آموزش سئو - آموزش انجام سئو سایت

الگوریتم TOP HEAVY گوگل برای مبارزه با تبلیغات زیاد بالای سایت

مبارزه با تبلیغات زیاد بالای سایت با الگوریتم TOP HEAVY گوگل

الگوریتم top heavy برای مبارزه با تبلیغات زیاد بالای سایت شما کاربرد دارد. در بعضی از سایت ها به دلیل تبلیغات سنگینی که در آنها انجام می شود، محتوای اصلی صفحات سایت، در پایین تبلیغات زیاد، گم شده است. این اتفاق و استفاده از الگوریتم top heavy برای مبارزه با آن، ممکن است سایت را دچار افت رتبه کند. وبمستر 98 قصد دارد در این مقاله آموزش وردپرس شما را با این الگوریتم و روش کار آن آشنا کند. با ما همراه باشید…

آشنایی با الگوریتم Top Heavy یا page layout گوگل

الگوریتم Top Heavy یا page layout گوگل که اکثرا آن را با page layout می شناسند، بعد از انتشار اولین نسخه اش در تاریخ 29 دی 1390، چند ماه بعد دومین نسخه آن و 2 سال بعد از آن نیز آخرین نسخه اش وارد بازار شد که تغییرات چشمگیری به نسبت ورژن های قبلی داشته است.

کار الگوریتم Top Heavy یا page layout گوگل مبارزه با تبلیغات سنگین و با حجم بالا است. اگر محتوای سایتی تحت تاثیر حجم زیاد این تبلیغات نادیده گرفته شود، امکان دارد به دلیل وجود این الگوریتم گوگل افت رتبه پیدا کنند.

به طور کلی این الگوریتم در برخورد با سایت ها خیلی احتیاط می کند و فقط تبلیغات بالای صفحه سایت را بررسی می کند، نه همه ی تبلیغات سایت را. تا به این روش  با کنار زدن سایت هایی که عملا حرفی برای گفتن ندارند بتواند برای کسانی که در جستجوی محتوا هستند، تجربه ی کاربری بهتر و راحت تری را فراهم کند.

هدف الگوریتم top heavy

هدف الگوریتم Top Heavy یا page layout گوگل، جلوگیری از گذاشتن تبلیغات بیش از اندازه روی سایت و تمرکز بیشتر صاحبان سایت بر روی تولید محتوا است. در واقع هدف این الگوریتم آزار و اذیت وبمستران و صاحبان سایت ها و کاهش درآمد آنها نیست زیرا اصلی ترین هدف سئوکارها، جلب رضایت کاربران است و ممکن است تبلیغات زیاد باعث نادیده گرفتن کاربر و در نهایت موجب جریمه شدن سایت توسط گوگل شود.

تاثیر الگوریتم top heavy بر سایت های فارسی زبان

عملکرد این الگوریتم به خصوص برای سایت های فارسی زبان ضعیف است و تاثیر آنچنانی بر روی سایت های فارسی ندارد. چون سایت های زیادی با تبلیغات بسیار سنگین بنری و پست ثابت، همچنان سنگر خود را در صدر نتایج گوگل حفظ کرده اند و کوچکترین افت رتبه ای هم نداشته اند. طبیعی است که حواس گوگل به همه جا باشد ولی با سایتی با رتبه بالا، صرفا به دلیل داشتن تبلیغات زیاد، خصمانه برخورد نمی کند، بلکه همه فاکتور های سئو و بهینه سازی سایت را در نظر می گیرد و سپس قضاوت می کند.

بنابراین حجم زیاد تبلیغات در بالای سایت ها، تنها یک فاکتور منفی در رتبه بندی گوگل محسوب می شود که از سال ۲۰۱۲ (خرداد و تیر ۹۱) به سایر فاکتور های منفی سئو و بهینه سازی سایت اضافه شد و سایتی که فاکتور های مثبت زیادی در زمینه سئو و بهینه سازی دارد، تنها به دلیل تبلیغات سنگین در بالای سایت، توسط گوگل جریمه نمی شود.

بررسی میزان تاثیر الگوریتم page layout بر روی رتبه بندی سایت

برخلاف دیگر الگوریتم های مبارزه با سایت های فریب دهنده گوگل، بیشترین تاثیر الگوریتم page layout گوگل بر روی سایت هایی بوده که از زبان فارسی استفاده نمی کنند. از همین رو با بررسی آمار سایت خود و نرم افزار تحلیل گر می توانید میزان تاثیر این الگوریتم بر روی رتبه بندی سایت خود را مشاهده کنید.

چیدمان اطلاعات مختلف در صفحه و نحوه ارائه اطلاعات به کاربر از جمله مسائلی است که متاسفانه اکثر مدیران سایت های فارسی توجهی به آن ندارند. درست است که وجود تبلیغات ناخواسته در بخش های مهم سایت، در کوتاه مدت برای مدیر سایت باعث درآمدزایی بیشتر خواهد شد اما با گذشت زمان نارضایتی کاربران را افزایش یافته و بازدید سایت را کاهش می یابد.

به نظر می رسد که گوگل در ادامه سیاست های کاهش وزن فاکتورهای مرتبط با پیوند، این بار با توجه به تغییرات جدیدی که در زمینه بررسی وضعیت سایت ها در موبایل و همچنین الگوریتم page layout ارائه کرده است؛ تمرکز خود را بر روی تجربه کاربری قرار داده است. قطعا سایت هایی که محتوای مفید و مناسب در اختیار کاربران قرار نمی دهند نیز شامل حال این جریمه گوگل خواهند شد.

تولید محتوای مناسب، طراحی قالب سبک و سریع برای سایت و همچنین سازگاری با سیستم های مختلف می تواند تاثیر بسیار مناسبی در جذب بازدیدکنندگان و کاربران ایجاد کند و نهایتا به افزایش رتبه بندی و سئوی سایت شما در گوگل نیز کمک کند. بنابراین استفاده از بنرهای تبلیغاتی در بخش های مختلف سایت (بخصوص بخش بالای صفحه) نه تنها درآمد مناسبی برای شما به همراه نخواهد داشت بلکه میزان محبوبیت و رتبه سایت شما در گوگل را نیز کاهش خواهد داد.

شاخص تبلیغات زیاد در بالای سایت

برای اینکه متوجه شوید سنگینی تبلیغات بالای سایت شما در چه حد است، باید ابتدا خود را به جای کاربر و بازدید کننده سایت خود قرار دهید و بررسی کنید که برای پیدا کردن محتوای موردنظر خود چقدر باید زمان بگذارد و آیا چنین کاری برای او راحت انجام می شود یا خیر.

همچنین از دیگران نیز باید بخواهید که چنین بررسی را انجام دهند و میزان راحتی جستجو و گشت و گذار در سایت را به شما اطلاع دهند. چون شما، به ساختار سایت خود آشنا هستید و نمی توانید کاملا از دید دیگران در این رابطه قضاوت کنید. اما توجه داشته باشید که الگوریتم Top Heavy یا page layout گوگل هیچ ارتباطی با سرعت لود صفحات ندارد و سرعت بارگذاری صفحات، فاکتور موثر دیگری در سئو و بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو است.

در صورت افت رتبه چه کنیم؟

اگر به علت حجم زیاد تبلیغات بالای سایت خود دچار افت رتبه شدید، بعد از اصلاح ساختار سایت باید صبر کنید. زیرا ممکن است چند روز تا چند هفته نیاز باشد تا سایت شما به رتبه قبلی خود در گوگل بازگردد.

برخی افراد تصور می کنند، چون ۵ الی ۱۰ بنر تبلیغاتی در بالای سایت خود دارند، به خاطر الگوریتم Top Heavy یا page layout گوگل در خطر افت رتبه هستند. اما چنین تصوری اشتباه است و فقط به دلیل داشتن تبلیغات بنری در بالای سایت خود، مورد جریمه قرار نمی گیرید. آنچه تاثیر گذار است، اندازه بنر ها و کادرهای تبلیغاتی است که می تواند پست ثابت هم باشند و هدف اصلی، گمراه نکردن کاربر با تبلیغات بالای سایت و اسکرول زیاد است.

افت رتبه با الگوریتم TOP HEAVY گوگل

افت رتبه با الگوریتم TOP HEAVY گوگل

همان طور که در تصویر نیز مشاهده می کنید، ممکن است بازدید یک سایت پس از اعمال جریمه از طرف الگوریتم Top Heavy یا page layout گوگل می تواند به صفر نزدیک شود.

[quote bgcolor=’#eec700′ color=’#ffffff’ bcolor=’#ffffff’]

توصیه برای مبارزه با الگوریتم top heavy

پیشنهاد تیم آموزشی وبمستر 98 به شما عزیزان در مورد استفاده از الگوریتم top heavy برای مبارزه با تبلیغات زیاد بالای سایت:

  • چیدمان سایت یا ui/ux سایت خود را جهت پیشگیری از جریمه شدن از طرف الگوریتم Top Heavy یا page layout گوگل، جدی بگیرید و به ساختار سایت خود اهمیت دهید.
  • مراقب باشید که استفاده از تبلیغات در بالای سایت خود، مانع از دیده شدن محتوای اصلی سایت نشود.
  • در استفاده از برخی تبلیغات ویدیویی و صوتی که به شکل اتوماتیک در سایت ها نمایش داده می شود دقت کنید زیرا ممکن است برای کاربران آزار دهنده باشد.
  • از این که استفاده از تبلیغات بارگذاری سایت را دچار مشکل نکند اطمینان کسب کنید.
  • با وجود این که از ابتدا تا پایان این آموزش وردپرس گفته شد که، ممکن است سایت های فارسی کمتر تحت تاثیر الگوریتم top heavy قرار بگیرند؛ شما مراقب این الگوریتم و مجازاتش باشید و سعی کنید تمام موارد گفته شده در این مقاله را جدی گرفته و از آن ها برای بهبود کیفیت سایت و سئوی آن استفاده کنید.

[/quote]

به این ترتیب با رعایت تمامی نکات گفته شده در رابطه با استفاده از الگوریتم top heavy برای مبارزه با تبلیغات زیاد بالای سایت وردپرسی خود می توانید برای داشتن سایتی بهتر با بازدیدکنندگان و مخاطبین بیشتر تلاش کنید. ممنون از همراهی شما با این بخش از آموزش وردپرس برای معرفی تکنیک Long Scrolling یا پیمایش طولانی در قالب وردپرس. امیدواریم برای شما مفید واقع شده باشد. در صورت هر گونه سوال لطفا سوال خود را در قسمت نظرات مطرح بفرمایید. همچنین اگر قصد خرید قالب وردپرس برای سایت خود از یک منبع معتبر را دارید می توانید به دسته بندی قالب وردپرس در سایت وبمستر 98 مراجعه بکنید.

پاینده و پیروز باشید.

1 دیدگاه در “الگوریتم TOP HEAVY گوگل برای مبارزه با تبلیغات زیاد بالای سایت

  1. مصطفی گفت:

    عالی
    ممنون از شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *