آموزش سئو - آموزش انجام سئو سایت

چگونگی بازاریابی محتوا یا Content marketing

چگونگی بازاریابی محتوا و content marketing

Content marketing یا بازاریابی محتوا در واقع اشاره به بازاریابی کردن و یافتن مشتری در دنیای مجازی و از طریق محتوای سایت می باشد. این بدین معنی است که شما بگونه ای محتوای خود را انتخاب کنید که مخاطب را جذب کرده و تشویق به خرید از شما بکند. تولید کردن محتوایی که پایه و اساس درستی نداشته باشد، و در واقع با بیان مطالب خیالی تنها بخواهد مخاطب را جذب کند، بهرصورت محکوم به شکست خواهد بود و نمی تواند برای طولانی مدت در بازار باقی بماند چون اعتماد مخاطب را جلب نخواهد کرد. در هرصورت هر محتوایی که در سایت ها و فضای مجازی تولید می شود، عمدی یا غیر عمد، یک نوع بازاریابی محتوا است. در این مقاله آموزش وردپرس ما به شما کمک می کنیم تا نحوه صحیح نوشتن یک محتوای مناسب را فرا بگیرید.

هرچند گوگل با content marketing آشنایی ندارد و نمی تواند آن را تشخیص دهد؛ اما شما به عنوان یک صاحب کار می توانید از طریق یک محتوای منحصر بفرد و تاثیرگذار، مشتری را برای استفاده از خدمات شما مشتاق کرده و در کنار آن فاکتورهای گوگل را نیز بالا ببرید. این روش یکی از مهمترین شیوه های بهینه سازی و سئو سایت می باشد که یکی از المان های اصلی مثلث سئو ( محتوا، بک لینک، و سئو داخلی سایت می باشد).

[quote bgcolor=’#eec700′ color=’#ffffff’ bcolor=’#ffffff’]

روش های نادرست در نوشتن متن مربوط به بازاریابی محتوا

یک نویسنده محتوا، برای استفاده از روش content marketing باید این قابلیت را داشته باشد که به صورت پنهانی اهداف و نظرات خود را در یک متن به کار برده و در عین حال در معرفی خدمات خود اغراق نکرده و اطلاعات دروغ و نامناسب را در اختیار کاربر قرار ندهد. ترغیب کردن مخاطب برای استفاده از خدمات سایت آسان نخواهد بود، در اینجا تیم وبمستر 98  در این مقاله آموزش وردپرس به بیان چند شیوه ناصحیح آن می پردازد:

  • کپی کردن مطالب از سایت های دیگر و یا تنها ویرایش بخشی از مطالب با قرار دادن تنها یک لینک برای معرفی محصول کافی نخواهد بود.
  •  استفاده از نمادهای آماتورانه مانند نوشته های هایلایت شده برای جلب توجه کاربر و خلاصه کردن توضیحات، یکی دیگر از روش های غلط می باشد.
  • یکی از بهترین روش ها برای جلب اعتماد کاربر این است که حس نکند شما تنها می خواهید محصول خود را به او قالب کنید، پس از جملات تکراری پرهیز کنید.
  •  اینکه صفحه ی محصول خود را در صفحات نامناسب نت به اشتراک بگذارید، تنها برای اینکه لینک بیلدینگ داشته باشید، تاثیری در جذب مخاطب نخواهد داشت، چون او از قبل با این موضوع آگاهی دارد.

متاسفانه مورد آخر را در جای جای نت دیده می شود، این روش یکی دیگر از روش هایی است که آماتوران این حوزه تلاش می کنند برای خود مخاطب جمع کنند. این کار تنها نشان می دهد که این افراد درک درستی از بازاریابی محتوا نداشته آن را با لینک بیلدینگ اشتباه گرفته اند.

[/quote]

افراد تازه کار در سئو و بهینه سازی سایت، به صورت زیر بازاریابی محتوا را معرفی می کنند:

آنها می خواهند یک محتوایی را ارائه دهند که در آن خدمات خود را ارائه داده و سپس با اشتراک گذاری آن در چند انجمن در رتبه بندی گوگل مقام کسب کنند.

اما بازاریابی محتوا چیست؟

۱-  داشتن یک پلن تجاری :  مهمترین بخش یک بازاریابی محتوا ، مشخص کردن بیزنس پلن آن یا طرح تجاری آن است.

۲- مشخص کردن مشتریان خدمات و محصول شما در حالت کنونی: چگونه می توان مشتریان کنونی خود را حفظ کنید و یا حتی ترغیب کنید که بیشتر از خدمات شما بهره برده و حتی برای آن تبلیغ کنند. به این صورت که شما با محتوای خود باید به آن ها حضور خود را یادآوری کرده و در ذهن آنها ماندگار شوید تا آن ها را از دست ندهید.

۳-  آینده خدمات و محصول شما به کدام سمت خواهد رفت: این در واقع به معنی تسلط داشتن هر چه بیشتر بر روی خدمات شماست، شما باید بدانید که متن یک محتوای شما درباره یک محصول یا خدمت نباید با آینده کاری شما، یا حتی با محصول و خدمت دیگر شما مغایرت داشته باشد. اینکه کاربر متوجه شود شما خودتان حرف خود را نقض کرده اید، در اعتماد او تاثیر منفی خواهد گذاشت و شما متهم به دروغگویی خواهید شد. بخاطر بسپارید مخاطبان کنونی در دنیای اینترنت باهوش و آگاه هستند و متوجه این خطاها خواهند شد.

۴- رقابت موضوعات مابین سایت های مختلف: تا به الان متوجه شده ایم که رقابت تنها برای بازاریابی محتوا کاربرد ندارد و یک موضوع همه گیر در دنیای سئو و برندینگ می باشد. شما به عنوان یک تولید کننده محتوا باید به این بیاندیشید که میزان رقابت موضوعاتی که می خواهید در بازاریابی محتوا به آن ها بپردازید، چقدر است؟ رقبای شما تا به کجا در کار خود موفق شده اند؟ اصلا چه تعداد رقیب دارید؟ فاکتورهای دیگر این حیطه را نیز دارند؟ یکی از اشتباه ترین کارها، تولید محتوا بدون توجه به میزان رقابت در بازار آن موضوع می باشد. مانند اینکه شما محتوایی را تولید کنید ولی برایتان مهم نباشد که دیده می شود یا نه.

۵- توان شما در هدایت این بازاریابی محتوا:  یک تصور عامه پسند وجود دارد که تنها ایجاد یک سایت و تولید محتوایی استاندارد، می تواند به پیشبرد اهداف آن ها در بازاریابی محتوا تاثیر بگذارد. این تصور اشتباه است. حال شما کانتنت مارکتینگ در سایت خود انجام می دهید، چه نوع کاربری به سراغ سایت شما می آیند؟ اصلا این تلاش شما در نت به اشتراک گذاشته خواهد شد؟ در پست های الکترونیک، و تبلیغات سایت های دیگر ؟ باید بدانید که اگر بدون توجه به توان خود برای نشان دادن محتوای خود به دیگران، شروع به بازاریابی محتوا بکنید، دور باطل زده اید. محتوای تولید شده از طرف شما باید دیده شوند، تا این دیده شدن نباشد، تلاش شما فایده ای نخواهد داشت. پس شما باید قبل از هرچیز مخاطبان را جذب کنید. سایت هایی که از نظر رتبه در موتورهای جستجو در مقام بالایی قرار دارند، چشمان زیادی سایت آن ها را می بیند، باز هم برای اینکه مخاطبان جدید، دست به تبلیغ زده و هزینه می کنند. حال شما که سایت تازه زده اید، کسی سایت شما را نمی شناسد، گوگل هیچ ایده ای از سایت شما ندارد، آیا فکر می کنید با یک بازاریابی محتوای ساده، می توانید سایت خود را مطرح کرده و مخاطب و مشتری جذب کنید؟ خیر از این روش تنها یک تلاش بی فابده برای شما باقی می ماند.

۶-  همزاد پنداری با مشتری در انتخاب. به شخص خود مانند یک مشتری برای سایت خود بیاندیشید. آیا امکان دارد، شما به عنوان کاربر، از سایت خود خرید کنید؟ این روش به شما کمک می کند تا تشخیص دهید که آیا پلن خود را درست انتخاب کرده و توانسته اید کاربر بالقوه خود را به یک مشتری بالفعل تبدیل کنید؟ توانسته اید که این هدف را در محتوای خود به کار برده باشید؟ بخاطر بسپارید که محتوای شما باید به گونه ای نوشته شود که کاربر بتواند تا انتهای آن متن را بخواند؟

۷- به یاد داشته باشید تولید محتوای ایده آل، سخت و نفس گیر است و اگر این گونه نبود، محتوای خود را کنار گذاشته و دوباره شروع کنید. حتی برای  نوشته شدن همین مطلب، زمان و انرژی زیادی صرف شده است. با اینکه این مطلب ربطی به بازاریابی محتوا ندارد. هر چند شاید به نظر مخاطب این مطلب بسیار ساده باشد. اما باید بدانید که اندیشه نویسنده قبل و در هنگام نوشتن، بسیار سخت و وقت گیر است و هر چقدر این مطلب نو و بدون رونوشت برداری از دیگران باشد، سخت تر خواهد بود.

۸- بازاریابی محتوا، در همه جا کاربرد ندارد. مخصوصا برای فروش بعضی محصولات نمی توان بازاریابی محتوا کرد، فروش ساعت دیواری، شارژ، و یا سایت های سرگرمی مانند فیلمو و سریال و آهنگ ها، این موارد برای بازاریابی محتوا، کاربرد ندارند. شما می توانید برای این موارد مقاله بنویسید ولی نمی توان کسی را برای خرید آن ها ترغیب کرد. شاید بهتر است بگوییم که ارزش این زمان و هزینه کردن برای این موضوعات، صرف نمی کند.

آنچه نیاز دارید:

شما به منظور نشر دادن محتوای بازاریابی خود، برای ارائه خدمات و فروش محتاج به یک سری روش ها و اسباب دیگر هستید، مخصوصاً اگر مخاطب زیادی ندارید:

۱- سایت های منتشر کننده ی عکس، فیلم و انیمه ها،-مانند social media هایی چون Pinterest،و Instagram

۲-  سایت هایی که تنها مختص اشتراگ گذاری فیلم های شماست چه در داخل Aparat و چه در خارج YouTube

نکته: از آنجا که هدف ما برای تولید محتوا، بازاریابی می باشد، پس بهتر است که کاربران به شما دسترسی داشته و محتوای شما را از نزدیک بشناسند. اگر خودتان یک صفحه با نام و برند خود دارید، پس باید فالووران شما به اندازه کافی باشند. در غیر اینصورت باید خود را در صفحاتی با فالوورهای زیاد که موضوعاتی مشابه را پوشش می دهند، معرفی کنید در این بین بعضی از این سایت ها مانند youtube و pinterest از آنجا که با جستجوی داخلی سروکار دارند، برای معرفی شما مناسب هستند، چون شما را در صفحات مرتبط نمایش می دهند. در این سایت ها شما حتی اگر فالوور هم نداشته باشید، باز هم کاربران به سمت شما راهنمایی خواهند شد.

۳- خودتان را در سایت های دیگر، تبلیغ کنید، یا از ایمیل های تبلیغاتی بهره ببرید. شما می توانید محتوای خود را در چت روم ها، یا فروم های مختلف تبلیغ کنید ولی توجه داشته باشید که این فروم ها با موضوع شما هم خوانی داشته باشند و فراموش نکنید که با کلمات کلیشه ای مخاطبان را از خود دور نکنید. بهتر است خود را معرفی کرده و در کنار آن خدمات خود را با یک متن مناسب به آن ها ارائه دهید. بهتر است جملات محاوره استفاده کنید و موضوع جدایی را در فروم ایجاد نکنید. یا اینکه به تاپیک های قدیمی برای معرفی خود مراجعه نکنید و حتما به این توجه کنید که آیا این فروم اصلا برای شما جذب مخاطب می کند؟ به دیده شدن کار شما کمک می کند یا نه و ارزشیابی کرده و سپس وقت و تلاش خود را بر روی آن بگذارید.

دست آورد Content marketing

۱- جذب مخاطب بیشتر و تبدیل آن ها به مشتری در نتیجه سود بیشتر کاری و افزایش نرخ تبدیل (Customer Rate)

۲- کم شدن میزان از دست دادن مخاطب

۳- همه گیر شدن نام تجاری شما و پخش شدن آن در نت

۴- بالا بردن بهینه سازی سایت شما از جهت داشتن محتوای تمیز و سودمند.

در انتها از شما دوستان برای همراهی با ما تیم وبمستر 98 تشکر کرده و امیدواریم این مطلب در دسته های آموزش وردپرس ، برای شما مفید واقع شده باشد. در صورت هر گونه سوال لطفا سوال خود را در قسمت نظرات مطرح بفرمایید. همچنین اگر قصد خرید قالب وردپرس برای سایت خود از یک منبع معتبر را دارید می توانید به دسته بندی قالب وردپرس در سایت وبمستر 98 مراجعه بکنید.

پاینده و پیروز باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *