آموزش وردپرس, مقالات وردپرس

شبکه توزیع محتوا (CDN) و مزایای آن

شبکه توزیع محتوا (CDN) و مزایای آن

موضوع امروز آموزش وردپرس ، شبکه توزیع محتوا (CDN) و مزایای آن می باشد. مطلب فوق العاده کاربردی امروز را از دست ندهید. شبکه توزیع محتوا یا همان Content Delivery Network از تعدادی سرویس دهنده (سرور) به هم پیوسته تشکیل شده است که با معیار های خاصی در سراسر دنیا پراکنده شده اند تا با استفاده از فاکتور نزدیکی جغرافیایی به توزیع محتوا بپردازند و صفحات وب را با بیشترین سرعت به کاربران ارائه نمایند. در واقع وظیفه این سیستم یعنی شبکه توزیع محتوا، در اختیار قرار دادن اطلاعات یک وبسایت از نزدیکترین سرور  به کاربران است. پس تا پایان همراه ما باشید.

 شبکه توزیع محتوا (CDN) و مزایای آن

با استفاده از سیتم توزیع محتوا سرعت ارسال اطلاعات به بازدیدکنندگان سایت افزایش یافته و زمان بارگذاری صفحات تا حد زیادی کاهش می یابد.

 

شبکه توزیع محتوا (CDN) و مزایای آن

شبکه توزیع محتوا (CDN) و مزایای آن

 

چگونگی کارکرد شبکه توزیع محتوا یا CDN

هنگامی که شما از یک سرویس CDN استفاده می کنید، محتواهای وب سایت شما در سرورهای متعددی در سراسر دنیا قرار داده می شوند و به این ترتیب دسترسی به آن محتواها برای کاربران تمامی نقاط دنیا آسانتر خواهد شد. با این سرویس هر کاربر محتواهای درخواستی خود را از نزدیکترین سرور دریافت خواهد نمود که این موضوع باعث می شود تمامی پروسه نمایش محتوا با سرعت بسیار بالاتری انجام شود.

این سیستم تمام اطلاعات ثابت شما مانند تصاویر، کدهای CSS و javascript، mp3، pdf و فایلهای ویدئویی شما را پشتیبانی میکند و تنها اطلاعاتی که قابل تغییر و بروزرسانی هستند مانند متون و کدهای HTML از سرور اصلی شما فراخوان میشوند. با این کار مصرف پهنای باند هاست شما کاهش یافته و هزینه ای که سالانه برای آن میپردازید کاهش چشمگیری خواهد داشت.

از طرفی با این سرویس حتی با وجود محدودیت در پهنای باند، وب سایت ها می توانند بسیار کارآمدتر به درخواست های کاربران برای دریافت محتوا پاسخ دهند. دلیل این موضوع این است که سرویس CDN با محاسبه نزدیکترین سرور به کاربر به توزیع محتوا می پردازد.

در واقع کارکرد سیستم توزیع محتوا این است که کاربر یک کپی از محتوای اصلی را دریافت می نماید که در نزدیکترین سرور به او قرار گرفته است. روشن است که این پروسه در مقایسه با دریافت داده از یک سرور مرکزی کارکرد بسیار سریعتری خواهد داشت.

اگر بخواهیم شیوه کار این سیستم را به طور خلاصه با تمثیل شرح دهیم به صورت زیر می باشد:

 

شبکه توزیع محتوا (CDN) و مزایای آن

شبکه توزیع محتوا (CDN) و مزایای آن

 

هنگامی که کاربران از سایت شما را بازدید نموده ایفای نقش CDN شروع میشود. همان گونه که می دانید اطلاعات وبسایت شما اگرچه بر روی سرور اصلی شرکت ارائه دهنده هاست و سرور می باشد اما این سیستم میتواند از طریق کپی و انتقال اطلاعات بین سروری از نزدیک ترین سرور خود اطلاعات وبسایت شما را در اختیار بازدید کننده قرار دهد. به این صورت که بازدید کننده ای از نقطه ای مختلف در جهان دارید از طرفی ارائه دهنده هاست شما نیز درنقطه ای دیگر قرار دارد و البته این شرکت مراکز داده ای هم در همان نقطه ای که بازدید کننده دارید داشته باشد میتواند از آن طریق اطلاعات سایت شما را از سرورهای خود در آن نقطه در اختیار کاربران  شما قرار دهد و این یعنی سرعت تحویل اطلاعات به کاربران به دلیل کاهش مسافت کاهش یافته است.

مزایای استفاده از CDN چیست؟

  • کاهش مصرف پهنای باند و ترافیک هاست
  • بهبود وضعیت سئو سایت
  • دستیابی به رتبه بهتر در نتایج جستجوی گوگل
  • افزایش سرعت سایت
  • افزایش رضایت بازدیدکنندگان
  • و…

 

شبکه توزیع محتوا (CDN) و مزایای آن

شبکه توزیع محتوا (CDN) و مزایای آن

 

البته CDN یک عیب دارد و آن هم این است که رایگان نمی باشد و باید برای استفاده از آن هزینه پرداخت کرد و در کشور ما ایران شرکت ارائه دهنده این سرویس وجود ندارد. در بین شرکت های ارائه دهنده ی سرویس CDN از نظر شرایط هزینه ای شرکت MaxCDN بهترین می باشد.

چرا به شبکه توزیع محتوا (CDN) نیاز است؟

اگر مخاطب های شما در سراسر دنیا گسترده شده اند و تلاش می کنید تا به همه آنها سرویس دهی نمایید، بدون شک به شبکه توزیع محتوا نیازمند هستید. این سرویس به شما کمک می کند تا محتوای شما برای همگان در سراسر دنیا قابل دسترسی باشد. شبکه توزیع محتوا بجای رسیدگی به تمام ترافیک از طریق یک سرور مرکزی، پهنای باند را بین چندین سرور توزیع می نماید.

مهمترین مزیت استفاده از شبکه توزیع محتوا جلوگیری از اختلال در نمایش سایت می باشد چرا که این سرویس میزان ترافیک موجود در سرور مرکزی را تا حد قابل ملاحظه ای کاهش می دهد و ترافیک را بین سرور های مختلف توزیع می نماید. بنابراین از اختلال در سایت به دلیل حجم بالای ترافیک جلوگیری می شود.

این نکته را نیز بدانید که تحقیقات نشان می دهد تنها یک ثانیه تاخیر بیشتر در نمایش سایت تا ۱۵% رضایت مشتری را کاهش داده و بازدید از سایت را تا ۱۰% کمتر می کند. پس استفاده از یک سرویس توزیع محتوای مناسب بسیار مهم می باشد.

نقاط قوت و ضعف سیستم توزیع محتوا

با استفاده از این سرویس می توانید بدون مشکل از تصاویر و ویدئوهای با اندازه های بزرگتر استفاده کنید و هیچ مشکلی با سرعت بارگذاری نداشته باشید. اما توجه داشته باشید که استفاده از این سرویس مشکلاتی را نیز برای شما به همراه خواهد داشت. از جمله ی این مشکلات می توان به مسدود شدن دسترسی برخی کاربران به سایت اشاره نمود. زیرا بسیار دیده می شود که برخی سازمان ها و یا حتی کشورها دسترسی ها را به برخی کاربران محدود می کنند و درنتیجه بسیاری از دامنه ها در این سازمان ها و کشورها غیر قابل دسترسی می گردد.

نقطه ضعف دیگر CDN مربوط به فایل های بهینه نشده شما است. میزبان های رایگان شبکه توزیع محتوا فایل ها را بصورت ۱۰۰% در دسترس قرار می دهند اما بسته های فایل ها ممکن است حجم بسیار بالایی داشته باشند و در ارائه آنها مشکلاتی بوجود بیاید. شما می توانید با ادغام فایل های CSS و JavaScript فایل ها را کم حجم تر کنید تا سرعت دانلود آنها را افزایش دهید. به این طریق شما می توانید فایل های بهینه شده را در یک شبکه توزیع محتوای خصوصی بارگذاری نمایید. استفاده از این روش علاوه بر صرف زمان هزینه های اضافی نیز در بر خواهد داشت.

پیشنهادهایی برای داشتن یک شبکه توزیع محتوای مناسب

همان گونه که می دانید اگر از شبکه های توزیع محتوای رایگان استفاده نمایید مهمترین دغدغه شما امنیت داده های خود می باشد. پس در ادامه همراه ما باشید با توضیحاتی در مورد انتخاب یک CDN مناسب و قوی.

سرعت سرویس یکی از مهمترین فاکتورهای برای انتخاب آن به شمار می آید زیرا هدف از استفاده از این شبکه بالا بردن سرعت و بهبود عملکرد سایت از دید کاربران است. از این رو باید بدانید که سرویسی که قرار است شما انتخاب نمایید با چه سرعتی می تواند محتوای وب سایت شما را به دست کاربران برساند. فاکتور قابل اعتماد بودن سرویس، نیز به اندازه ی سرعت آن اهمیت دارد. هم چنین در انتخاب سرویس به خدمات و پشتیبانی های آن نیز توجه کنید چون در هنگام بروز مشکل در سیستم شما نیاز به کمک گروه پشتیبانی دارید و مهم است که این گروه چه خدماتی به شما ارائه می دهد.

نکته مهم: سرویس های شبکه توزیع محتوا به آسانی بر روی هر سایتی قابلیت پیاده سازی دارند و تمام کاری که باید انجام دهید نصب نرم افزارهای ذخیره ای و نرم افزارهای سرویس مد نظرتان است و در صورتی که از سرویس های مدیریت محتوای شناخته شده مانند وردپرس استفاده می کنید، پیاده سازی این سرویس بسیار ساده تر هم خواهد بود. زیرا در سیستم های مدیریت محتوا از جمله قالب های وردپرس افزونه هایی طراحی شده است که شما بتوانید بدون هیچ مشکلی از شبکه توزیع محتوا استفاده نمایید.

بهترین سرویس های شبکه توزیع محتوای(CDN) رایگان

 

سرویس CDN گوگل (Google CDN)

 

شبکه توزیع محتوا (CDN) و مزایای آن

شبکه توزیع محتوا (CDN) و مزایای آن

 

سرویس CDN گوگل یک سرویس جهانی برای محبوب ترین کتاب خانه های منبع باز JavaScript از جمله SPF، MooTools، AngularJS، Prototype، و … می باشد.

برای بارگذاری کتابخانه jQuery از شبکه توزیع محتوای گوگل باید کد زیر را در صفحه وب سایت خود وارد نمایید.

<script src=”https://ajax.googleapis.com/ajax/libs/jquery/2.1.4/jquery.min.js”>

</script>

سرویس CDN مایکروسافت ( Microsoft CDN)

 

شبکه توزیع محتوا (CDN) و مزایای آن

شبکه توزیع محتوا (CDN) و مزایای آن

 

این شبکه توزیع نیز از کتابخانه های محبوب JavaScript از جمله jQuery، jQuery UI، Bootstrap، و … میزبانی می کند. این سرویس CDN در بهبود عملکرد برنامه های Ajax بسیار موثر می باشد.

برای بارگذاری کتابخانه jQuery سرویس CDN مایکروسافت کد زیر را در صفحه وب سایت خود وارد نمایید.

<script src=”//ajax.aspnetcdn.com/ajax/jQuery/jquery-2.1.4.min.js”></script>

سرویس jsDelivr CDN

 

شبکه توزیع محتوا (CDN) و مزایای آن

شبکه توزیع محتوا (CDN) و مزایای آن

 

این سرویس ارائه دهنده ی یک شبکه توزیع محتوای منبع باز است که از ارائه دهندگان MaxCDN و CloudFlare CDN استفاده می کند. این سرویس به توسعه دهندگان اجازه می دهد که از پروژه های شخصی خود میزبانی نمایند و هیچ محدودیتی در پهنای باند وجود ندارد. این سرویس هم چنین امکان فعالیت کتابخانه های JavaScript، افزونه های jQuery و فریم ورک های CSS و … را فراهم می کند.

برای بارگذاری کتابخانه jQuery از این سرویس باید کد زیر را در صفحه وب سایت خود وارد نمایید.

<script src=”//cdn.jsdelivr.net/jquery/2.1.4/jquery.min.js”></script>

سرویس cdnjs CDN

این یک سرویس توزیع محتوای رایگان می باشد که توسط CloudFlare راه اندازی شد و صدها کتابخانه محبوب JavaScript و CSS از جمله Modernizr، Bootstrap و … را در بر می گیرد.

برای بارگذاری کتابخانه jQuery از این سرویس باید کد زیر را در صفحه وب سایت خود وارد نمایید.

<script src=”https://cdnjs.cloudflare.com/ajax/libs/jquery/2.1.4/jquery.min.js”></script>

سرویس jQuery CDN

این شبکه توزیع محتوا سرویسی است که توسط MaxCDN ارائه شده و از کتابخانه های مخصوص خود از جمله jQuery Color، jQuery Unit، jQuery Code و … میزبانی می کند.

برای بارگذاری کتابخانه jQuery از این سرویس باید کد زیر را در صفحه وب سایت خود وارد نمایید.

<script src=”https://code.jquery.com/jquery-2.1.4.min.js”></script>

خب عزیزان وبمستر 98 امیدوارم مطالب آموزشی امروز برای شما مفید و جامع بوده باشد.

ممنون از همراهی شما با این بخش از آموزش وردپرس. در صورت هر گونه سوال لطفا سوال خود را در قسمت نظرات مطرح بفرمایید. همچنین اگر قصد خرید قالب وردپرس برای سایت خود از یک منبع معتبر را دارید میتوانید به دسته بندی قالب وردپرس در سایت وبمستر98 مراجعه بکنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *