آموزش وردپرس, مقالات وردپرس

7 نکته برای کاربرد کدهای کوتاه (شورت کدها) در قالب وردپرس

7 نکته برای کاربرد کدهای کوتاه (شورت کدها) در قالب وردپرس

کدهای کوتاه یا همان شورت کدها (Short Code) یکی از ویژگی های منحصر به فرد در وردپرس می باشد. تبدیل خط های بلند و طولانی کدها به یک خط کوتاه از ویژگی آنها می باشد. کدهای کوتاه به صورت [command param=”value”] نوشته می شوند و در قالب دکمه تماس، خرید و … به کاربر نمایش داده خواهند شد. امکان اضافه کردن کدهای کوتاه به کمک افزونه یا پوسته های مختلف و یا با وارد کردن دستی آن در فایل function.php وجود خواهد داشت.

سرعت بخشیدن به اعمال تغییرات در وبسایت وردپرسی، یکی از ویژگی های مهم استفاده از شورت کدها در قالب وردپرس می باشد. به کمک آنها می توان ویژگی ها مختلفی را به پست ها، صفحات و ویجت های سایت بدون نوشتن کدهای طولانی اضافه کرد. در ادامه این بخش از آموزش وردپرس 7 نکته برای کاربرد کدهای کوتاه (شورت کدها) در قالب وردپرس بیان شده است. در ادامه با وبمستر 98 همراه باشید.

کدهای کوتاه یا short code ها چیست؟

7 نکته برای کاربرد کدهای کوتاه (شورت کدها) در قالب وردپرس

هیچ کس اجازه ندارد که به طور مستقیم به کدنویسی در قالب وردپرس بپردازد، چون با اضافه کردن هر مطلب بازبینی های امنیتی و فیلترهایی روی آن اعمال خواهد شد که سبب می شود که هیچ کد مخربی وارد بخش های مختلف سایت ازجمله صفحات، پست ها و … شود.

گاهی شما میخواهید کدی را در قسمتی از وبسایت اضافه کنید؛ شورت کدها امکان استفاده از کدهای کوتاه به جای کدهای بلند و خسته کننده را برای شما فراهم می آورد.

همانگونه که گفته شد، شما می توانید با استفاده از Short Code ها به راحتی ویژگی های مختلف را به پست خود اضافه کنید. مثلا با نوشتن کد کوتاه [ ad ] به راحتی می توان تبلیغات را در قسمت های مختلف مطلب اضافه کرد. اضافه کردن اسلایدرهای زیبا، فرم های پیچیده و … از دیگر کاربردهای آنها می باشد.

7 نکته برای کاربرد کدهای کوتاه (شورت کدها) در قالب وردپرس

از کدهای کوتاه در زمان مناسب استفاده کنید

هرچند کدهای کوتاه یک روش خوب برای اضافه کردن ویژگی های مختلف به سایت می باشد، اما باید از استفاده زیاد و نابه جا از آن پرهیز شود؛ زیرا در صورتی که بخواهید تغییراتی در سایت اعمال نمایید یا شورت کد را از سایت خود حذف کنید، باید همه ی آنها را به صورت دستی ویرایش یا حذف کنید که زمان زیادی را از شما خواهد گرفت؛ البته راه دیگری وجود دارد که در ادامه این مقاله به آموزش آن خواهیم پرداخت. برخی از قالب وردپرس ادعا دارند که از بیش از 200 کد کوتاه در قالب خود استفاده نموده اند، اما این ویژگی خوبی نیست، چون اگر شما بخواهید از کدهای کوتاه در هر مطلب استفاده کنید، همیشه با این قالب خاص که پر از کد کوتاه است، گره خواهید خورد و تغییر این قالب برای شما بسیار سخت خواهد بود.

در هنگام استفاده از کدهای کوتاه به فکر آینده باشید

همیشه در هنگام به کاربردن کدهای کوتاه در سایت خود به آینده نیز فکر کنید؛ این موضوع را در نظر بگیرید که شاید در آینده بخواهید قالب خود را تغییر دهید، در اینصورت اگر قالب جدید این short code ها را پشتیبانی نکند، مجبور به ویرایش آنها و یا استفاده از قالب وردپرس که دقیقا از همین شورت کدها استفاده نموده، هستید. بنابراین کدهای کوتاه را باید در محلی برای استفاده های بعدی ذخیره نمایید. بهترین روش استفاده از افزونه site-specific می باشد. برای این کار از فایل functions.php قالب خود ، تکه کد شورت کدها را کپی و در افزونه site-specific ذخیره کنید.

روش پیدا کردن شورت کدها در قالب وردپرس خود

برای آنکه بتوانید در آینده شورت کد خود را ثبت نمایید باید بر نحوه عملکرد و پیدا کردن آن در قالب وردپرس خود آگاه باشید. برای این کار باید فایل functions.php قالب وردپرس خود را باز نمایید. معمولا آن را می توان در این مسیر پیدا کرد. /wp-content/themes/your-theme-name/ . پس از باز کردن فایل جمله add_shortcode را در آن پیدا کنید.

در ادامه یک نمونه از شورت کدها را آورده ایم:

function my_shortcode_function() { 
$i = '<p>Hello World!</p>';
return $i;
} 
add_shortcode('my-shortcode', 'my_shortcode_function');

کد بالا شورت کدی با عنوان “my-shortcode” ایجاد می کند. با قرار دادن کد کوتاه [my-shortcode] در یک صفحه یا پست وردپرس خود، یک متن تبریک ساده را نمایش دهید.

به کار بردن کدهای کوتاه در ویجت ها یا ابزارک های سایت

7 نکته برای کاربرد کدهای کوتاه (شورت کدها) در قالب وردپرس

برخی افراد اینگونه تصور می کنند که تنها استفاده از شورت کدها در صفحات و پست های سایت وجود دارد، اما اینگونه نیست و در بخش ابزارک های سایت نیز می توانید از آن بهره ببرید. برای این کار یک ابزارک متنی یا تکست ویجت در سایدبار سایت قرار دهید و کد کوتاه را در آن قرار دهید. برای انجام این کار در ابتدا باید کد زیر را به فایل functions.php قالب وردپرس خود و یا افزونه site-spepcific اضافه کنید تا این امکان برای وردپرس شما محیا شود.

add_filter('widget_text', 'do_shortcode');

افزودن شورت کد در فایل های پیوسته

شما می توانید از شورت کدها در زمانی که بنا به دلایلی بخواهید شورت کد را از ناحیه بیرون از ویجت ها یا ابزارک های قالبتان، خارج کنید، نیز استفاده نمایید. به عنوان مثال فرض کنید که قصد ساخت یک قالب سفارشی را دارید و میخواهید کد کوتاهی برای نشان دادن اطلاعات تماس ایجاد نمایید. برای انجام این کار به راحتی می توانید کد خود را مانند زیر اضافه کنید.

<?php echo do_shortcode("[example_shortcode]"); ?>

مخفی کردن شورت کدهای خراب

همانگونه که قبلا گفته شد، شما ممکن است در یک قالب از کدهای کوتاه مختلفی استفاده نمایید که آن قالب پشتیبانی می کند، اما ممکن است با تغییر قالب، قالب جدید دیگر این شورت کدها را پشتیبانی نکند. بسیاری از افراد از این موضوع بی اطلاع هستند و پس از گذشت چندماه از تغییر قالب خود، با باز کردن پست های قدیمی متوجه می شوند که شورت کدهای قالب قبلی به صورت جمله های عجیبی در سایت نمایش داده می شود.

شما برای رفع این مشکل از 2 راه حل می توانید استفاده نمایید، یکی اینکه شورت کدهایی که دیگر کاربرد ندارند را به صورت دستی از سایت یکی یکی حذف نمایید، که این کار معمولا وقت زیادی را از شما خواهد گرفت؛ راه دیگر مخفی کردن شورت کدهای خراب می باشد.

برای این کار می توانید کد زیر را در فایل functions.ph قالبتان و یا افزونه site-specific اضافه نمایید.

add_shortcode( 'shortcodetag', '__return_false' );

در کد بالا shortcodetag را با نام شورت کد خود عوض نمایید. با به کاربردن این کد، کدهای کوتاه خراب بدون خروجی خواهند شد.

پیدا کردن پست هایی که از کدهای کوتاه استفاده می کنند

در صورتی که با تغییر قالب خود نمی خواهید از روش بالا استفاده نمایید و کدهای خراب را مخفی کنید، میتوانید از روش دوم یعنی حذف دستی همه ی شورت کدهای خراب بهره ببرید. به این منظور در ابتدا باید پست هایی که در آن از کدهای کوتاه استفاده شده است را پیدا کنید. برای انجام این کار از کد زیر در فایل functions.php قالب تان و یا افزونه site-specefic، استفاده نمایید.

function wpb_find_shortcode($atts, $content=null) { 
ob_start();
extract( shortcode_atts( array(
		'find' => '',
	), $atts ) );

$string = $atts['find'];

$args = array(
	's' => $string,
	);

$the_query = new WP_Query( $args );

if ( $the_query->have_posts() ) {
    echo '<ul>';
	while ( $the_query->have_posts() ) {
	$the_query->the_post(); ?>
	<li><a href="<?php the_permalink() ?>"><?php the_title(); ?></a></li>
	<?php
	}
    echo '</ul>';
} else {
    echo "Sorry no posts found"; 
}

wp_reset_postdata();
return ob_get_clean();
}
add_shortcode('shortcodefinder', 'wpb_find_shortcode');

کد بالا یک شورت کد به نام shortcodefinder می سازد که به عنوان یک جستجوگر عمل می کند و پست هایی که در آن از تگ شورت کد استفاده شده، پیدا و لیست می کند.

روش مشاهده لیست شورت کدهای قابل استفاده

برخی از افراد نمی دانند چه شورت کدهایی با چه کاربردهایی برای استفاده وجود دارد. در این مورد می توانید از افزونه shortcode reference استفاده نمایید. این افزونه لیست افزونه ها همراه با جزئیاتشان را به شما نمایش خواهد داد.

از اینکه در این بخش از آموزش وردپرس نیز همراه ما بودید، متشکریم. در صورتی که در مورد این پست سوال یا ابهامی داشتید می توانید در قسمت نظرات بیان نمایید، تیم ما در وبسمتر 98 در اولین فرصت پاسخ شما را خواهد داد. همچنین اگر به قالب وردپرس نیاز دارید، می توانید به دسته بندی قالب وردپرس مراجعه نمایید.

نوشته های مشابه