آموزش وردپرس, مقالات وردپرس

انواع پسوندهای دامنه و تاثیر آنها بر سئو سایت

پست کاربردی امروز را از دست ندهید. انواع پسوندهای دامنه و تاثیر آنها بر سئو سایت موضوع امروز آموزش وردپرس می باشد. امروز قصد داریم انواع دامنه با پسوندهای مختلف را بررسی کنیم و ببینیم این پسوندها چه تاثیری روی سئو سایت دارند. گاهی اوقات کسانی هستند که برای بهینه سازی سایت خود فکر می کنند نوع دامنه تاثیری روی سئو سایت ندارد. بهتر است بدانیدکه استفاده از دامنه های رایگان به هیچ وجه تاثیر خوبی برای سئوی سایت تان نخواهد داشت چرا که همان طور که شما برای سایت خود هزینه نکرده اید و به آن بها ندادید گوگل و موتورهای جستجو هم به آن بها نمی دهند و اینجاست که شما نمی توانید شاهد رتبه بندی و امتیاز سئوی خوبی باشید. برای ادامه این پست تا پایان همراه ما باشید.

انواع پسوندهای دامنه و تاثیر آنها بر سئو سایت

شاید در نگاه اول به نظر برسد که دامنه با پسوند دات کام بیشترین تاثیر را بر روی سئو سایت دارد و دامنه های دیگر تاثیر کمتری، اما این تصورات اشتباه است. باید بدانید که هر پسوند دامنه متعلق به نوعی از فعالیت می باشد و اگر شما بتوانید دامنه ای انتخای نمایید که پسوند آن متناسب با حوزه کاری و فعالیت تان باشد مسلما نتایج خوبی در سئو به دست می آورید.

 

انواع پسوندهای دامنه و تاثیر آنها بر سئو سایت

انواع پسوندهای دامنه و تاثیر آنها بر سئو سایت

 

تاثیر دامنه و پسوند دامنه بر سئوی سایت

دامنه و پسوند دامنه شما تاثیر مستقیم روی سئو سایت نخواهند داشت و فقط یک امتیاز محسوب می شود. همان طور که می دانید اولین گام در بهینه سازی سایت خود انتخاب یک دامنه با نام مناسب برای هدف سایت و متناسب با حوزه فعالیت سایت می باشد. در واقع توصیه می شود که نام دامنه متشکل از کلمات کلیدی که متناسب با هدف وب سایت خود باشد انتخاب گردد.

برای شروع اگر نام دامنه شما شامل کلمات کلیدی خود باشد، شما قادر به معرفی این کلمات به صورت آسان تر در داخل محتوا متن وب سایت تان خواهید بود.
این گونه مهم ترین وب سایت ها تمایل خواهند داشت تا به کلمه دامنه شما لینک بزنند و این یک تاثیر به سزایی در موقعیت و رتبه بندی وب سایت تان در رتبه بندی های گوگل خواهد داشت.

دامنه چیست؟

دامین یا دامنه نامی است که وب سایت از طریق آن قابل دسترسی می باشد. دامنه ها از دو بخش نام و پسوند تشکیل شده اند. نام دامنه بخشی است که در بردارنده ی نام برند یا فعالیت شما بوده که به دلخواه خود آن را انتخاب می کنید. در ادامه در مورد پسوند هم به طور مفصل توضیح خواهیم داد.

 

انواع پسوندهای دامنه و تاثیر آنها بر سئو سایت

انواع پسوندهای دامنه و تاثیر آنها بر سئو سایت

 

پسوندهای دامنه

در واقع پسوندهای معتبر پسوندهایی هستند که توسط کمیته مخصوص تایید و تصویب پسوندها (ICANN) مورد تایید قرار گرفته باشد. پسوندهایی مثل com، org، ir، net و … نمونه های متداول می باشند. حال به بررسی هر یک از پسوندها می پردازیم.

 

انواع پسوندهای دامنه و تاثیر آنها بر سئو سایت

انواع پسوندهای دامنه و تاثیر آنها بر سئو سایت

 

پسوند .com

معروف ترین و پرکاربردترین پسوند برای دامنه سایت ها به شمار می رود. مخفف واژه Commercial به معنای تجاری می باشد. این دامنه یکی از پر انتخاب ترین و محبوب ترین دامنه ها می باشد و بیشتر برای مقاصد تجاری، شرکت ها و موسسه های تجاری کاربرد دارد.

پسوند .net

این پسوند مخفف واژه Network به معنای شبکه می باشد و بیشتر توسط شرکت های ارائه دهنده ی خدمات اینترنتی، شرکت های کامپیوتری و شبکه های اطلاع رسانی مورد استفاده قرار می گیرد. هر چند از نظر آمار پسوند net نسبت به org کاربران بیشتری دارد اما از نظر کاربران پسوندهای com و org معتبرترین پسوندها هستند.

پسوند .org

مخفف واژه Organizations به معنای سازمان می باشد و معمولا توسط سازمانها و موسسات غیر انتفاعی که اغلب فعالیت غیر تجاری یا تجاری دارند مورد استفاده قرار می گیرد.

.edu

مخفف واژه Education به معني آموختن دانش ميباشد؛ و براي مقاصد تعليمي چون پايگاههاي آموزشي به كار ميرود.

.gov

مخفف واژه Goverment به معني دولت ميباشد و اين پسوند مربوط به نهادهاي دولتي است.

.biz

مخفف واژه Business به معني تجارت ميباشد كه مخصوص سايتهاي شغلي – تجارتي به ويژه خدمات مربوط به تجارت الكترونيكي ایجاد شده است.

.int

مخفف واژه International به معني بين المللي ميباشد كه حوزه اينترنتي سازمان هاي بين المللي را نشان مي دهند.

.info

مخفف واژه Information به معني اطلاعات ميباشد كه در سايت هاي با محتوای اطلاع رسانی سروکار دارند مورد استفاده قرار مي گيرد.

.web

پسوند سايتهايي كه به مباحث Web مي پردازند.

.name

اين اولين نوع پسوندي است كه خاص افراد (اشخاص حقيقي) ايجاد شده است. در حقيقت كليه افرادي كه به هر منظور شخصي مي خواهند براي خودشان Website ايجاد كنند ميتوانند از اين پسوند استفاده کنند.

.museum

این پسوند مخصوص موزه ها مي باشد.

.aero

اين پسوند مختص سايتهاي مرتبط با حمل و نقل هوايي می باشد.

mil.

اين پسوند مربوط به سايتهای نظامی است.

cat.

اين پسوند براي انجمن هاي فرهنگي، تربيتي و زبان شناختي كتلن (Catalan) در نظر گرفته شده است.

coop.

این پسوند براي شركت هاي تعاوني مي باشد.

jobs.

سايت هاي داراي اين پسوند، منبع اطلاعات انساني براي مديران مي باشد كه قصد استخدام كارمند را دارند.

mobi.

كاربرد اين پسوند براي پايگاهاي فروش و سرويس دهي محصولات موبايل مي باشد.

.pro

اين پسوند براي سايت هايي كه در حوزه اينترنتي افراد حرفه اي فعاليت مي كنند در نظر گرفته شده است. مانند دانشمندان علم فيزيك، حسابداران، حقوق دانان و …

.travel

اين پسوند مختص شركت ها و سازمان های ارائه دهنده خدمات مسافرتی مي باشد.

ir.

پسوند دامنه های ايرانی مي باشد و ثبت آن توسط افرادی كه رسما مقيم ايران هستند انجام مي شود.

.co.ir

اين پسوند مخصوص سازمانها و شركتهاي غير دولتي ميباشد. شركت هاي متقاضي اين پسوند بايد دارای شرکت ثبت شده باشند.

.ac.ir

اين دامنه مخصوص موسسات آموزش عالی دارای مجوز وزارت علوم، وزارت بهداشت، مجلس شورای اسلامی، شورای عالی انقلاب فرهنگی می باشد.

.sch.ir

اين پسوند مخصوص براي مدارس، موسسات آموزشی و ساير سازمانهاي آكادميك تحت مجوز وزارت آموزش و پرورش جمهوري اسلامي ايران می باشد.

net.ir.

اين دامنه مخصوص شرکتهای ارائه دهنده خدمات شبکه و ISP ها بوده و ارائه کپی مجوز ISP الزامی می باشد.

gov.ir.

عموميت اين پسوند براي بخش های اجرايي موسسات و وزارتخانه ها و سازمانهاي زيرمجموعه قواي مجريه، مقننه و قضاييه جمهوري اسلامي ايران می باشد.

 org.ir .

پسوندي براي انجمن های علمی، سازمانهاي غير انتفاعي رسمي و موسسات بين المللی ثبت شده می باشد.

.id.ir

كاربرد اين پسوند براي اشخاص حقيقی تابع کشور ايران می باشد.

 

انواع پسوندهای دامنه و تاثیر آنها بر سئو سایت

انواع پسوندهای دامنه و تاثیر آنها بر سئو سایت

 

خب دوستان امیدوارم با آموزش امروز بتوانید دامنه ای انتخاب نمایید که متناسب با حوزه فعالیت و کسب و کارتان باشد و به این موضوع فکر نکنید که دامنه فقط دات کام. شکی نیست که این دامنه محبوب ترین و پراستفاده ترین دامنه می باشد اما سایت های زیادی هستند با دامنه های غیر دات کام که متناسب با فعالیت خود در ماه بیش از 100 هزار بازدید کننده دارند و از نظر سئو و رتبه بندی در جایگاه خوبی هستند.

شاد و سربلند باشید.

ممنون از همراهی شما با این بخش از آموزش وردپرس. در صورت هر گونه سوال لطفا سوال خود را در قسمت نظرات مطرح بفرمایید. همچنین اگر قصد خرید قالب وردپرس برای سایت خود از یک منبع معتبر را دارید میتوانید به دسته بندی قالب وردپرس در سایت وبمستر98 مراجعه بکنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *