آموزش وردپرس

بهینه سازی On Page SEO

بهینه سازی On Page SEO

از آنجا که سئو (SEO) و بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو یک مبحث گسترده و پر پیچ و خم است، تیم آموزشی وبمستر 98 در این آموزش وردپرس قصد دارد که تنها به معرفی تکنیک های بهینه سازی On Page SEO در قالب وردپرس بپردازد.

همه چیز یک سایت به سئو و بهینه سازی بستگی دارد که می توان سئو و بهینه سازی سایت را به دو بخش اساسی تقسیم بندی کرد:

 • تکنیک های بهینه سازی On Page SEO
 • تکنیک های بهینه سازی Off Page SEO

قبلتر در آموزشی دیگر در مورد تکنیک های بهینه سازی Off Page SEO صحبت شد که شما همراهان همیشگی می توانید با مراجعه به آن بیشتر با این تکنینک ها آشنا شوید. حال با ما همراه باشید تا به بررسی دقیق تکنیک های بهینه سازی On Page SEO سایت بپردازیم.

On Page SEO چیست؟

On Page SEO به بیان خیلی ساده و روان به تمامی کارها و تکنیک هایی که شما در داخل خود سایت انجام می دهید گفته می شود. در واقع به معنی واضح و دقیق تر استفاده از تمامی افزونه های سئو و بهینه سازی وردپرس، لینک سازی ها، استفاده از هدینگ ها و تمامی اقدامات ویرایشی دیگر در داخل خود سایت را On Page SEO می نامند.

بنابراین کاربران و مدیران سایت می توانند خیلی راحت با استفاده از تکنیک های On Page SEO رتبه سایت خود را در موتورهای جستجو به طرز چشمگیری بهبود ببخشند.

تکنیک های On Page SEO

 دامنه (URL)

از آنجا که اولین و مهمترین قدم در سئو و بهینه سازی سایت شما، انتخاب نام دامنه و نوع آن است. این موضوع به قدری اهمیت دارد که می تواند موجب متحول شدن کسب و کار شما گردد. بنابراین در انتخاب نام دامنه بایستی تمامی دقت و خلاقیت خود را به کار گیرید.

انتخاب نام دامنه

آدرس یا نشانی سایت اینترنتی شما علاوه بر این که نباید طولانی باشد، باید به طور کامل نوع فعالیت شما در فضای مجازی را مشخص کند. بنابراین سعی کنید در انتخاب نام دامنه سایت خود موارد زیر را رعایت کنید:

 • اسم برند
 • تایپ ساده
 • کلید واژه
 • منحصر به فرد
 • com قابل ثبت
 • کوتاه بودن
 • با معنی بودن
بهینه سازی On Page SEO

بهینه سازی On Page SEO

متا تگ ها در On Page SEO

متا تگ ها در تعریفی ساده، توصیف صفحات و محتوای صفحات شما به موتور های جستجو هستند که در عین حال یکی از مهمترین تکنیک های On Page SEO استفاده از آن ها در صفحات سایت شما است. این متاتگ ها به موتور های جستجو میفهمانند که صفحه مورد نظر در مورد چه موضوعی صحبت می کند، کلمه کلیدی مورد هدفش چیست، توضیحات آن صفحه چیست و…

[quote bgcolor=’#eec700′ color=’#ffffff’ bcolor=’#ffffff’]

متا تگ های عنوان (Title) و توضیح (Description ) معروفترین و کاربردی ترین متاتگ ها در تکنیک هایOn Page SEO ، هستند.

همچنین به کمک متا تگ می توان برای جلوگیری از سرک کشیدن موتورهای جستجو به سایت نیز اقدام کرد. به عنوان مثال می توانید با استفاده از متاتگی خاص، Follow کردن و دنبال کردن سایت خود را توسط  برخی از موتور های جستجو غیرفعال کنید.

[/quote]

اما ممکن است تا اینجای آموزش وردپرس یک سوال اساسی برای کاربران عزیز وبمستر 98 مطرح باشد؛ اینکه چگونه می توان برای تمامی صفحات یک سایت به طور جداگانه از متاتگ ها استفاده کرد. زیرا هر سایت که دارای صفحات بی شماریست است که در تمامی این صفحات محتوایی خاص وجود دارد.

در پاسخ به این سوال باید گفت که قطعا چنین امکانی وجود ندارد که به صورت دستی تمامی صفحات سایت را مجهز به متاتگ های سئو کرد که برای حل این مشکل استفاده از افزونه Yoast SEO وردپرس را به شما پیشنهاد می کنیم.

مزایای افزونه Yoast SEO

افزونه Yoast SEO وردپرس این امکان را به شما می دهد تا در هنگام ایجاد محتوا برای هر صفحه، به صورت خودکار متا تگ ها را ایجاد کنید.

رایگان بودن افزونه Yoast SEO از دیگر ویژگی های این افزونه کاربردی وردپرس است تا شما به راحتی بتوانید آن را دانلود، نصب و راه اندازی کنید و از آن برای بهبود سئو و بهینه سازی سایت خود استفاده کنید.

تگ عنوان

برچسب های متعددی در صفحه سایت شما وجود دارد. مهمترین برچسب عنوان محسوب می شود. درواقع برچسب عنوان یا همان  Title نشان دهنده موضوع کلی آن صفحه است.

مهمترین نکته در مورد title مقایسه ای است که گوگل به واسطه الگوریتم های پیچیده خود بین محتوای صفحه سایت شما را و Title مقایسه کند و برای شما امتیازی در نظر می گیرد.

بنابراین انتخاب Title مناسب برای صفحه به عنوان یکی از مهمترین گام ها در بهینه سازی سایت است. پس با انتخاب یک عنوان مناسب برای صفحات سایت خود، باید به محتوای کل صفحه و کلمات کلیدی اشاره کنید.

متاتگ توضیحات (Meta Descriptions)

Meta Descriptions  همان توضیحاتی است که در زیر آدرس صفحه سایت شما در نتایج موتور جستجو نمایش داده می شود که به طور مستقیم در رتبه بندی سایت بشمار تاثیرگذار نیست و در واقع این توضیحات می تواند باعث جذب کاربر شود تا بر روی لینک سایت شما کلیک کند و وارد سایت شما شود و این یعنی بهینه سازی موفق.

 مانند تصویر زیر:

بهینه سازی On Page SEO

یک توصیف متشکل از نوشته خوب می تواند مزیت رقابتی در نتایج جستجو ایجاد کند که این رقابت به نفع سایت های کوچک تر و نوپاتر است تا بتوانند با برند های موفق و بزرگ در دنیای وب رقابت کنند.

تگ های هدینگ (Heading Tags)

تگ های هدینگ همان تگ های H1 تا H6 هستند که به طرز چشمگیری در رتبه ی صفحات سایت تاثیر گذار هستند.

صفحه اصلی سایت یا وبلاگ شما باید دارای برچسب های متعدد از h1 تا h6 باشد که مهمترین آن ها h1 است. هرگز نباید در هر صفحه بیش از یک برچسب h1 داشته باشید. بنابراین در محتوای صفحات خود از برچسب های عنوان حتما استفاده کنید.

بهینه سازی On Page SEO

بهینه سازی On Page SEO

الگوریتم های رتبه بندی گوگل

توصیه تیم آموزشی وبمستر 98 به شما کاربران عزیز این است که  Google را به عنوان یک دوست بسیار بسیار باهوش ارتباط برقرار کنید و با آن رفاقت دیرینه داشته باشید. الگوریتم ها و روحیات این دوست باهوش را مورد مطالعه قرار دهید و نحوه رتبه بندی سایت ها و محتواهای برتر توسط این موتور جستجو را بررسی کنید.

هر کدام از الکوریتم های معروف و مشهور گوگل از جمله: الگوریتم های پاندا، پنگوئن، کبوتر و مرغ مگس خوار فاکتور هایی را برای افزایش رتبه و پاداش از سمت خود در یک سایت مشخص می کنند و در صورت تخلف می تواند با مجازات سنگین این حیوانات گوگل روبه رو شود.

ویژگی های الگوریتم های رتبه بندی Google

 • هر کدام از الگوریتم های فوق پیشرفته گوگل می تواند محتویات صفحات سایت شما را به صورت دقیق و مو به مو بررسی کند و متوجه شود که محتوای سایت شما قبلا توسط سایت دیگری استفاده شده است و کپی شده است یا خیر!
 • می تواند از وجود لینک های انبوه و غیر طبیعی در سایت شما باخبر شود!
 • بین کلمات کلیدی، کیفیت محتوا و معنای دقیق محتوای صفحات سایت ارتباط معنایی جستجو می کند.
 • بر بهینه سازی محلی یا همان لوکال سئو تمرکز می کند.

بنابراین برای بهینه سازی سایت خود به روز باشید و نحوه کارکرد و و رتبه بندی موتورهای جستجویی مثل گوگل را پیگیری کنید.

کلمات کلیدی

هر صفحه از سایت شما باید دارای محتوای هدفمند باشد که ان هدف همان کلمات کلیدی هستند.

استفاده از کلمات کلیدی در سرتاسر متن به طور پراکنده می تواند تاثیر چشمگیری در رتبه بندی نتایج جستجوی گوگل داشته باشد.

با انتخاب کلمات کلیدی مناسب در متن محتوا و استفاده از آن سرتاسر متن به طور پراکنده، گام دیگری برای سئو و بهینه سازی One page  سایت خود بردارید

لینک های داخلی

هنگام تولید محتوا و انتشار آن در سایت می توانید از لینک سازی در صفحات خود استفاده کنید و مطالب مرتبط سایت را به همدیگر لینک کنید.

بهینه سازی On Page SEO

بهینه سازی On Page SEO

بهینه سازی On Page SEO

بهینه سازی On Page SEO

لینک دهی مطالب مرتبط در محتوای هر کدام از صفحات سایت برای موتورهای جستجو اهمیت ویژه ای دارد. بنابراین با این کار می توانید گام بزرگی در جهت افزایش رتبه سایت خود در موتورهای جستجو و بهینه سازی آن بردارید. زیرا باعث شود تا کاربران در هنگام مطالعه محتوای سایت شما، ترغیب شوند تا از لینک ها و مطالب مرتبط دیگر نیز بازدید کنند.

لینک های داخلی باعث افزایش بازخورد ها شده و به کاهش Bounce rate سایت شما کمک می کند و در نتیجه افزایش رتبه را به همراه خواهد داشت.

بک لینک ها در بهینه سازی On Page SEO

اگر کاربران بیشتری در سایت ها و شبکه های اجتماعی از روی بک لینک ها، وارد سایت شما شوند، موتور های جستجو این موضوع را تشخیص داده و یک امتیازات ویژه برای سایت شما قائل می شوند. در واقع هر بک لینک به سایت شما به معنی برتری سایت شماست.

حال اگر بک لینک هایی که به سایت شما داده می شود، رتبه بالاتری نسبت به سایت شما داشته باشد، بک لینک ها اهمیت بیشتری پیدا می کنند.

بهینه سازی تصاویر (Optimize Your Images)

بهینه سازی تصاویر شامل 3 بخش است:

قرار دادن متن جایگزین (ALT) برای هر تصویر

هنگام استفاده از تصاویر باید از خاصیت Alt به طور قطع و خیلی جدی استفاده کنید. این کار باعث می شود تا عکس های شما در موتور های جستجو هویت پیدا کنند و موتور جستجویی مانند گوگل هر تصویر را با هویت خود شناسایی کند.

کاهش حجم یا سایز تصاویر

استفاده از تصاویر در سایت باید با بررسی حجم یا سایز عکس و همچنین ابعاد آن انجام شود و در صورت نیاز اصلاح شود.

کیفیت تصاویر

تصاویر باید به گونه ای انتخاب و بهینه سازی شوند که کیفیت آن ها کم نشود و در محتوا قابل استفاده باشند.

همچنین می توانید از افزونه های کاربردی بهینه سازی تصاویر در قالب وردپرس برای بهینه سازی تصاویر در سایت استفاده کنید.

نسخه موبایل (ریسپانسیو) سایت

اگر این حقیقت را در نظر بگیرید که %۷۵ درصد از کاربران اینترنت در سراسر دنیا، با موبایل به اینترنت وصل می شوند؛ وجود نسخه موبایل در سایت از مهمترین واجبات است. پس وردپرس سایت خود را از هر روشی که می توانید، چه با استفاده از تکنیک های کدزنی و چه با استفاده از افزونه های مربوطه در قالب وردپرس، به نسخه موبایل مجهز کنید و به بهترین شکل سایت خود را واکنشگرا کنید.

یکی از دیگر از ویژگی های رتبه بندی گوگل این است که اگر سایت شما دارای نسخه موبایل باشد برای آن قابل تشخیص است، بنابراین از نظر Google باید و باید سایت خود را به نسخه موبایل مجهز کنید.

[quote bgcolor=’#eec700′ color=’#ffffff’ bcolor=’#ffffff’]

توجه: کاربران و همراهان همیشگی وبمستر 98 می توانند سازگاری سایت خود را با نسخه موبایل از طریق لینک ( mobile-friendly Test ) بررسی کنند.

[/quote]

سرعت لود سایت

بهینه سازی On Page SEO

بهینه سازی On Page SEO

افزایش سرعت لود سایت موضوعی است که برای رتبه بندی سایت در موتورهای جستجو بسیار بسیار قابل اهمیت بوده و می تواند نقش تعیین کننده در سرنوشت یک سایت داشته باشد.

به طور قطع می توان گفت که زمان بارگذاری بالا یا سرعت لود زیاد در سایت برابر است با مرگ کسب و کار انلاین. زیرا مسلما خود شما نیز هنگام بازدید از یک سایت اگر مشاهده کنید که بعد از گذشت نهایتا ۳ تا ۴ ثانیه سایت مورد نظر لود (بارگذاری) نشد، قطعا از صفحه مورد نظر خارج خواهید شد و این معنای از بین رفتن همه ی هدف های یک سایت است.

علل کاهش سرعت لود سایت

 • استاندارد نبودن کدهای html_css قالب سایت
 • استفاده از کدهای اسکریپت سنگین
 • هاست میزبانی نامناسب و غیر ایده آل
 • استفاده غیر بهینه از فایل های مدیا و…

همگی این موارد می توانند سرعت سایت شما را به طور چشمگیری کاهش دهند و در نتیجه کسب و کار شما را با مشکل روبرو کنند.

[quote bgcolor=’#eec700′ color=’#ffffff’ bcolor=’#ffffff’]

توجه: کاربران و همراهان همیشگی وبمستر 98 می توانند برای بررسی سرعت لود سایت خود از ابزار ها و سرویس های انلاینی مانند GTmetrix استفاده کنند.

[/quote]

تولید محتوای مناسب

تولید محتوای مناسب، ایده آل و در عین حال خاص می تواند برای شما مزایای زیادی را به ارمغان آورد. در راستای فعالیت و کسب و کار و نوع سایت خود، محتوای مناسب و یونیک تولید کنید و انتشار دهید زیرا در صورت تولید محتوای کپی (سایت های دیگر از آن استفاده کرده باشند) در سایت خود، پس از مدتی شما قطعا توبیخ خواهید شد.

تبلیغات در سایت

حتما خود شما نیز از سایت هایی بازدید کرده اید که به محض ورود به آنها ده ها پنجره تبلیغاتی برای شما ظاهر می شود و شما به سرعت از سایت خارج می شوید. این موضوع در موتور های جستجو به معنای افزایش bounce rate و نمره منفی برای سایت تلقی می شود.

بهینه سازی On Page SEO

بهینه سازی On Page SEO

بنابراین تبلیغات موجود در سایت خود را مدیریت کرده و آنها را به شکلی ایده آل با تجربه کاربری مناسب در سایت قرار دهید. زیرا که وجود تبلیغات انبوه در سایت برای شما نمره منفی به همراه دارد.

در پایان این آموزش وردپرس باید گفت که امروزه سئو و بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو مثل گوگل شاخ و برگ های گسترده ای دارد که برای پیشرفت سایت خود نیازمند تکنیک های بهینه سازی اصولی خواهید بود. امیدوریم موارد ذکر شده در امر سئو و بهینه سازی سایت، برای شما مفید واقع شده باشد.

ممنون از همراهی شما با این بخش از آموزش وردپرسدر صورت هر گونه سوال لطفا سوال خود را در قسمت نظرات مطرح بفرمایید. همچنین اگر قصد خرید قالب وردپرس برای سایت خود از یک منبع معتبر را دارید می توانید به دسته بندی قالب وردپرس در سایت وبمستر98 مراجعه بکنید.

موفق و پاینده باشید…

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *