آموزش وردپرس

خطای HTTP 501 در سایت

خطای HTTP 501 در سایت

شاید تا به حال با خطای HTTP 501 در سایت که یکی از نادرترین خطاهای سمت سرور است، مواجه نشده باشید. با توجه به مشکلات برخی از کاربران و پرسش هایی مبنی بر رفع مشکلاتی مانند بروز خطای HTTP 501 در سایت، تیم آموزشی وبمستر 98 قصد دارد در این آموزش وردپرس به رفع این خطا بپردازد.

زمانی که خطای HTTP 501 در سایت رخ می دهد به این معنا است که پارامتر و متد (Method) ارسالی به وب سرور غیر معتبر بوده یا توسط وب سرور پشتیبانی نمی‌شود. در واقع خطای HTTP 501 در سایت زمانی رخ می دهد که وب سرور از متد (Method) ارسال شده توسط کاربر (مثلاً مرورگر) پشتیبانی نکند. به عنوان مثال مرورگر یک درخواست با استفاده از متدهای استاندارد را به وب سرور می‌فرستد. چون وب سرور از این متد پشتیبانی می‌کند، درخواست به طور کامل به مرورگر پاسخ داده می شود.

متدهای استاندارد قابل پشتیبانی از سمت وب سرورها

درحال حاضر، تقریباً تمامی وب سرورها (Web servers) از همه متدهای استاندارد پشتیبانی می کنند. از رایج ترین متدهای ارسال و دریافت بین مرورگرها و وب سرور، می توان به موارد زیر اشاره کرد که درحال حاضر این متدها به عنوان متد های استاندارد قابل پشتیبانی توسط تمامی وب سرورهای معتبر هستند. همچنین این متدها با تمامی مرورگرهای معتبر سازگاری کامل دارند.

 • GET
 • POST
 • PUT
 • DELETE
 • HEAD
 • CONNECT
 • TRACE
 • OPTION

نشانه های بروز خطای HTTP 501 در سایت

خطای  HTTP 501 به نام دیگری تحت عنوان  Not Implemented به معنای عملیات انجام نشده از سمت سرور، مشهور است که ممکن است در تمام سیستم عامل ها با همه مرورگرهای قدیمی یا جدید رخ دهد اما چون این یک خطا از کلاس 5xx  بوده و یک خطای سمت سروری است ممکن است با پیغام‌های مختلفی همراه شود.

عناوین دیگر خطای HTTP 501 در سایت

رایج ترین پیام های بروز خطای HTTP 501 در سایت عبارتند از:

 • Method Not Implemented
 • ۵۰۱ Method Not Implemented
 • Not Implemented
 • Error 501
 • HTTP 501
 • Not Supported
 • HTTP Error 501 – Not Implemented
خطای HTTP 501 در سایت

خطای HTTP 501 در سایت

[quote bgcolor=’#eec700′ color=’#ffffff’ bcolor=’#ffffff’]

علت بروز خطای HTTP 501 در سایت

 دلیل مواجه شدن با خطای HTTP 501 ، عدم پشتیبانی وب سرور از متد ارسال شده می باشد. ممکن است سرور سایت، دارای یک وب سرور غیرمعتبر (Invalid) یا ورژن از رده خارج شده (Out of date) باشد.

هنگامی که مرورگر با استفاده از متدهای استاندارد یک درخواست را به وب سرور ارسال می کند چون این متد قابل پشتیبانی از سمت وب سرور است، درخواست به طور کامل به مرورگر پاسخ داده می شود.

از سوی دیگر، ممکن است مرورگر با استفاده از متدهای استاندارد یک درخواست را به وب سرور بفرستد و چون این متد قابل پشتیبانی از سمت وب سرور نمی باشد، یک متن حاوی خطای HTTP 501 در سایت را به مرورگر ارسال می کند تا کاربر را از این خطا مطلع سازد.

[/quote]

رفع خطای HTTP 501 در سایت

برطرف کردن خطای HTTP 501  از سمت صاحب سایت / سرور:

تمامی وب سرورهای معتبر نسخه های اصلاحیه (Patch) یا بسته های بروزرسانی (Updating) خود را برای کاربرانی که از آن ها استفاده می کنند، در هر بازه زمانی مشخص (یا گاهاً به صورت ضروری) پیشنهاد می دهند. ممکن است این نسخه ها، دارای متدهای جدید باشند که در آینده برای مرورگرهای معتبر این متدها اضافه خواهند شد. بنابراین اگر وب سرور خود را بروزرسانی نکنید، ممکن است در آینده، برخی از متدهایی که قابل پشتیبانی از سمت وب سرورها نیستند، باعث به وجود آمدن خطای HTTP 501 در سایت شود.

خطای HTTP 501 در سایت درصورتی از سمت سرور رفع خواهد شد که از یک وب سرور معتبر استفاده کنید و همچنین آن را به آخرین نسخه خود بروزرسانی کنید. اگر پس از بروزرسانی، همچنان این خطا نمایش داده شد، حتما با پشتیبانی سرور خود تماس بگیرید.

برطرف کردن خطای HTTP 501  از سمت کاربر/ بازدید کننده

به دلیل آن که خطای HTTP 501 در سایت از سمت سرور است، حتی اگر شما بازدیدکننده یا کاربر سایت یا سرور باشید، شما نمی توانید برای برطرف کردن آن کاری انجام دهید اما مواردی هستند که به برطرف کردن این خطا و دسترسی به محتوای آن صفحه کمک می کنند.

قدم اول

در قدم اول برطرف کردن خطای HTTP 501 از سمت کاربر/ بازدید کننده، این خطا را به مدیر سایت گزارش دهید. همان طور که گفته شد، اگر چنانچه مشکل از سمت سرور باشد، باید تا برطرف شدن این خطا صبر کنید. در این بین درصورتی که به محتوای آن صفحه از سایت نیاز دارید می توانید از نسخه کش شده آن استفاده کنید. زیرا برخی از سرویس‌های اینترنتی صفحات سایت را به صورت کش ذخیره کرده و به کاربران نشان می دهند.

قدم دوم

در قدم بعدی برطرف کردن خطای HTTP 501  از سمت کاربر/ بازدید کننده، کش مرورگر سیستم خود را پاک کنید زیرا ممکن است این خطا در صفحه مورد نظر حل شده باشد ولی چون در حافظه مرورگر شما کش شده است، محتوای صفحه خطا همچنان به کاربر نشان داده شود.

[quote bgcolor=’#eec700′ color=’#ffffff’ bcolor=’#ffffff’]

بنابراین مهمترین نکته و پیشگیری برای برطرف کردن خطای HTTP 501 چه از سمت صاحب سایت / سرور و چه از سمت کاربر/ بازدید کننده، استفاده از یک وب سرور مناسب و ایده آل برای میزبانی است.

[/quote]

تیم آموزشی وبمستر 98 امیدوار است این مقاله کوتاه از آموزش وردپرس هرچه بیشتر بتواند شما را با خطاهای موجود در دنیای وب آشنا کرده و به شما کمک کند تا هنگام مواجهه با این خطاها به جای هیجان زده شدن به برطرف کردن آنها بپردازید.

ممنون از همراهی شما با این بخش از آموزش وردپرسدر صورت هر گونه سوال لطفا سوال خود را در قسمت نظرات مطرح بفرمایید. همچنین اگر قصد خرید قالب وردپرس برای سایت خود از یک منبع معتبر را دارید می توانید به دسته بندی قالب وردپرس در سایت وبمستر98 مراجعه بکنید.

موفق و پاینده باشید…

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *