آموزش وردپرس

آموزش و آشنایی با هوک وردپرس

آموزش و آشنایی با هوک وردپرس

اگر قصد دارید در وبسایت خود تغییراتی را انجام دهید و نمیتوانید برای آن کار قالب و افزونه نمیتوانید پیدا کنید در آن زمان بهترین کاری که میتوان انجام داد استفاده از  Hook وردپرس میباشد.اگر میخواهید افزونه یا قالب وردپرس بنویسید باید با هوک ورپرسی آشنایی داشته باشید اگر میخواهید کار های کوچکی را در سایتتان انجام دهید,به یکی از بهترین مقاله ها مراجعه کردید. اگر میخواهید بدانید هوک وردپرس چیست و چگونه میتوان از آن استفاده کرد در این مقاله ای که به شما آماده کرده ایم کل آن را به شما توضیح خواهیم.

قبل از آموزش این مورد به یاد داشته باشید که در سیستم وردپرس کل کار ها توسط هوک ها انجام می شوند پس اگر به هوک های وردپرس مسلط باشید میتوانید بسیاری از کار ها را به آسانی انجام دهید.

منظور از هوک وردپرس چیست؟


سیستم وردپرس از مجموعه تابع هایی که از قبل آماده شده است استفاده می کند که بعضی از وقت ها نیاز است که شما در گونگی کارکرد آنها تغییراتی را اعمال کنید.ولی کل فایل های هسته ی وردپرس با بروزرسانی آن جایگزین می شوند و این مسئله باعث می شود تمام تغییرات شما از بین برود.به همین سبب است که وردپرس راهکاری را به اسم هوک(در زبان انگلیسی قلاب) را ارائه داده است  که توسط آن این توانایی را دارید که دستورات مورد نظر خود را به تابع های اصلی وردپرس هوک کنید.

هوک اکشن در وردپرس چیست؟

هوک اکشن تابع های سفارشی به رویدادهای وردپرس قلاب می کند.تصور کنید که شما بسته مهمی را در خانه تان دریافت کنید اما به دلیل یک کار مجبور می شوید که خانه خود را ترک کنید پس به همسایه تان می روید و از او میخواهید که آن بسته را  دریافت کرده و آن را امضا کند.

کدی که در زیر قرار گرفته این کار را برای شما در وردپرس انجام می دهد:

function sign_for_package( $ali_is_home ) {
if ( $ali_is_home ) {
echo 'I’ll sign for that package!';
}
}
add_action( 'when_package_arrives' , 'sign_for_package', 10 , 1 );

در مثال بالا که گفته شد کد در حال منتظر بسته مورد نظر و آن را برای امضا کردن به خانه همسایه(در بالا علی) می فرستد البته اگر او خانه باشد!

ولی شاید برای شما سوال باشد که اعداد1و10 کد های بالایی به چه معناست؟ عدد اول که قرار دارد برای تعیین کردن اولویت یا همان priority است.امکان دارد چند تابع به یک قسمت وصل شده باشند که توسط این عدد میتوان تعیین کرد که کدام یک از تابع ها اولویت بیشتری نسبت به دیگری دارد.

عدد دومی که قرار دارد تعداد ورودی ها  (arguments)  که تابع احتیاج دارد را تعیین می کند.ما در مثال بالا از  $ali_is_home استفاده کردیم پس آن را بر روی عدد 1قرار دادیم.

هوک فیلتر در وردپرس چیست؟

برای این منظور یعنی هوک فیلتر از یک مثال واقعی تر استفاده خواهیم کرد.تصور کنید قصد دارید بعد از هر نوشته یک محتوا نشان داده شود حتی در RSS. برای اینکه بتوانید محتوایی به آخر نوشته های خود اضافه کنید میتوانید فایل single.php را ویرایش کنید یا از ابزارک های سایتتان استفاده کنید ولی این را در نظر داشته باشید که در این روش ها محتوای مورد نظر به  RSS افزوده نمی شود,پس نیاز است که از هوک وردپرس در این مورد استفاده شود به کد هایی که در زیر قرار دارد دقت کنید:

function after_post_content($content) {
if(!is_feed() && !is_home()) {
$content.= '
Like this post?
'; $content.= ' <a href="http://example.com/subscribe">Subscribe to our newsletter</a>! '; } return $content; } add_filter ('the_content', 'after_post_content');

ما در این مورد ها محتوای نوشته ها را تغییر می دهیم و چون چیز تازه ای را نمیسازیم به این حالت هوک فیلتر گفته می شود.

برای اینکه از هوک های ورپرس استفاده کنید کد ها را به فایل functions.php  قالب خود اضافه کنید که توسط آن ها میتوانید برای سایت خودتان افزونه هایی را بسازید. توجه داشته باشید از قبل از اضافه کردن کدی به فایل functions.php از آن بکاپ بگیرید تا اگر مشکلی به وجود آمد بتوانید سایت خود را به حالت اولیه برگردانید.

نکته:برای تابع هایی که میسازید باید حتما از یک نام یکتا استفاده کنید در صورتی که اسم های تکراری که از قبل وجود داشته استفاده کنید سایتتان با مشکل مواجه خواهد شد.

نتیجه:

توسط قالب ها و افزونه های وردپرس میتوانیم بسیاری از کارهای مورد نظر سایتمان را انجام دهیم ولی در بعضی از اوقات نیاز می شود که تغییراتی اعمال کنیم و برای انجام تغییرات لازم نمیتوانیم افزونه یا قالبی پیدا کنیم بنابراین با آشنایی با هوک ها و یادگیری نحوه استفاده از آنها که وردپرس نیز از همین هوک ها استفاده می کند کمک بسیار زیادی به ما خواهد کرد.

ممنون که در این مقاله با ما بودید امیدوارم این مطلب برای شما مفید واقع شده باشد اگر سوالی یا مشکلی در این موضوع دارید از قسمت نظرات آن را برای ما بنویسید تا در اسرع وقت به سوال شما پاسخ داده شود همچنین اگر قصد خرید قالب وردپرس از سایت وبسمتر98 را  دارید به قسمت قالب وردپرس مراجعه فرمایید.

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *