آموزش وردپرس

حل خطای 404 با افزونه در وردپرس

اگر شما با اینترنت آشنایی داشته باشید حتما با خطای 404 نیز آشنا هستید.

وقتی که سراغ یک موضوعی هستید مواجه شدن با این برگه ها با قدر کافی برای شما آزاردهنده می باشد.وقتی مسیری را وارد کردید اگر همچنین صفحه ای وجود نداشته باشد معمولا با صفحه 404 که  با جمله ی “صفحه مورد نظرپیدا نشد ” روبرو خواهید شد چون صفحه ای که به دنبال آن هستید به احتمال زیاد حذف شده و یا آدرسش تغییر کرده است.در صورتی که تا حالا با این خطا روبرو نشده اید در آخر آدرس سایتتان چند کلمه ی نامفهوم وارد کنید تا شما هم این خطا را مشاهده کنید.

چرا صفحه خطا 404 نمایش داده می شود؟


 • صحه ای که در حال حاضر می بینید دیگر نیست
 • لینکی که توسط آن وارد آن صفحه از سایت وارد شده اید لینک شکسته است.
 • آدرس صفحه مورد نظر را به اشتباه نوشته اید.

در حقیقت نمیتوان این خطا ها را به طور کامل از سایت حذف کرد ولی میتوان حداقل تعداد آن ها در وبسایت کاهش داد.

تاثیر خطای 404 در سئو سایت


در واقع خطای 404 بریای سئو وبسایت بد است,بازدیدکنندگان وبسایت خود را به راحتی از دست خواهید داد چون لینک های سایتتان به طور صحیحی درست نشده اند.

داشتن یک یا دو لینک شکسته در سایت برای موتور های جستجو مهم نیست ولی این لینک ها همچنان بمانند و بر تعداد آن ها افزوده گردد سایت شما با مشکلات سئو روبرو خواهد شد.

اگر وبسایت خود را در کنسول گوگل ثبت کرده اید میتوانید خطاهای مربوط به 404 را مشاهده کنید.خزنده هایی که موتور های جستجو دارند کل لینک هایی که در یک سایت وجو دارند را بررسی می کنند حتی لینک هایی که مخفی شده اند را هم بررسی می کنند ولی برای تصویر هاو ویدیو ها که دیگر در سایتتان وجود ندارد ابزار گوگل متاسفانه نمیتواند برای شما کاری کند. برای این منظور میتوانید از ابزار هایی مثل Xenu یا Screaming Frog بهره ببرید.

رفع خطای 404


 • میتوانید لینک های شکسته را به حالت دستی حل کنید و توسط ریدایرکت کردن از راه فایل .htaccess آن ها را رفع کنید.در این روش احتیاج است که شما تا حدود لازم با کد نویسی آشناییت داشته باشید و یا میتوانید فایل ۴۰۴٫php بسازید که برای همه صفحه های 404 از آن استفاده کنید.
 • اگر تغییری در آدرس صفحه رخ نداده است لینک را به لینک درست ارجاع دهید.
 • در واقع صفحه وجود دارد ولی مرورگر همچنان خطای 404 را نمایش می دهد در این حالت مشکل از سمت سرور یا وردپرس است. برای رفع کردن این مشکل دو فایل html و php بسازید و آن ها را در سرور آپلود کنید حال اگر شما بتوانید به فایل هایی که ساخته اید خودتان دسترسی داشته باشید یعنی سرور شما مشکلی ندارد و این مشکل از طرف وردپرس می باشد.
 • وردپرس برای اینکه آدرس ها را بازنویسی کند از آرایه ها بهره می برد.اگر با استفاده از افزونه یا قالب نوع نوشته تازه در سایت اضافه کردید باید در پیشخوان وردپرس به مسیر تنظیمات>پیوند های یکتا بروید تا تغییراتاعمال شدهدر ساختار لینک های وردپرس هم اپدیت شوند.
 • اگر در سایتتان از افزونه ای استفاده می کنید که خود آن افزونه پیوند ها یکتا در می سازد آن افزونه را غیرفعال کنید و سپس دوباره بررسی فرمایید.
 • توسط افزونه ی Debug This برای مشاهده قوانین بازنویسی لینک ها در سایت ها این موضوع را بررسی کنید.
 • تک به تک افزونه هایی که در وردپرس نصب و فعال کرده اید را غیرفعال کنید تا ببینید که کدام یک از این افزونه ها موجب بروز این خطا در وبسایت شما شده است و سپس باید آن را غیرفعال کنید یعنی در سایتتان از آن استفاده نکنید.

افزونه های زیادی برای وردپرس جهت پیدا کردن,نظارت کردن و انتقال دادن لینک های شکسته منتشر شده اند.در ادامه ی این مطلب چند تا از این افزونه ها که محبوب نیز هستند را معرفی می کنیم که در سایت وردپرسی تان میتوانید از آن استفاده کنید.

افزونه Broken Link Checker

از اولین افزونه ها که برای دوری از خطای 404 به ذهن کاربران می رسد افزونه بررسی لینک های شکسته وبسایت است این افزونه در مخزن وردپرس به صورت رایگان ارائه شده است.با اولین نصب فعال کردن این افزونه,افزونه شروع به اسکن کردن سایت کرده و لینک هایی که در وبسایت به طور صحیح کار نمی کنند را شناسایی می کند.البته با توجه به صفحه هایی که در سایت شما وجود دارد این پروسه میتواند زمان بر نیز باشد.با استفاده از این افزونه شما میتوانید تنظیم کنید که لینک های شکسته وبسایتتان را از طریق ایمیل به شما اطلاع دهد.

بعد از اینکه افزونه را فعال کردید میتوانید به بخش لینک های شکسته در قسمت تنظیمات بروید و لینک های شکسته وبسایتتان را بررسی کنید.اگر لین های شکسته ای در سایتتان مشاهده شود این لینک ها به صورت لیست به شما نشان داده خواهد شد که شما میتوانید آن ها را حذف کنید و یا ویرایش کنید.در صورت نیازتان میتوانید افزونه را بعد از انجام کارتان غیرفعال کنید و هر وقت که نیاز داشتید آن را فعال کنید.

افزونه All 404 Redirect to Homepage

این افزونه هدایت لینک های 404 را به صفحه اصلی وبسایت که شامل تمامی لینک هایی که دارای خطای 404 هستند را میسر می سازد البته ناگفته نماند این روش با استفاده از ریدایرکت301 به صفحه اصلی وبسایت یا صفحه یی که شما مشخص می کنید منتقل می می کند تا بینندگان هم نیز متوجه شوند که صفحه ای که درخواست کردن نیست.

All 404 Redirect to Homepage

وقتی این افزونه را فعال کردید لینک های 404 به صفحه دلخواه شما هدایت خواهند شد فقط کافی است آدرسی که شما دوست دارید در کارد مورد نظر وارد کنید تا تغییرات شما نیز ذخیره شود.تنظیمات نیز به این آسانی در دیتابیس ذخیره خواهند شد.

افزونه Custom 404 Pro

توسط این افزونه میتوانید صفحه 404 را به صفحه ای که خودتان آن را طراحی کرده اید جاینشین کنید و یا از صفحه های آماده برای منتقل کردن لینک های دارای 404 بهره ببرید.

Custom 404 Pro

اطلاعاتی که به صفحه 404 مربوط می شوند مثل کلید واژه هایی که بینندگان از آن استفاده می کنند در همین افزونه که معرفی کردیم ذخیره خواهند شد.میتوانید در  GitHub هم از پشتیبانی این افزونه بهره مند شوید.

افزونه Redirection

افزونه Redirection بیش از 500 هزار نصب فعال در مخزن وردپرس قرار دارد که از افزونه های فعال در این زمینه به شمار می آید که میتواند لینک های 404 را پیگیری کند با استفاده از این افزونه توسط ریدایرکت 301 آنها را منتقل کنید توسط این افزونه علاوه بر اینکه میتوانید لینک هایی که دارای مشکل هستند را انتقال دهید میتوانید آدرس کل وبسایت را نیز تغییر دهید که در وقت انتقال سایت به دامین دیگر و یا تغییر دادن محل نصب وردپرس به کارتان می آید.

تنظیمات افزونه Redirection

این افزونه تمامی خطای های 404 را رصد می کند و گزارشی درباره آن ها تهیه کرده و به شما ارائه می دهد که با استفاده از داشبورد این افزونه قابل مشاهده خواهد بود از دیگر ویژگی های این افزونه صفحه هیا 404 سافرشی مختلف است که به صورت تصادفی به بیننده گرامی نمایش داده خواهد شد.

این افزونه ریدایرکت 301 را به حالت اتوماتیک وقتی که مسیر نوشته تغییر می کند برای آن صفحه ساخته می شود که البته شما هم میتوانید این کار را با روش دستی نیز انجام دهید.در آخر هم این موضوع را متذکر می شویم که این کار ها از طریق محیط وردپرس انجام می شود و نیاز به دستکاری فایل .htaccess را ندارید.

افزونه WordPress Ultimate 404 Plugin

توسط این افزونه شما میتوانید کنترل کاملی از صفحه های 404 خواهید داشت.در این افزونه 4 نوع قالب برای صفحه های 404 گنجانده شده است که میتوانید از آن افزونه ها در وبسایت خود استفاده کنید که ویژگی سفارش سازی را برای شما میسر می سازدو البته از قالب پیشفرض صفحات 404 نیز که در قالب اصلی سایت شما نیز وجود دارد پشتیبانی می کند.

افزونه WordPress Ultimate 404 Plugin

این افزونه کل اطلاعاتی را که به صفحه های 404 مربوط می شوند را در خود ذخیره می کند که با استفاده از این قابلیت میتوانید متوجه شوید که کدام یک صفحات درخواست زیادی از طرف بازدیدکنندگان دارد در صورتی که نیاز دارید میتوانید آدرسی برای ریدایرکت کردن هم تعیین کنید البته ناگفته نماند که این افزونه رایگان نیست و به صورت تجاری منتشر شده است.

افزونه Google 404

گوگل 404 در حقیقت یک افزونه برای وردپرس نیست بلکه یک ابزارک 404 به حالت یک اسکریپت از سمت گوگل است.

افزونه Google 404

این اسکریپت به صفحات 404 کادری جهت جستجو کردن کاربران اضافه می کند که این جستجو ها از طرف گوگل در وبسایت شما صورت خواهند گرفت.در کنار کادر جستجو شما میتوانید اطلاعات مفیدی به کاربران بدهید تا بتوانند به موضوع درخواستی خود برسند.

برای اینکه این افزونه به صورت خوب کار کند احتیاج است که وبسایت شما در گوگل وبسمترتولز ثبت کنید و از نقشه xml در وبسایت خود استفاده کنید.

افزونه page 404

با استفاده از افزونه شما میتوانید صفحات 404 را توسط وردپرس به همان آسانی که سایر برگه ها را می سازید,انتشار دهید و بعد هم آدرس آن را در تنظمیات افزونه انتخاب کنید.

افزونه page 404

این افزونه که مشاهده می کنید لینک های 404 را انتقال نمی دهد چرا که در این صورت لینک ها در ایندکس هایی که توسط موتور های جستجو انجام می شوند باقی خواهند ماند.این افزونه قصد دارد اطمینان پیدا کند که کد 404 را به طور صحیح به موتور های جستجو ارائه داده شود.

افزونه toStart404

این افزونه قبل از اینکه موتور های جستجو صفحات 404 را پیدا کنند آن این صفحات را پیدا می کند که با استفاده از این افزونه هم میتوانید با ریدایرکت 301 برای همیشه و یا 302 به صورت موقت به صفحه های دیگر منتقل کنید.

افزونه toStart404

کل هدایت ها در حالت عادی به برگه اول سایت است که میتوانید آن را به صفحه ای را که میخواهید تغییر دهید.میتوانید اعلان ها از طریق ایمیل دریافت کنید که برای این منظور باید گزینه مربوطه را فعال کنید که اگر صفحه 404 پیدا شد این موضوع برای شما ایمیل خواهد شد.

افزونه SEO Redirection Plugin

این افزونه بسیار ساده است که این هم نشان می دهد که طراحان آن چه مقدار به سادگی آن تمرکز کرده اند تا کاربران با سطح های متفاوت با این افزونه کار کنند که این مسئله را خودتان با کار کردن با این افزونه بهتر از ما متوجه خواهید شد.داشبور تنیمات پیشرفته این افزونه به شما کمک می کند تا بر کل کارهایی که افزونه انجام می دهد بتوانید شما آن را مدیریت کنید.

 

افزونه SEO Redirection Plugin

شما با این افزونه میتوانید لینک های 404 را با یک کلیک به صفحه ی دلخواهی که میخواهید هدایت کنید.این افزونه ویژگی استفاده از ریدایرکت های 301,302,307 برای شما میسر می سازد.

افزونه Safe Redirect Manager

افزونه مناسب برای مدیریت کردن ارور های 404 در وردپرس شبکه میتوانید با استفاده از حالتHTTP به مسیرهای تازه لینک ها را هدایت دهید.

افزونه Safe Redirect Manager

برای اینکه این افزونه بتواند در هاست سایت شما اجرا شود باید فانکشن  wp_safe_redirect در هاست فعال باشد.

نتیجه:

باید توجه داشته باشید که سایت شما از خطا های 404 به دور باشد و باید برای این موضوع تلاش کنید و بعضی از مواردی که در زیر هم به شما می گوییم انجام دهید:

 • مشخص کردن وقتی برای بررسی کردن گزارش های آماری وبسایت و جستجو کردن خطاهای 404 سایت
 • لینک های داخلی و خارجی سایت خود را به صورت مرتب بررسی کنید سایت های بزرگ به صورت هفته ای یکبار و سایت های کوچک به صورت ماهانه این کار را انجام دهند.

با افزونه هایی که در این زمینه وجود دارد دیگر بهانه ای پیگیری و انجام دادن کار ها نخواهید داشت و همواره سعی کنید وبسایت خود را به حالت مناسب و ایده آل نگه دارید.

ممنون که در این آموزش وردپرس با ما بودید اگر قصد خرید قالب وردپرس از سایت وبسمتر98 را دارید به قسمت قالب وردپرس مراجعه کنید.

 

نوشته های مشابه

1 دیدگاه در “حل خطای 404 با افزونه در وردپرس

 1. دانلود آهنگ جدید گفت:

  عالی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *