آموزش سئو - آموزش انجام سئو سایت, وبلاگ

آموزش مخفی کردن یک صفحه از نتایج گوگل

آموزش مخفی کردن یک برگه از نتایج گوگل

در این مقاله آموزش وردپرس نحوه مخفی کردن یک صفحه از نتایج گوگل را برای شما قرار داده ایم و ممکن است که گاهی اوقات شما نیاز به مخفی کردن یک صفحه از دید گوگل داشته باشید و نخواهید که آن صفجه در سایت شما ایندکس شود و در نتایج گوگل آن صفحه نمایش داده نشود. برای اینکار روش های مختلفی وجود دارد که در این مقاله از سایت وبمستر98 برای شما چند مورد از بهترین روش ها را قرار داده ایم.

آموزش مخفی کردن یک صفحه از نتایج گوگل

موتور های جستجو مانند گوگل به مدیریت سایت ها اجازه میدهند تا در بین مطالب سایت خود برای ایندکس شدن استثناء قرار بدهند بخاطر همین شما قادر هستید با استفاده از روش های مختلف مانند اضافه کردن متا تگ خاص، یا  دستکاری کد های فایل robots.txt  مخفی کردن یک صفحه از نتایج گوگل در سایت را انجام دهید.

در این مقاله آموزش وردپرس نحوه انجام این کار به هر 2 روش را برای شما قرار داده ایم و شما از هر کدام که بخواهید در سایت خود میتوانید استفاده بکنیدو

همچنین یک روش دیگر بدون در نظر گرفتن قالب وردپرس سایت شما و افزونه های نصب شده در سایت وجود دارد و آن هم قرار دادن پسورد بر روی برگه ها و نوشته ها میباشد که تا زمانی که کسی پسورد آن برگه را نداشته باشد قادر به مشاهده مطلب شما نیست بخاطر همین در گوگل محتوای داخل آن برگه هم ایندکس نمیشود.

بصورت پیشفرض در وردپرس قابلیت گزاشتن رمز روی مطالب وجود دارد و نیاز به نصب کردن افزونه خاص یااعمال تغییراتی خاص نیست.

روش اول: آموزش مخفی کردن یک صفحه از نتایج گوگل با استفاده از افزونه Yoast SEO

این روش ساده ترین متد و روش میباشد برای کسانی که حرفه ای نیستند توصیه میشود.

قبلا در وبمستر98 یک مقاله با عنوان بهترین افزونه سئو که بصورت فیلم آموزش سئو در سایت قرار گرفت که در ان افزونه Yoast بدلیل حرفه ای بودن امکانات بیشتری نسبت به سایر افزونه های سئو داشت امروز هم این افزونه سئو را مبنا قرار داده بودیم.

برای اینکار شما باید زمانی که در حال ویرایش همان برگه ای که میخواهید در نتایج گوگل نمایش داده نشود هستید در قسمت تنظیمات این افزونه در بخش Advanced settings کافی است که مقدار  اول مقدار Meta robots index را برابر noindex بگزارید و سپس روبروی فیلد Meta robots follow را برابر: nofollow بگزارید.

مخفی کردن یک صفحه از نتایج گوگل

مخفی کردن یک صفحه از نتایج گوگل

اگر انتشار را بزنید دیگر موتور های جستجو مانند گوگل آن برگه یا نوشته را نمایش نخواهند داد و مخفی کردن یک صفحه از نتایج گوگل در این افزونه بعد از اینکه شما تنظیمات را اعمال کردید به هدر سایت شما کد زیر را اضافه میکند :

<meta name="robots" content="noindex,nofollow"/>

این خط به موتور های جستجو میگوید که این مطلب یا نوشته را ایندکس نکنند.

روش دوم: مخفی کردن یک صفحه از نتایج گوگل از طریق robots.txt

این روش بدلیل اینکه کمی تخصصی هست و اگر اشتباهی  در آن بکنید ممکن است که کلا سایت شما دیگر در گوگل ایندکس نشوید بخاطر همین این روش بسیار حساس میباشد.

فایل robots.txt یک فایل در همان پوشه روت سایت شما میباشد که با استفاده از آن موتور های جستجو حد و حدودشان مشخص میشود و مشخص میشود که به چه بخش هایی دسترسی داشته باشند و ایندکس کدام بخش ها را انجام دهند.

بصورت کلی زمانی که ما بخواهیم در فایل robots.txt یک صفحه را از نتایج حذف بکنیم کد Disallow: /your-page/ را قرار میدهیم. و باید کد زیر را در این فایل قرار دهیم.

User-agent: *
Disallow: /your-page/

بعد از اضافه کردن کد بالا و جایگزین کردن آدرس url برگه شما یا پست شما به جای your-page در کد بالا میتوانید ایندکس نشدن با مشخص بکنید. این روش چون از طریق فایل میباشد اصلا مهم نیست که شما در سایتتان کدام افزونه سئو فعال هست یا از کدام قالب وردپرس استفاده میکنید.

روش سوم: مخفی کردن یک صفحه از نتایج گوگل با گزاشتن رمز بر روی آن برگه

زمانی که دارید آن برگه را ویرایش میکنید، در ستون سمت چپ در قسمت انتشار یک گزینه به نام “نمایانی: عمومی” قرار دارد که با تغییر دادن آن به رمز دار میتوان بر روی آن نوشته رمز گذاشت:

رمز دار کردن مطالب در وردپرس

رمز دار کردن مطالب در وردپرس

بعد از اینکه شما بر روی “رمز دار” کلیک بکنید و رمز خود را وارد بکنید اگر انتشار را بزنید دیگر آن برگه تا زمانی که شما رمز را وارد نکنید نمایش داده نمیشود و شما توانسته اید مخفی کردن یک صفحه از نتایج گوگل را با موفیت انجام داده اید. شما در این روش مخفی سازی را انجام نداده اید و گوگل این صفحه را ایندکس میکند ولی بدلیل وجود رمز نمیتواند محتوای داخلی آن را ایندکس بکند.

رمز دار کردن مطالب در وردپرس

رمز دار کردن مطالب در وردپرس

در صورتی که مشاهده را بزنید دیگر این برگه نمایش داده نمیشود، و در صورتی که بازدیدکنندگان سایت شما وارد صفحه اصلی سایت شوند، یک کادر برای وارد کردن رمز با استایل قالب وردپرس سایت شما را مشاهده خواهند کرد.

رمز دار کردن مطالب در وردپرس

رمز دار کردن مطالب در وردپرس

از معایب این روش این میباشد که کاربران عادی هم دیگر قادر به مشاهده این صفحه نیستند. بخاطر همین زمانی روش بالا مناسب میباشد که این برگه مخصوص یکسری اشخاص و بازدیدکننده خاص باشد مثلا یک سیستم دانشگاه که برای مشاهده این برگه هر دانشجو باید شماره دانشجویی خود را وارد بکند.

با تشکر از همراهی شما دوستان در این مقاله آموزش مخفی کردن یک صفحه از نتایج گوگل اگر در انجام اینکار مشکلی یا سوالی دارید در قسمت نظرات مطرح بکنید تا راهنمایی شوید.

 

نوشته های مشابه

2 دیدگاه در “آموزش مخفی کردن یک صفحه از نتایج گوگل

  1. آرمان گفت:

    خيلي مطلب مفيدي بود ممنون

    1. سلام آرمان جان
      ممنون از دیدگاهت، بازم به ما سر بزن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *