید اما به صورت دوره ای، این موضوع را چک و بررسی کنید.

خطای Too Many URLs

در سایت هایی که صفحات زیادی دارند، رویارویی با ارور Too Many URLs هم در بخش نقشه سایت گوگل وبمستر تولز آن طبیعی است، که مربوط به زیاد بودن تعداد url ها به ازای هر نقشه سایت است. زیرا هر فایل xml نقشه سایت شما باید حداکثر ۵۰ هزار url داشته باشد، وقتی این تعداد به مرور زمان بیشتر می شود، دیگر ربات های گوگل از url شماره ۵۰۰۰۱ ، ادامه بررسی را متوقف می کند.

راه حل

برای رفع این خطا در این شرایط شما باید نقشه سایت خود را به شکلی ایجاد کنید که هیچوقت چنین مشکلی به وجود نیاید. برای این کار بسته به سیستم مدیریت محتوای سایت خود، شما قادر خواهید بود که در هر نقشه سایت، تعداد url و یا ذخیره نقشه سایت هر ماه در یک فایل جداگانه را تعیین کنید.

[quote bgcolor=’#eec700′ color=’#ffffff’ bcolor=’#ffffff’]

خطاهای مربوط به نقشه سایت، در سیستم های مدیریت محتوای با قالب وردپرس، جوملا و دروپال به راحتی قابل حل است اما اگر سیستم مدیریت محتوای سایت شما، اختصاصی نوشته شده باشد، باید از برنامه نویس خود درخواست کنید تا این خطاها را رفع کند.

[/quote]

too many urls در نقشه سایت وبمستر تولز

too many urls در نقشه سایت وبمستر تولز

پیام های مرتبط با افزایش یا کاهش ناگهانی ترافیک

Big traffic change for top url

Search results clicks for example.com have decreased significantly

Search results clicks for example.com have increased significantly

افزایش و کاهش ناگهانی ورودی از گوگل

افزایش و کاهش ناگهانی ورودی از گوگل

همراهان همیشگی وبمستر 98 باید در جریان باشند که وقتی با پیام کاهش ناگهانی ورودی از گوگل مواجه می شوند(decreased significantly)، به این معنی نیست که سایت آنها از سمت گوگل اخطار گرفته است. زیرا وقتی میزان ورودی به سایت شما از گوگل به هر دلیلی کاهش پیدا کند و این کاهش به نسبت impression شما در روز قبل، تفاوت زیادی داشته باشد(که البته این تفاوت، نسبی است)، با این پیام در گوگل وبمستر تولز سایت خود مواجه خواهید شد.

علت کاهش و افزایش ناگهانی ورودی از گوگل

ورودی سایت های زیادی از گوگل ممکن است، به دلیل فصل امتحانات، تعطیلات نوروزی یا ایام تعطیل تاسوعا و عاشورا یا هر مناسبت دیگری کاهش یابد. زیرا در این ایام کاربران کلا از پای کامپیوتر فاصله می گیرند بنابراین میزان جستجو ها کمتر شده و در نتیجه میزان کلیک هم کاهش می یابد و با پیام کاهش ناگهانی ورودی از گوگل (decreased significantly) مواجه خواهند شد.

همین اتفاق ها ممکن است موجب افزایش ناگهانی ورودی سایت شما از گوگل نیز شود(increased significantly).

زمانی که سایت شما به تازگی در یک یا چند کلمه کلیدی پر رقابت، در صدر نتایج جستجو قرار می گیرد، میزان کلیک های سایت شما ناگهان از روزی ۲۰ عدد، به روزی ۲۰۰ عدد (اعداد مثال است) افزایش می یابد. حتی ممکن است، سایت شما در موضوعی که قبلا با کلمات مرتبط به آن در صدر نتایج جستجو بوده است، ناگهان به دلیل تبلیغات تلویزیونی یا به هر دلیلی، مورد توجه گوگل قرار گیرد. بنابراین میزان جستجو ها به صورت ناگهانی بیشتر شده و در نتیجه ناگهان میزان کلیک کلمات کلیدی کم کلیک، افزایش می یابد و شما در گوگل وبمستر تولز با پیغام افزایش ناگهانی کلیک(ترافیک) مواجه خواهید شد. گاهی اوقات این وضعیت موقتی است و ممکن است باز هم به حالت اول باز گردد و از تب و تاب بیفتد، که در این شرایطی شما با پیغام کاهش ناگهانی ترافیک در وبمستر تولز روبرو خواهید شد.

[quote bgcolor=’#eec700′ color=’#ffffff’ bcolor=’#ffffff’]

پیام های مرتبط با افزایش یا کاهش ناگهانی ترافیک هیچ ربطی به وجود مشکل یا پنالتی شدن یا خوب بودن سایت شما ندارد. صرفا افزایش یا کاهش ناگهانی ورودی گوگل به سایت شما را به صورت نسبی(نسبت به گذشته) اطلاع رسانی می کند که ممکن است ناشی از هر علتی باشد. در واقع می توان گفت، پیام های مرتبط با افزایش یا کاهش ناگهانی ترافیک، یک جور هیجان به شما القا می کند. زیرا همین افزایش و کاهش ورودی گوگل را می توان در قسمت Search Queries مشاهده کرد.

[/quote]

باور اشتباه در مورد خطای Googlebot can not access to your site

خطای Googlebot can not access to your site، در همه جای دنیا اتفاق می افتد ولی در ایران با توجه به عدم دسترسی ها لحظه ای و چند دقیقه ای به سایت هایی ایرانی به دلیل بستر مخابرانی موجود بیشتر اتفاق می افتد. این خطا بیشتر برای سایت هایی اتفاق می افتد که سرور آنها داخل ایران است و گاهی نیز برای سایت های بی مشکل، در گوگل وبمستر تولز نمایش داده می شود.

عدم دسترسی گوگل به سایت

عدم دسترسی گوگل به سایت

اگر درصد Overall error rate for DNS queries، عدد کمی است، نگران نباشید، فقط سعی کنید از چند ISP (نوع خط اینترنت)، سایت خود را چک کنید و درد دسترس بودن یا نبودن آن را بررسی کنید.

اگر هر چند ماه یک بار، با ارور Googlebot can not access to your site مواجه شدید، نیازی به نگران نیست، شما به کار خود ادامه دهید. حتی بعضی اوقات که دیتا سنتر های ایران مشکل دارند و اوضاع اینترنت ایران خراب است، درصد Overall error rate for DNS queries، بیشتر شده و شاید (مثلا یک بار در سال) به ۱۰۰ درصد نیز برسد. باز هم در این شرایط نباید نگران سئوی سایت خود باشید زیرا تنها با چند ساعت قطعی، آن هم زیر ۱۰ بار در سال(حتی بیشتر)، رتبه سایت شما قرار نیست آسیب ببیند. حتی با دو روز قطعی هم، رتبه سایت شما در نتایج سرچ گوگل تغییر نمی کند و اگر تغییر هم بکند، بعد از اینکه مشکل سرور حل شد، مجددا به نتایج باز می گردید.

[quote bgcolor=’#eec700′ color=’#ffffff’ bcolor=’#ffffff’]

توجه کنید که تیم آموزشی وبمستر 98 به هیچ وجه چنین منظوری ندارد که قطعی هاست و سرور شما مهم نیست. بلکه اولین و مهمترین ضرر قطعی سایت، از دست دادن کاربر است. منظور ما این است که قرار نیست سئوی سایت شما فقط به خاطر آن قطعی هایی که ناشی از اینترنت کل ایران است (نه بی کیفیت بودن هاستینگ شما) و خیلی کم در سال اتفاق می افتد، آسیب ببیند و حتی این موضوع توجیهی برای انتقال سایت خود بر روی یک هاست یا سرور خارجی نیست.

[/quote]

توجه بیش از حد به Link To Your Site

سایت هایی که در قسمت Link To Your Site گوگل وبمستر تولز به عنوان بک لینک های سایت شما، نمایش داده می شوند، هر دو هفته یک بار بروز می شود و گاهی اوقات هم بیش تر از دو هفته بروز رسانی می شوند. نکته مهمی که در مورد این لیست باید بدانید وجود خطا است زیرا گوگل همه بک لینک های سایت شما را در این قسمت گزارش نمی دهد.

بک لینک های سایت در وبمستر تولز

بک لینک های سایت در وبمستر تولز

بنابراین تصور نکنید، همه بک لینک های شما در قسمت Link To Your Site گوگل وبمستر تولز سایت نمایش داده می شود. حتی بک لینک های حذف شده شما هم در این لیست به نمایش در می آید. به این لیست به عنوان ابزار کمکی در تحلیل بک لینک های سایت خود باید نگاه کنید و چون این ابزار توسط خود گوگل، ارائه شده است، حساب ۱۰۰ درصد روی آن باز نکنید.

اکتفا به نبودن اخطار در Manual Action

بسیاری بر این باورند که اگر در قسمت Manual Action، خطایی وجود نداشته باشد، می توان این معنی را داشته باشد که ما از نظر گوگل تخلفی انجام ندادیم و مشمول جریمه های گوگل نباید بشویم.

در قسمت Manual Action پنالتی های حاصل از الگوریتم نمایش داده نمی شود. ممکن است سایت شما، به دلیل خطاهایی که کرده اید دچار افت شدید رتبه شود یا از نتایج سرچ گوگل حذف شود، اما در این قسمت، هیچ گونه خطایی مشاهده نکنید.

همان طور که می دانید در حال حاضر گوگل سعی کرده است، رتبه بندی سایت ها را بدون اطلاع به وبمستر و به صورت الگوریتمی، انجام دهد تا مساله باز بماند. اگر گوگل از وبمستر بخواهد، که این لینک را اسپم معرفی کند، باید آن را حذف کنید.

امروزه روش های دور زدن گوگل توسط وبمستران، خیلی راحت ساخته می شود. زیرا گوگل اطلاعات خوبی در اختیار وبمستر قرار می دهد تا الگوریتمش را دور بزنند.

بنابراین اگر در قسمت Manual Action، پیام No manual webspam actions found را مشاهده کردید، تصور نکنید که سایت شما از نظر گوگل سایت خوبی است و هیچ خطایی نکرده است زیرا به این راحتی ها نمی توانید متوجه شوید که از نظر گوگل، تخلفی انجام داده اید(یا گوگل ، تخلف شما را متوجه شده است) یا خیر.

محو شدن در پیش فرض های وبمستر تولز

هنوز خیلی از وبمستر ها فراموش می کنند که می توانند گزینه های پیش فرض ها در گوگل وبمستر تولز به خصوص در قسمت Search Queries را تغییر دهند و غرق در آنها می شوند.

در قسمت Search Queries ، میزان Impression و کلیک حاصل از عبارت های جستجو شده شما به طور پیشفرض مخصوص جستجو های وب است. یعنی جستجو های تصویر و فیلم و موبایل نمایش داده نمی شود.

search query وبمستر تولز

search query وبمستر تولز

حالا روی دکمه ضربدر Web کلیک کنید تا به شکل زیر، کلیک و Impression سایت خود را ببینید!

search query همه جستجو ها

search query همه جستجو ها

اگر فکر می کنید، هنوز موارد مهم و مرتبطی با موضوع این مقاله از آموزش وردپرس وجود دارد، با ما در تیم آموزشی وبمستر 98 در میان بگذارید تا این لیست تکمیل شود.

امیدوارم از این آموزش وردپرس استفاده لازم را برده باشید. ممنون از همراهی شما با این بخش از آموزش وردپرسدر صورت هر گونه سوال لطفا سوال خود را در قسمت نظرات مطرح بفرمایید. همچنین اگر قصد خرید قالب وردپرس برای سایت خود از یک منبع معتبر را دارید می توانید به دسته بندی قالب وردپرس در سایت وبمستر 98 مراجعه بکنید.

پاینده و پیروز باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *